Mersin Haber

CHP’de hareketli saatler: İkinci MYK bitti, gözler PM’de

CHP’de hareketli saatler: İkinci MYK bitti, gözler PM’de
Yayınlama: 13.02.2024
Düzenleme: 21.04.2024 18:44
A+
A-

CHP MYK ve PM, kalan adaylıklar için ikinci birer toplantı yapıyor. MYK, Edirne için Şükrü Ciravoğlu, Malatya için Veli Ağbaba, Çankaya için Hüseyin Can Günay’ı önerme kararı aldı.

Gazete Duvar’dan Ceren Bayar’ın haberine göre: CHP, aday belirleme gündemli ilk MYK toplantısını sonlandırarak Parti Meclisi toplantısına geçti. 100’e yakın adayın PM’ye önerilmesi kararlaştırıldı.

Bu kentler arasında ön seçimle belirlenen Edirne adayı Şükrü Ciravoğlu da yer aldı. Ayrıca Ordu için Zekai Sana, Malatya için Veli Ağbaba, Kayseri içinse Murat Molu’nun önerilmesi kararlaştırıldı.

AYNI GÜN İKİ MYK, İKİ PM

Ön seçim ile belirlenen adayların YSK’ye bildirilmesi için son günün bugün olması sebebiyle PM’nin hızlıca bu kentleri onaylaması gerektiği ve bu yüzden toplandığı ifade edildi.

CHP, bu 100 seçim çevresi dışındaki il ve ilçeler için bugün ikinci bir PM ve MYK toplantısı yapılmasına da karar verdi.

İstanbul ilçeleri, Çankaya ve Hatay’a ilişkin tartışmaların uzun süreceği öngörüsüyle bu kentler akşam saatlerinde gerçekleşecek ikinci MYK ve PM toplantısına bırakıldı.

OYLAMA BAŞLADI

CHP PM’de MYK’nin önerdiği adaylar oylanmaya başlandı. Buna göre Gemlik adayı Şükrü Deviren, Mudanya adayı Deniz Dalgıç, Nilüfer adayı Şadi Özdemir oldu.

CHP PM’NİN İKİ TURDA YAPILMASINDA DEM ETKİSİ

CHP MYK’nın gecikmesinde ve iki turda yapılmasında DEM Parti ile yapılan görüşmelerin de etkili olduğu öğrenildi. Bazı ilçelerde DEM Parti ile güç birliği görüşmelerinin sürdüğü ve henüz son noktanın konulmadığı, bu durumun PM ve MYK’nın uzamasına sebep olduğu kaydedildi.

MYK’DAN GEÇTİ: ÇANKAYA ADAYI HÜSEYİN CAN GÜNER

CHP’nin aday belirleme gündemli ikinci MYK toplantısı sona erdi, PM toplantısı başladı.

MYK’nın PM’ye önereceği isimler de netleşmeye başladı. CHP PM üyesi Hüseyin Can Güner’in Çankaya adayı olarak önerilmesi kararlaştırıldı.

HATAY DEĞERLENDİRİLDİ, KARAR YOK

MYK’da Hatay konusunda kısa bir değerlendirme yapıldı ancak bir karar alınmadı.

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.