Mersin Haber

Çalışanlardan temmuzda asgari ücrette artış talebi

Çalışanlardan temmuzda asgari ücrette artış talebi
Yayınlama: 24.05.2024
A+
A-

İş ve işçi ilanlarının yayınladığı eleman.net’in maaş zamlarına ilişkin araştırması yayınlandı. İş bulma sitesinin araştırmasına göre, çalışanların büyük çoğunluğu 17 bin 2 liralık asgari ücrete temmuzda zam yapılmasını istiyor. Katılımcı firmaların yüzde 42’si çalışanlarına zam yapmayı düşündüklerini açıkladı. Ara zammın olmaması halinde başka iş arayacakların oranı yüzde 52 olarak belirlendi.

Aynı soruyu çalışanların yüzde 11’i ‘’Hayır, enflasyonla mücadele için ara zam yapılmamalı’’ diye cevaplarken, yüzde 7’lik kesim ise ‘’Emin değilim, net bir görüş belirtemiyorum’’ tercihinde bulundu.  Eleman.net’in yayınladığı son araştırmaya göre, iş ilanlarının yayınlandığı platform, asgari ücret ve maaş zamlarına ilişkin çarpıcı veriler ortaya koydu.

YÜZDE 82 ARA ZAM İSTİYOR

3 bin 118 kişiyle gerçekleştirilen ankette, çalışanların yüzde 82’si asgari ücrete ara zam yapılması gerektiğini düşündüğünü belirtti. Ankette aynı soruya yanıt veren çalışanların yüzde 11’i ara zam yapılmaması gerektiğini, yüzde 7’si ise net bir görüş belirtemedi.

ŞİRKETLERİN YÜZDE 42’Sİ ARA ZAM YAPMAYI DÜŞÜNÜYOR

İşverenlerle yapılan ek zam anketinde ise asgari ücrete ara zam olmasa bile çalışanlara zam yapma düşüncesi öne çıkıyor. Katılımcı firmaların yüzde 42’si çalışanlarına zam yapmayı düşündüklerini belirtirken, yüzde 35’i zam yapmayı düşünmediklerini ifade etti. Geri kalan yüzde 23’lük kesim ise bu konuda kararsız olduklarını dile getirdi.

Asgari ücrete zam gelmese bile ara zam yapacağını belirten firmaların başında eğitim, restorancılık, tekstil, mobilya/ahşap ve sağlık/medikal sektörleri geliyor. Ancak gayrimenkul, ithalat/ihracat, kozmetik, petrol ve petrol ürünleri, ve plastik sektörlerindeki firmaların asgari ücrete zam gelmezse zam yapmayacağı görülüyor.

Son olarak, ankette çalışanlarına zam yapmayı düşünen firmaların yarısının yüzde 10 oranında zam yapmayı planladığı, yüzde 30’unun yüzde 53, yüzde 20’sinin ise yüzde 38 oranında zam düşündüğü ortaya çıktı.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.