Araba Fiyatları Seçimden Sonra Düşecek Mi, Yükselecek Mi? Uzman İsim Açıkladı!

Araba Fiyatları Seçimden Sonra Düşecek Mi, Yükselecek Mi? Uzman İsim Açıkladı!
Yayınlama: 10.05.2023

Seçim sonrası araba fiyatlarıyla ilgili tartışmalar sürüyor. Otomotiv yazarı Emre Özpeynirci ve 2plan İcra Kurulu Başkanı Orhan Ülgür, seçim sonrası araba fiyatlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. 

Ülkenin en önemli gündemi olan seçim süreci, ikinci el araç satışlarında da etkisini ciddi şekilde göstermeye başladı. İkinci el ve sıfır kilometre araç piyasasındaki belirsiz atmosfer halen devam ederken, araç alım-satımının kalbi haline gelen ekspertiz noktalarındaki sirkülasyon son bir haftada yüzde yüzün üzerinde arttı.

Sıfır ve ikinci el araba fiyatlarının seçim sonrası artacak mı düşecek mi sorusu gündemde. Otomotiv yazarı Emre Özpeynirci ve 2plan İcra Kurulu Başkanı Orhan Ülgür, seçim sonrası araba fiyatlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. İşte detaylar…

Otomotiv yazarı Emre Özpeynirci, “Şu anda araç fiyatlarına baktığımızda, 2.el araç fiyatlarının yüzde 15’in üzerinde arttığını görüyoruz. Sıfır araçlarda da kurdaki yüksek artış nedeniyle fiyatlar oldukça yüksek. İkinci elde en büyük faktör araç bulunamaması. Seçim sonrası fiyatlar ne olur sorusuna gelince, eğer kurun bu gidişatı devam ederse, fiyatlar çok fazla artmayabilir. Ancak, herkesin aynı oranda zam yapamayacağını da unutmamak gerekiyor.”

ORHAN ÜLGÜR, SEÇİM SONRASINI İŞARET ETTİ 

2plan İcra Kurulu Başkanı Orhan Ülgür ise “Seçim sonrası araba fiyatlarındaki değişim, seçim sonrası oluşacak siyasi ve ekonomik koşullara bağlı olacaktır. Ancak, şu anda araç fiyatlarının yüksek olduğunu ve bunun nedeninin de kurdaki artış ve araç bulunamaması olduğunu söyleyebiliriz. Seçim sonrası piyasada bir hareketlilik olabilir ancak fiyatlar ne yönde değişecek, net bir şey söylemek mümkün değil.” dedi.

KUR BÖYLE DEVAM EDERSE..

Öte yandan, Özpeynirci, seçim sonrası dolar ve euro’nun artacağı beklentisi nedeniyle birçok kişinin araç almaya yönelmesinin olduğunu da belirtti. Ancak, bunun araç fiyatları üzerindeki etkisinin çok büyük olmayabileceğini ifade etti. “Kur böyle devam ederse, fiyatların çok fazla yukarı oynaması olmayabilir. Zaten yüksek. Aradaki fark ufak ufak kapanır.” şeklinde konuştu.

Sonuç olarak, seçim sonrası araba fiyatlarındaki değişim, kurdaki artışın seyrine bağlı olacak gibi görünüyor. Ancak, piyasadaki arz talep dengesi ve diğer faktörler de fiyatları etkileyebilir.