Başkan Seçer Gözaltına Alınan HDP’li Meclis Üyeleri Hakkında Konuştu

Başkan Seçer Gözaltına Alınan HDP’li Meclis Üyeleri Hakkında Konuştu
Yayınlama: 08.08.2022

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2022 yılı Ağustos ayı 1. Birleşim Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis Toplantısı’nda; idareden gelen 22, komisyonlara havale edilen 17 olmak üzere toplam 39 madde görüşüldü.

Akdeniz Belediye Meclisi’nin olağanüstü toplantısı öncesi gözaltına alınıp toplantı sonrası serbest bırakılan HDP’li meclis üyelerinin açıklaması tartışma yarattı. HDP’li meclis üyesi Bedriye Kuş ile CHP’li meclis üyesi Abdurrahman Yıldız, 76 yaşındaki meclis üyesi Ali Tanrıverdi’nin de aralarında olduğu 5 HDP’li meclis üyesinin ters kelepçeyle adliyeye götürüldükleri anı gösteren, üzerinde Demokrasi kelepçesi”, “Rantın kelepçesi” yazılı fotoğrafları meclis sıralarında koydu.

“Yaşananlardan, kentimiz ve demokrasi adına büyük üzüntü duydum”

Mersin gündemini geçen hafta en çok meşgul eden konulardan birisinin, 28 Temmuz’da gerçekleştirilen Akdeniz Belediye Meclisi’nin Olağanüstü Meclis Toplantısı’ndan önce HDP’li 5 Meclis Üyesi’nin gözaltına alınması ile ilgili Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer açıklama yaptı. Başkan Seçer, “Bildiğiniz gibi Büyükşehir Belediye Meclis üyelerimiz Bedriye Kuş ve Ali Tanrıverdi’nin de aralarında olduğu Akdeniz Belediyesi’nin 5 Meclis Üyesi, geçtiğimiz haftalarda gözaltına alındı ve 1 gün sonra serbest bırakıldılar. Son derece önemli kararların alınacağı Olağanüstü Meclis Toplantısı öncesinde, seçilmiş Meclis üyelerinin gözaltına alınmaları, Meclis’in işleyişini ve alınan kararları sakatlamıştır. Meclis üyeleri gözaltındayken, Cumhuriyet Halk Partisi grup sözcümüzün tüm uyarılarına karşın, 38 üyeli Meclis’te salt çoğunluk bile sağlanamamışken, ısrarla toplantıya devam edilmesi ve kararların alınması, iyi niyetten ve demokratik tavırdan maalesef çok uzaktır. Yaşananlardan kentimiz ve demokrasi adına büyük üzüntü duyduğumu ifade etmek isterim. Mersin, huzurun barışın ve birliğin kentidir. Bu özelliği bozacak girişimlere fırsat vermemeliyiz. Bu değerlerimize ve demokrasimize sahip çıkmak, hepimizin ortak sorumluluğudur” diye konuştu. 

“Kimsenin iradesi ipotek altında değildir”

Başkan Seçer, Akdeniz Belediye Başkanı Gültak’ın, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan kararların, Akdeniz Belediye Meclisi’ni de etkilediği yönündeki eleştirilerine yanıt verirken, “Elbette ki Meclis dışında, Başkanlar, Meclis üyeleri aralarında yapıcı bir takım görüşmeler yapabilir, ama Sayın Gültak’ın Meclis üyelerimize yönelik; ‘Siz Büyükşehir’e borçlanma vermiyorsunuz. Bunun karşılığında biz de Akdeniz’e vermiyoruz’ gibi suçlamalarını reddediyoruz. Böyle bir şeyin olması mümkün değildir. Kimsenin iradesi ipotek altında değildir. Hele hele Akdeniz’de grubu bulunan kendi partimin, diğer partilerin, kimsenin talimatına ihtiyacı yoktur. Ancak şu olabilir; her zaman tavrımızı açık koyuyoruz. Diyoruz ki; ‘belediye başkanlarının hizmet noktasında elinin, ayağının bağlanmasını doğru bulmuyoruz.’ Yani Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde Vahap Seçer’e borçlanma yetkisi vermiyorsanız ve bunu bir akıl çerçevesinde size izah edebiliyorsa, bunun adı engellemedir” dedi.

Akdeniz Belediye Başkanı Gültak’ın borçlanma yetkisi için istediği meblağın 50 milyon lira olmasına da dikkat çeken Başkan Seçer, “Sizin Meclis yetkisine tabi olan kısmı 27 milyon TL’dir. Oysa ki ben biliyorum, yapılan görüşmelerde en azından kendi parti grubumun görüşünü açıkça ifade edeyim; bu borçlanma miktarının tarafınıza verilmesinde herhangi bir sorun, sıkıntı olmadığını söyledi arkadaşlar. Bir akıl çerçevesinde Meclis yetkisindeki borçlanmayı Sayın Gültak’a verin, o orada kalsın. Ben bir arsa satışı, bir arsanın bir kamu kurumuna tahsisi konusuna giremem. Bu sizinle, Meclis üyeleriniz arasındaki konudur” diye konuştu.

“20 yıllık bir iktidarın, Akdeniz Sahil Yolu’nu yapamaması eleştirilir, yapılması övülmez”

Meclis toplantısında D-400 Karayolu’nun yapımı konusunun da gündeme gelmesi üzerine konuşan Başkan Seçer, “Türkiye, dünyanın 20 büyük ekonomisinden biri. Böyle büyük bir bütçe kullanan bir hükümetin, 20 yılda Akdeniz Sahil Yolu’nu yapamaması eleştirilir, yapılması övülmez. 20 yıl önce de bu ülkede hükümetler vardı, onlar da çok değerli çalışmalar yaptı. Bugün üzerinde seyahat ettiğimiz yollar 2002’den sonra yapılmadı.        D-400 Karayolu 1950’li yıllarda yapıldı, genişletildi. Yine 80’li, 90’lı yıllarda otoban diye andığımız Çeşmeli’ye kadar olan güzergah yapıldı ve ondan sonra da bakın son 20 yılda da halen tamamlanamadı. Ben milletvekiliyken programdaydı, 1-2 sene içerisinde yapılacak deniliyordu. Üzerinden 12-13 yıl geçti, hala bir arpa boyu yol gidilemedi” ifadelerini kullandı.

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063
error: İzinsiz Haberleri Kopyalamayın!