Mersin Haber

Bakanlık’tan Çocuk Başına Ödeme: 600 TL’ye Kadar Ödeme Alabilirsiniz!

Bakanlık’tan Çocuk Başına Ödeme: 600 TL’ye Kadar Ödeme Alabilirsiniz!
Yayınlama: 18.06.2023
Düzenleme: 25.05.2024 01:32
A+
A-

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bu çalışması 2015 yılından bu yana verilmeye başlanan doğum yardımı birçok anne tarafından bilinmiyor. Ödemeler PTT aracılığı ile doğrudan anneler adına açılan hesaplara yapılmaktadır.  Bakanlık tarafından dar gelirli ailelere, yetimlere, ev hanımlarına birçok farklı kalemde yardımlar yapılıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardımlara geçtiğimiz aylarda ‘Çocuk Destek Bileşeni’ ismiyle yeni bir program dahil edildi. Bu gelişme sonrasında tüm çocuklu vatandaşlar yardımla ilgili detayları araştırmaya başladı.

Birçok haneye ve kişiye ihtiyaç sahibi olmaları ile beraber farklı birçok kalemde yardımlar yapılıyor. Yapılan bu yardımların arasında dar gelirli ailelere gelir desteği, çocuklu hanelere eğitim ücreti, yetimlere ve dullara geçinmelerini sağlayacak maaşlar gibi yardımlar var. Bu yardımlardan biri de annelere doğumdan sonra yapılan ve çocuk başına yapılan doğum yardımı ödemesidir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2015 yılından bu yana yapılan doğum yardımı nedir? İşte tüm detaylar…

ÇOCUK DESTEĞİ ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye Aile Destek Programı kapsamında hayata geçirdikleri çocuk desteği ödemelerini kasım itibarıyla hak sahiplerinin hesaplarına yatıracaklarını bildirdi.

Annelere yapılan doğum yardımı dar gelirli ailelerde çocuğun temel ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak, daha sağlıklı büyümesi için gerekli ihtiyaçları rahatça alabilmek gibi amaçlara hizmet eder. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu yardım ile çocukların haklarına saygı gösterilmesi gelecekteki potansiyellerini gerçekleştirebilmesi içinde son derece önemli bir konuma sahiptir.

Çocuğu olan aileye devlet tarafından bu yardım sağlanıyor. Çeşitli birçok amaca hizmet eden bu yardım fonu çocuk başına aileye verilen bir hizmet olarak karşımıza çıkıyor. Bu yardımdan faydalanabilmek için çocuğun canlı doğması ve nüfusa kaydının geçirilmiş olması gerektiği de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirtiliyor. Ailenin bu destek ödemesi için çocuğu nüfusa kayda götürdüklerinde doğum yardımı dilekçesini eksiksiz doldurması gerekiyor.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
error: Kopyalama!