Mersin Haber

Asgari Ücret Zammı Belli Oluyor: Kritik Tarihi Cumhurbaşkanı Verdi!

Asgari Ücret Zammı Belli Oluyor: Kritik Tarihi Cumhurbaşkanı Verdi!
Yayınlama: 16.06.2023
A+
A-

2023 yılının ikinci zam görüşmeleri olan Temmuz ayı asgari ücretini belirlemek için ilk toplantı bu hafta yapıldı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında ikinci toplantıyı 19 Haziran 2023 Pazartesi günü gerçekleştirmeyi planlıyor. Asgari ücret ve memur zammı ile ilgili son dakika gelişmeleri haberimizin devamında sizlerle birlikte…

Milyonlarca vatandaşın beklediği asgari ücret zammında henüz net bir rakam verilmese de vatandaşların içini rahatlatacak olası tahminler yapıldı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıcı kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Başkanı Ergün Atalay ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol ile bir araya gelecek.

Asgari ücretin 500 dolar seviyesinde olacağı sözünü veren iktidara karşın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Dolar yerinde durmuyor her gün farklılaşıyor. Biz TL konuşmak durumundayız” diyerek asgari ücretin bugün 500 dolara denk gelen 11 bin 800 TL’nin altında olacağının ilk sinyalini verdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

13 Haziran’da masaya tekrar yatırılan asgari ücret ile ilgili gelişmeler hız kazanmaya başlarken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücret zammı ile ilgili açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücret ile ilgili kesinlikle işçimizi yine enflasyona ezdirmeyeceğiz diyerek vatandaşlara umut verdi. Asgari ücrette için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz bu noktada rahat olun ve huzurlu olun. Şu anda tüm çalışmalar işçilerimizin iyiliği için, bir an önce de kararı ulaşacak dedi.

 

YENİ ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 10 bin 8 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor. Bu tutar ise yoksulluk sınırının altında kalıyor.

 

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 11 bin 759 lira 40 kuruş. Bunun 10 bin 8 lirasını brüt asgari ücret, 1551 lira 24 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 200 lira 16 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

 

Asgari Ücret Komisyonunda çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Yeni rakam 10-12 günlük gibi kısa bir zaman içerisinde açıklanması tahmin edilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Haziran Cuma ya da 26 Haziran’da net rakamın kamuoyuna duyurulacağının bilgisini verdi. Bu durumda asgari ücretin zammı Kurban Bayramı’nda sonra belli olacak. Emekli ve memur zammı düzenlemelerinin ise Kurban Bayramı sonrasında gündeme gelecek.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)