Ayda 10 Bin TL Vatandaşlık Maaşı Geliyor! Vatandaşlık Maaşı Kimlere Verilecek? Başvuru Şartları Neler?

Ayda 10 Bin TL Vatandaşlık Maaşı Geliyor! Vatandaşlık Maaşı Kimlere Verilecek? Başvuru Şartları Neler?
Yayınlama: 24.05.2023
Düzenleme: 01.12.2023 20:01

Türkiye vatandaşlarının moralini yükseltecek haber geldi. Geliri olmayan veya geliri asgari ücretin altında olan vatandaşa ‘’vatandaşlık maaşı’’ müjdesi Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)’den geldi. Vatandaşlık maaşı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı’nın kamuoyuna duyurmasının ardından merak konusu oldu. Aile Destek Ödemeleri’nin Temmuz ayında son bulmasıyla hükümet, Vatandaşlık Maaşı uygulamasını hayata geçiriyor. Peki Vatandaşlık maaşı nedir? Vatandaşlık maaşı kimlere verilecek, başvuru şartları neler? Başvuru tarihleri ve ödeme tarihleri ne zaman? İşte tüm merak edilenler…

VATANDAŞLIK MAAŞI NEDİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık son açıklamasında, ”Türkiye Aile Destek Koruma Programı geçmişteki sosyal yardımdan mantığından sosyal yardım işleyişinden daha farklı. Biz sadece yoksulluk sınırını temel almadık. Sosyal refahın paylaşılmasını temel aldık. Vatandaşlık maaşı özelinde bütünleyici sosyal yardımları önemsiyoruz. Vatandaşlık maaşı buradan çıkan bir durumdur. Koruyucu-önleyici sosyal yardım mantığı çok önemli. Önümüzdeki süreçte bunu özellikle hayata geçirmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Aile Destek Ödemeleri‘nin Temmuz ayında sona erecek olması sebebiyle yeni bir proje olarak alınan Vatandaşlık maaşı, dar gelirli ailelere yapılması planlanan sosyal yardım projesi olacak.

GENÇLERE, YAŞLILARA, EV HANIMLARINA YARDIM 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ak Parti seçim belgesinde tüm Türkiye için halkın, vatandaşın hepsini kapsayan bir sosyal yardımdan bahsetti. Bahsettiği bu destek vatandaşlık maaşı idi. Gelir tamamlayıcı aile destek sistemi ile beraber başlayacak olan vatandaşlık maaşı haberi tüm vatandaşı hem meraklandırdı hem de sevindirdi.

AK Parti milyonlara müjde başlığı ile yayımlanan sosyal destekten tüm vatandaşların yararlanabileceklerini üstüne basarak belirtti. Bu haber gençten yaşlıya, ev hanımından beyine herkesi detaylar ve şartlar için daha çok meraklandırdı.

Ayrıca geçimini kıt kanaat sağlayan düşük veya orta gelirli aileler için zaten birçok alanda sosyal yardımlarını sürdüren bakanlıklar yeni destekler için hazırlıklarına hız kesmeden devam ettiklerini belirtiyorlar.

Geçinemeyen, marketiydi elektriğiydi suyuydu çocukların eğitim masraflarıydı derken alınan cüzi miktarda maaşın yetmediği bir zamanda vatandaş çok darda. Bu sebeple bakanlıklar sosyal desteklerinde yalnızca bir dalda bir alanda değil tüm alanda sürdürüyor her geçen gün geliştiriyorlar. Mesela gelir tamamlayıcı aile destek fonlarında bile gençlere iş imkânı, evlenecek olanlara faizsiz ve vadesi yüksek kredi, aile bazlı ödeme, esnek çalışma imkanı gibi birçok alanda aile fertlerinden her birine ayrı ayrı destekler sunuyor. Sunmaya devam ediyor. Ekonomik sebeplerin neden olduğu işsizlik, alınan maaşın yetmediği bu zamanda halk bu destekler ile ayakta kalmaya çalışıyor.

Ayda 10 Bin TL Vatandaşlık Maaşı Geliyor! Vatandaşlık Maaşı Kimlere Verilecek? Başvuru Şartları Neler? Gündem

VATANDAŞLIK MAAŞI KİMLERE VERİLECEK? BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

 

Hanedeki kişi sayısı, engelli, yaşlı, çocuk sayısı, geliri olan kişi sayısı, gelir miktarı gibi kriterlerin üzerine yapılacak değerlendirmeler sonucunda dönüş olacak. Bakan Yanık, “Farklı durumları tespit edebilmemiz için haneleri ziyaret ettiğimiz, hem teknik anlamda vatandaşın gelir düzeyini tespit ettiğimiz süreç var. Koruyucu ve önleyici sosyal yardımların tespiti noktasında bu sürecimizi işleteceğiz. Aynı aileden birkaç kişi bu maaştan faydalanabilecek. Sosyal yardımlarımız hane temellidir” ifadelerini kullandı.