Bakan Yanık’tan İmamoğlu’na Saldırı Yorumu: Erzurum Belli Hassasiyetleri Olan Bir Kent

Bakan Yanık’tan İmamoğlu’na Saldırı Yorumu: Erzurum Belli Hassasiyetleri Olan Bir Kent
Yayınlama: 08.05.2023

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün Erzurum’da yaptığı miting sırasında 100-200 kişilik bir grubun taşlı saldırısına uğradı. Saldırıda mitinge katılan çok sayıda kişi yaralandı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ise “HDP ile flörtleşmeden sonra Erzurum’un belli bir tepki göstereceğini varsaymaları gerekiyordu” açıklaması yaptı.

İçişleri Bakanı ve bazı AK Parti’liden sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık da Erzurum’da İBB Başkanı İmamoğlu’na yapılan taşlı saldırıyı haklı gösterdi. Derya Yanık “HDP ile flörtleşmeden sonra Erzurum’un belli bir tepki göstereceğini varsaymaları gerekiyordu” dedi.

Bakan Yanık “Erzurum belli hassasiyetleri olan bir yerdir” ifadesini kullandı.

Haber Global yayınında Erzurum’da yaşanan gerginliğe ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Yanık “Sonuçta bir seçim çalışması yapıyoruz. Rakiplerimize tatlı tatlı atışmalarımız oluyor, sert eleştirilerin olduğu dönemler oluyor bu gayet normal. Ama kitle psikolojisini hesaba katmak gerekiyor. Erzurum’da bu anlamda miting alanı olabilecek noktada gerekli önlemler alınmışken biraz spontan konuşmalar anladığım kadarıyla sayın İmamoğlu tarafından esnaf ziyareti sonrası hemen miting alanı olmayan bir yerde konuşmaların yapılması vb. biraz karışıklık olmuş. Ona da çok dikkat etmek lazım. Canım burada konuşmak istiyor olmaz” dedi.

‘TEPKİNİN GELECEĞİNİ VARSAYMAK GEREKİYORDU’

Bakan Derya Yanık “Organizasyonda mı bir problem vardı?” sorusuna ise “Niyet okumak ya da yeni bir tartışma yaratmak istemem ama sayın İmamoğlu’nun daha önceki ziyaretlerinde de benzer karışıklıklar yaşandı. Biraz metazori, kuralları çok dikkate almayan, kuralları kendisine göre koymaya çalışan bir tutumu var, bu olmaz.

Nitekim Erzurum belli hassasiyetleri olan bir yerdir. Maalesef Van mitingindeki o işaretlerden, HDP seçmeniyle flörtleşmeden sonra Erzurum’un belli bir tepki göstereceğini varsaymak gerekiyordu. Yine söylüyorum geçmiş olsun. Bir hafta sonra seçim bitecek herhangi bir gerilim kalmayacak. Bunları hesaba katmak lazım” ifadelerini kullandı.