Mersin Haber

Borcunu Ödeyenlere Müjde: Paranızı Geri Alabileceksiniz! 309 Milyon TL İade Edilecek..

Borcunu Ödeyenlere Müjde: Paranızı Geri Alabileceksiniz! 309 Milyon TL İade Edilecek..
Yayınlama: 03.06.2023
Düzenleme: 01.12.2023 20:02
A+
A-

Borcu olup da ödeyemeyen milyonlarca kişiyi ilgilendiren haber son dakika olarak duyuruldu. Pandemi zamanında kesilen cezalar ile ilgili müjdeli haber geldi. Tarihin en kapsamlı vergi borcu yapılandırılması geliyor.

Pandemide kesilen cezalara af geliyor! Milyonlarca borçlu kişiyi ilgilendiriyor. Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile birlikte milyonlarca kişinin borcu silinecek. Aynı zamanda 321 bin kişinin ödediği 309 milyon TL’lik tutar iade edilecek. Cumhuriyet tarihin en kapsamlı vergi affı geliyor. 

 

BORCU OLANLAR DİKKAT! VERGİ AFFI GELİYOR

Ntv.com.tr’de yer alan habere göre; pandemi döneminde kesilen cezaların iadesi yapılacak. Anayasa Mahkemesi (AYM), pandemi cezalarının iade edilmesi kararını vermişti. Pandemi döneminde ceza yiyen vatandaşlar, para iadelerini ne zaman alacaklarını sorgulamaya başladı. İşte ayrıntılar. Yapılan düzenleme kapsamında 321 bin 380 kişiye pandemi döneminde kesilen cezalara ilişkin ödemeler iade edilecek. Toplamda 309 milyon TL’yi aşan iadeler yapılacak.

309 MİLYON TL İADE EDİLECEK

11 Mart 2020-9 Kasım 2022 tarihleri arasında maske takmama ve sokağa çıkma yasağını ihlal nedeniyle ceza kesilmişti. Anayasa Mahkemesi, ödenmiş cezaların iade edilemeyeceğine ilişkin hükmü iptal etmişti. 309 milyon TL’lik tutar iade edilecek!

 

VERGİ BORÇLARI SİLİNECEK Mİ, KİMLERİ KAPSIYOR?

Tüm vergi cezaları, trafik, askerlik, nüfus, köprü, otoyol kaçak geçiş cezaları ve daha önce hiç yapılandırma düzenlemesinde yer almayan adli para cezaları, idari para cezaları, öğrenim kredisi borçları ve destekleme primi borçları da yine yapılandırma kapsamına alınıyor. Depreme yönelik düzenlemelerinde eklendiği yasa ile Kahramanmaraş merkezli depremlerin oluşturduğu etkiler dikkate alınarak Vergi Usul Kanunu kapsamında yapılacak başvuruların ve ödenecek taksitlerin süreleri birer ay uzatılacak.

turkish lira para

VERGİ BORCU YAPILANDIRMA KAPS AMI NEDİR?

Vergi dairesine olan tüm borçlar silineceği için gelir vergisi de, KDV de dahil olacak. Diyelim ki bir ev sahibi geçen yıl elde ettiği kira gelirini eksik beyan etti ve bin 900 liralık cezası var. Bu da silinecek. Ancak bu kişi örneğin ayrıca bir de 427 liralık kırmızı ışıkta geçmeden ceza almış durumda. Gelir Vergisi ve kırmızı ışık cezasının toplamı 2 bin liranın üstünde olduğu için borç silinmeyecek, isterse yapılandırmadan yararlanabilecek.

VERGİ AFFI BORÇ YAPILANDIRMA BAŞVURUSU NEREYE YAPILACAK?

Gelir İdaresi Başkanlığının (www.gib.gov.tr / ivd.gib.gov.tr) resmi internet sitesi üzerinden kullanıcı kodu ve şifre, e-Devlet şifresi ile veya e-Devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden İnteraktif Vergi Dairesi sistemine giriş yaparak, bağlı olduğunuz vergi dairenize şahsen veya posta yoluyla, diğer vergi daireleri aracılığıyla da yapılabilecektir.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
error: Content is protected !!