Mersin Haber

Bu meslekler altın ve dolardan hızlı değerlenecek! Geleceğin 5 mesleği açıklandı: 100.000 TL’ye kadar maaş imkânı

Bu meslekler altın ve dolardan hızlı değerlenecek! Geleceğin 5 mesleği açıklandı: 100.000 TL’ye kadar maaş imkânı
Yayınlama: 26.04.2023
A+
A-

Son zamanlarda en çok araştırılan geleceğin meslekleri genç vatandaşların gündeminde yer alıyor. Üniversite hazırlıklarını yapan öğrenciler hangi mesleği tercih edeceklerini araştırıyor. Hem kolay hem de yüksek maaş alabileceği meslek grupları araştırılıyor. İlerleyen yıllarda en çok kazandıracak meslekler açıklandı.

Sürekli bir gelişim içerisinde olan çağ önümüze yepyeni olanaklar sunuyor. Bu yeni olanakların gelişmesi ve çağa adapte olması için de yeni meslek gruplarına ihtiyacımız var. İşte, yeni çağa ayak uyduran ve gelecekte çok daha önemli olacak meslekler!

Doktorluk, mühendislik, mimarlık, öğretmenlik, hemşirelik gibi meslek dalları elbette hayati olsa da geleceğin ritmini belirleyecek olan meslekler günümüzde daha da önem kazanıyor. Peki, geleceğin meslekleri şekillenirken yok olacak meslekler hangileri? 10 yıl sonra geleceğin meslekleri neler olacak? Tüm bu soruların cevabını ve daha fazlasını senin için hazırladığımız rehberde bulabilirsiniz.

OYUN GELİŞTİRİCİLERİ

İlerleyen yıllarda en çok kazanacak olan mesleklerden birisi “Oyun Geliştiriciliği” olarak görülüyor. Günümüzde de oldukça popüler olan meslek için sadece birkaç yıl kaldığı belirtiliyor. Oyun geliştiricilerin kendini geliştirmesi halinde 35 bin TL ile 90 bin TL arasında maaş aldıkları dikkat çekti.

Mobil uygulamalar ve oyunlar hayatımızın her alanına etki ediyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha etkin olan dijital uygulamalar ve oyunlar en hızlı gelişme gösteren kategorilerden biri. Hal böyle olunca mobil uygulama ve oyun geliştiriciler de bir hayli önem kazanıyor. Alışveriş, kişisel gelişim, sosyal medya, eğlence, sağlık gibi pek çok alanda mobil uygulama sayısı artıyor ve bu durum kalifiye eleman ihtiyacını da doğuruyor.

 

siber-guvenlik-konusunda-yararli-web-siteleri.jpg

YAPAY ZEKA MÜHENDİSLİĞİ

İlerleyen yıllarda en çok değerlenecek mesleklerden birisi de Yapay Zeka Mühendisliği olarak açıklandı. Gelecek yıllarda oldukça önemli bir meslek haline gelmesi beklenen Yapay Zeka Mühendisliği günümüzde de büyük bir ilgi görüyor. Yapay zeka uygulamalarındaki artış ile birlikte hak ettiği popülerliği kazanması için kısa bir sürenin kaldığı da iddia ediliyor. Bu meslekle ilgilenenlere 60 bin TL ile 90 bin TL aralığında maaş bağlanabileceği vurgulandı.

Birçok mesleğin yok olmasına neden olacak olan yapay zeka ve robotlar, kontrol mekanizmaları için mühendislere ihtiyaç duyuyor. Hal böyle olunca bu iş kolundaki mühendislere rağbet artıyor. Siber güvenlik, bankacılık, görüntü tanıma, tıp, elektronik, hizmet ve daha pek çok sektörde rol oynayan yapay zeka; ilgili sektörde yapay zekayı bilen yetkin kişilere ihtiyacı doğuruyor. Yapay zeka ve robotik mühendisliği halihazırda ihtiyaç duyulan meslek gruplarından birisi olsa da gelecekte bu mesleğe daha çok ihtiyacımız olacak.

20210202041401.jpg

YENİLENEBİLİR ENERJİ MÜHENDİSLİĞİ

Dünya üzerinde oldukça büyük bir etkisi olan yenilenebilir enerji ilerleyen dönemlerde daha fazla ilgi görecek. Yenilebilir Enerji Mühendisliği bu kapsamda en dikkat çeken meslekler arasında yer alıyor. Meslek grbunda kendisini geliştiren mühendislerin iş fırsatı bulması açısından zorlukların yaşanmayacağı tahmin ediliyor.

dj4ofbswkau849b-1.jpg

YAZILIM VE UYGULAMA GELİŞTİRİCİLERİ

Farklı yazılım dalları gibi Yazılım ve Uygulama Geliştiricilerinin de ilerleyen yıllarda günümüzden daha popüler olması bekleniyor. Günümüzde de popüler olsa da daha fazla popüler olacağı dikkat çekiyor. İşletmelerin iş sürecinde yönetimi oldukça önemli olmasından dolayı dikkat çeken meslekler arasında yer alıyor. Bu alanda kendisini geliştiren kişiler 25 bin TL ile 100 bin TL arasında maaş alacağı öngörülüyor.

1641913214-220112-2021-y-l-nda-her-ay-milyonlarca-veri-i-hlali-gerc-ekles-ti-1.jpeg

SİBER GÜVENLİK UZMANI

Siber güvenlik uzmanlarına olan ihtiyaç son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte artış gösterdi. Bu nedenden dolayı siber güvenlik arayışlarındaki artan talep maaş ve diğer ihtiyaçlarında artışına neden oldu. Bu alanda kendisini geliştiren kişiler ilgili firmalar tarafından işe alınabilir.

Gelecekte olmayacak meslekler

Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre yaklaşık 20 yıl sonra birçok iş otomatik olarak makineler vasıtasıyla yapılabilecek. Lojistik ve taşımacılık sektörü başta olmak üzere birçok sektör bundan etkilenecek. Yapay zekanın hakim olacağı alanlarda insan gücüne ihtiyaç kalmayacak. Gelecekte var olması beklenmeyen meslekler ise şunlar:

 • Kasiyerlik
 • Garsonluk
 • Nakliyecilik
 • Sekreterlik
 • Depo görevlisi
 • Muhasebecilik
 • Satış elemanlığı
 • Onarım işçiliği
 • Sigortacılık 
 • Finans analistliği
 • Çiftçilik
 • Pilotluk ve şoförlük

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
error: Content is protected !!