Asgari Ücrete Temmuz Ayında Zam Kapıda! 2023 Temmuz Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Olacak

Asgari Ücrete Temmuz Ayında Zam Kapıda! 2023 Temmuz Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Olacak
Yayınlama: 25.05.2023

Türkiye seçimlere giderken vatandaşlar asgari ücret belli oldu mu veya yeni asgari ücret ne kadar olacak sorularını sormaya başladı. Emekli ve memur çalışanlarına yapılan zamların ardından gözler asgari ücret zammına çevrildi. 

 

Milyonlarca vatandaşın aldığı Ocak ayında aldığı zamlı maaşlar enflasyon nedeniyle eridi. Bu nedenle asgari ücret belli oldu mu son durum ne ve yeni asgari ücret ne kadar olacak soruları gündem de yer alıyor. Vatandaşın alım gücünü arttırmak isteyen hükümet seçim öncesinden çalışmalara başlamıştı.

 

Ocak ayında 2023 yılında geçerli olan asgari ücreti açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerekirse ara dönemde zam yapmaktan geri durmayız” ifadelerini kullanmıştı.

 

Milyonlarca vatandaşın gündeminde yer alan asgari ücret zammında son durum nedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in asgari ücrete ara zam açıklamaları sonrasında asgari ücret temmuz zammı gündemdeki yerini aldı. Kamuda çalışan yaklaşık 700 bin işçinin en düşük maaşının 15 bin TL’ye yükseltilmesi ve memur zammı açıklamasının ardından gözler asgari ücret ara zammına çevrildi.

REFAH PAYI DİKKATE ALINACAK”

 

Geçtiğimiz günlerde ise Giresun mitingi sırasında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Temmuz ayında hem enflasyon farkını hem refah payını dikkate alan yeni artışlarla çalışanlarımızı ve emeklilerimizi daha da rahatlatacağız” diye belirtmişti.

 

2023 TEMMUZ’DA ASGARİ ÜCRET ZAMMI

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin asgari ücret zammı konusunda, “Temmuz ayında asgari ücret yeniden değerlendirilecek. Biz asgari ücreti hesaplarken birkaç parametreyi dikkate alıyoruz” dedi.

 

“ASGARİ ÜCRET 500 DOLAR CİVARINDA OLACAK”

 

Bakan Vedat Bilgin “Asgari ücretten 1,5 yıldır vergi alınmıyor. Temmuzda reel alım gücünü koruyacak şekilde düzenleyeceğiz. Cumhuriyet tarihinde dolar bazında 455 doların üzerinde en yüksek seviyeye çıkaran bir düzenlemeyi ocak ayında yaptık. Temmuzda da aynısını yapacağız. Aşağı yukarı 500 dolar bazında bir oran olacak. Çalışmalarımız hazır.” ifadelerini kullandı.

 

ASGARİ ÜCRETTE TEMMUZ MAAŞLARI NASIL ARTACAK?

Temmuz maaşlarının 4 başlık altında değişeceği belirtildi. Buna göre ilk olarak enflasyon farkı ve Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre refah payı ile şekillenecek. Daha sonra vergi düzenlemesi yapılarak, çalışanların gelirleri artırılacak. Sosyal devlet anlatışı kapsamında birtakım yasal düzenlemeler yapılacak. Ve son olarak enflasyonu düşürücü tedbirler alınarak alım gücünün yükseltilmesi ve korunması amaçlanacak.

 

CUMHURBAŞKANI’NDAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

 

Asgari ücret, emekliye ve kamu işçilerine yapılacak zamla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı: “Eskiden 66 lira olan en düşük emekli maaşını 7500 liraya yükselttik. İnşallah 7500 liranın üzerindeki emekli maaşlarını düzeltmek için bir çalışma yapacağız. Asgari ücreti gözden geçireceğiz. Memurlarımızın maaşına Temmuz’da sadece enflasyon farkı eklemekle kalmayıp refah payı artışı da yapacağız. Kamu işçileri için zammını da salı günü açıklayacağız’’ ifade etti.

2023 ASGARİ ÜCRET OCAK’TA 8 BİN 506 TL OLDU

 

Türkiye’de 2023 yılı için uygulanacak net asgari ücret yüzde 54.7 artışla brüt 10 bin 8 TL, net ise 8 bin 506.8 TL oldu.