Mersin Haber

Asgari ücrete ara zam mı geliyor? Asgari ücret 20 bin mi oluyor?

Asgari ücrete ara zam mı geliyor? Asgari ücret 20 bin mi oluyor?
Yayınlama: 28.04.2024
A+
A-

Milyonlarca çalışanın merak ettiğini “asgari ücrete ara zam var mı” sorusuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan yeni açıklama geldi. Bu yılın başında asgari ücrete zam yapıldıktan sonra yılın ortasında tekrar zam yapılmayacağı bilgisi paylaşılmıştı. Hükümetin aldığı bu karardan sonra ünlü ekonomistten önemli bir açıklama geldi. Asgari ücret 20 bin mi oluyor? İşte detaylar…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, katıldığı bir canlı yayında asgari ücrete ara artış yapılıp yapılmayacağı sorusuna yanıt verdi. Işıkhan, asgari ücrete temmuz ayında zam yapılmayacağını belirterek “Asgari ücretin ne olduğu nasıl belirlendiği belli. Temmuzda artış yapılmayacak bu belli şartlar altında gerçekleşti” dedi.

ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM GELECEK Mİ?

Bir yandan ekonomik koşullar bir yandan enflasyonun bitmek bilmeyen yükselişi asgari ücret meselesinin sık sık gündeme gelmesine neden oluyor. Son olarak 2023 yılının aralık ayında yapılan yüzde 49’luk zam sonrasında 17 bin 2 TL’ye çıkan asgari ücrete 2024 yılı içerisinde tekrar zam gelmeyeceği açıklanmıştı. Lakin söz konusu bu karar kamuoyu tarafından ciddi bir tepki aldı.

ÜNLÜ EKONOMİSTTEN ZAM TAHMİNİ

Hükümet tarafından asgari ücrete zam gelmeyeceğinin söylenmesi üzerine ekonomistlerden konuya ilişkin farklı açıklamalar geldi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Batı ise sosyal medya hesabından bu konuya ilişkin olarak şunları paylaştı: “İktidar bürokratları asgari ücrete zam yapılmayacağını söylemekte, iş dünyası da ben de aynı düşüncedeyiz. Ancak kamuoyu baskısı devam eder ve iş dünyası da ikna edilirse en fazla hedeflenen enflasyonun yarısı (%18) kadar artacağını yani net 20 bin TL olabileceğini düşünüyorum.”

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.