Perşembe, Eylül 28, 2023

Benzin ve Motorine Cuma Günü Zam Geliyor! Akaryakıt Fiyatları neden Artıyor?

Bunla birlikte bu Cuma günü hem motorine hemde benzine dev bir zam daha yapılacağı belirtildi. Peki, bu hafta sonuna kadar akaryakıta ne kadar zam yapılacak? Petrol varili fiyatları ne kadar arttı? İşte detaylar…

Benzin ve Motorin Cuma günü hızla yükseldi! Petrol fiyatları yükselmeye hazırlanıyor! Petrol fiyatları, ABD ham stoklarının beklenmedik bir şekilde düşmesinin ardından 30 Ağustos’ta yükselişe geçiyor. Bu, Türkiye’de akaryakıt fiyatlarının artacağı anlamına geliyor ve uzmanlar bu Cuma günü hem benzine hem de motorine zam yapılacağını duyurdu.

 

Petrol fiyatları, ABD ham stoklarının beklenmedik bir şekilde düşmesiyle 30 Ağustos Çarşamba günü yükseldi. Amerikan Petrol Enstitüsü (API), ABD ham petrol stoklarının önceki haftaya göre 11,5 milyon varil düştüğünü bildirdi. Bu, analistlerin öngördüğü 2,9 milyon varillik kesintinin oldukça üzerindeydi.

 

Petrol Fiyatları Neden Yükseldi?

Petrol fiyatlarındaki yükseliş, Çin’in ekonomik faaliyetinin yavaşlaması ve Delta varyantının yayılması gibi küresel talep endişelerini aştı. Brent petrolün varili Salı günü %1,28 artarak 85,50 dolara yükseldi. Bu, haftaya göre 1,50 dolarlık bir artış anlamına geliyor. WTI petrolün varili ise %1,44 artarak 81,25 dolara çıktı. Bu da geçen haftaya göre varil başına 1 dolarlık bir kazanç demek.

 

ABD ham stoklarının azalması, ABD’nin petrol talebinin güçlü olduğunu ve arzın kısıtlı olduğunu gösteriyor. ABD ham stokları Nisan ayından bu yana yaklaşık 44 milyon varil azaldı. Ayrıca ABD’nin Stratejik Petrol Rezervi de yaklaşık 40 yılın en düşük seviyesine geriledi.

 

Türkiye’de Akaryakıt Fiyatları Ne Olacak?

Petrol fiyatlarındaki yükseliş Türkiye’de akaryakıt fiyatlarına zam gelmesi riskini artırıyor. Zira Türkiye’nin petrol ithalatçısı bir ülke olması ve akaryakıt fiyatlarının döviz kuruyla doğrudan ilişkili olması nedeniyle petrol fiyatlarındaki değişimler akaryakıt fiyatlarını etkiliyor.

 

Akaryakıt Fiyatlarını Etkileyen Diğer Faktörler Neler?

Akaryakıt fiyatlarını etkileyen tek faktör petrol fiyatları değil. Aynı zamanda döviz kuru, vergiler, rafineri maliyetleri ve dağıtım giderleri de akaryakıt fiyatlarını belirliyor. Özellikle döviz kuru akaryakıt fiyatlarında önemli bir rol oynuyor. Zira Türkiye’nin petrol ithalatını dövizle yapması ve akaryakıt fiyatlarının da dövize endeksli olması nedeniyle döviz kurundaki değişimler akaryakıt fiyatlarını doğrudan etkiliyor.

 

Örneğin ABD dolar kurunun an itibari ile %0,95 oranında değer kaybetmesi akaryakıta gelen zamları engelleyemeyecek olsa da sınırlayabilir. Eğer dolar kuru daha fazla yükselirse akaryakıt fiyatlarına daha fazla zam gelebilir.

- Advertisement -
mersinodak
mersinodakhttps://mersinodak.com/
Mersin Odak Haber yazı işleri ekibi topluma gerçekleri aktarmayı, değişik katmanların sesi olmayı amaç edinmiştir Mersin son dakika, gündem, haber, spor, ekonomi, asayiş, odak haber
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler