Mersin Haber

Amerika’da Okumak İsteyen Öğrencilere A’dan Z’ye Danışmanlık

Amerika’da Okumak İsteyen Öğrencilere A’dan Z’ye Danışmanlık
Yayınlama: 27.12.2022

ABD dünyanın en iyi akademik kurumlarına ev sahipliği yapıyor. Round University Ranking’in raporuna göre dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk üçte Amerika’daki eğitim kurumları var. ABD vatandaşı olmayan, ancak nitelikli ve prestijli bir eğitim almak isteyen yüzlerce öğrenci ise her yıl bu üniversitelere ve bu kurumlara kabul edilmelerini sağlayan F-1 vizesine başvuruyor. Bu süreçte gerekli kriterleri sağlayamadığı için bürokratik engellerle karşılaşanlar ise çözümü danışmanlık almakta buluyor.

Round University Ranking’in (RUR) eğitim, araştırma, uluslararası çeşitlilik ve finansal sürdürülebilirlik kriterlerine göre dünyanın en iyi üniversitelerini belirlediği raporunda ilk 10’da Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) 7 üniversite bulunuyor.

85 ülkeden bin 32 üniversitenin yer aldığı listede ilk üçte California Teknoloji Enstitüsü, Harvard Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü konumlanıyor. ABD vatandaşı olmayan, ancak nitelikli ve prestijli bir eğitim almak isteyen yüzlerce öğrenci ise her yıl bu üniversitelere başvuruyor. Vize başta olmak üzere bu süreçte gerekli kriterleri sağlayamadığı için bürokratik engellerle karşılaşanlar ise çözümü danışmanlık almakta buluyor.

 

Chicago merkezli danışmanlık şirketi One Key Visa ise ABD’de okumak isteyen öğrencilere akademik başvuru ve vize kabul süreçlerinin her aşamasında danışmanlık desteği veriyor. Bürokratik prosedürlerin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını sağlıyor. One Key Visa’nın Kurucusu Ashkan Kheirkhahvash da konuya dair yaptığı açıklamada başvuru, değerlendirme ve kabul süreçlerinin kültürel, finansal, sosyal ve psikolojik etkenler göz önünde bulundurularak hassas ve kişiye özel şekilde yönetilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

 

“Danışmanlık hizmetimiz vize başvurusuyla sınırlı değil”

 

Danışmanlık hizmetlerinin sadece vize sürecindeki bürokratik işlemlerle sınırlı olmadığının altını çizen One Key Visa’nın Kurucusu Ashkan Kheirkhahvash, danışmanlıklarının adaylar ile yaptıkları görüşme ile başlayıp, kabul aldıkları okula kayıt yaptırmalarına kadar tüm süreci kapsadığını şu sözlerle ifade etti: “Bizimle iletişime geçen adaylara süreçteki tüm aşamalarda A’dan Z’ye danışmanlık veriyoruz. Örneğin, en dikkate değer hizmetlerimiz arasında adayların sahip olduğu belirli kriterlere göre üniversite seçmelerine yardımcı olmak yer alıyor. Çünkü akademik kurumların tanımladığı kriterleri iyi okumak da bir uzmanlık ve yetkinlik gerektiriyor. Çünkü hangi koşulların olmazsa olmaz olduğu, ne derece esnetilebildiğini deneyimlerden faydalanarak analiz etmek, kabul alma olasılığı düşük kurumlara başvurmakla vakit ve enerji kaybetmemek gerekiyor. Başvuru sahibi için en uygun akademik kurum belirlendikten sonra, dil kursları için bile geçerli olan F1 öğrenci vizesine başvurmadan önce I-20 formu, profesyonel özgeçmiş ve SOP (Amaç Bildirimi) gibi önemli aşamalarında da danışmanlık yaparak öğrencilerin donanımlı ve hazırlıklı hale gelmesini sağlıyoruz.”

Amerika'da Okumak İsteyen Öğrencilere A'dan Z'ye Danışmanlık Sektörel

“Gençler kendilerini özgüvenli ve özgür hissetmeli”

 

Öğrencilerin başvuru süreçlerinin her aşamasını özgüvenli, özgür ve konforlu bir şekilde tamamlayabilmelerine yardımcı olmak için başarısı kanıtlanmış yöntemlerle özel yol haritaları oluşturduklarını belirten Ashkan Kheirkhahvash, konuyu şöyle detaylandırdı: “Başvuru sürecinin en önemli adımı vize görüşmesidir. Dolayısıyla bu adımı rahat bir şekilde tamamlamak için adayları vize görüşmelerine hazırlarken, eski konsolosluk vize görevlileri ile çok sayıda deneme görüşmeleri gerçekleştiriyoruz. Böylece öğrenciler, vize mülakatlarına tıpkı bir sınava iyi hazırlanırmış gibi çalışıyor ve özgüven kazanarak başarı şansını artırıyor. Ayrıca üniversitelerle iletişim kurmalarının da yolunu açıyoruz.”

 

“Çok sayıda öğrencinin hayal ettikleri eğitim hayatına kavuşmalarını sağladık”

 

Şimdiye dek çok sayıda öğrencinin hayalini kurduğu eğitim hayatına başlamasını sağladıklarını ifade eden One Key Visa’nın Kurucusu Ashkan Kheirkhahvash, elde ettikleri başarıya dair, “Uluslararası öğrencilerin kabul süreçlerini başarıyla tamamlamalarına ve öğrenci vizelerine başvurmalarına yardımcı olmak bizim için her şeyden önce büyük bir mutluluk ve motivasyon kaynağı oluyor. Öğrencilerin önlerindeki engellerin kalkması, istedikleri eğitimi istedikleri yerde almaları için kendilerini yeterli ve özgür hissetmeleri çok önemli. Bu amaç doğrultusunda çalışmanın tatminini derinden hissediyor, öğrencilerin pürüzsüz şekilde ilerleyen süreçler sonunda istedikleri okullara yerleşmelerine katkıda bulunmuş olmanın sevincini yaşıyoruz” dedi.

 

“İş kurmak ve yatırım yapmak isteyenler için E-2 ve EB-5 vizelerinde de rehberlik ediyoruz”

 

F-1 vizesi dışındaki vize türlerinde de danışmanlık hizmeti verdiklerini ifade eden One Key Visa’nın Kurucusu Ashkan Kheirkhahvash, “Danışanlarımızın çoğu uluslararası öğrenciler olmasına rağmen, ABD’de iş kurmak veya yatırım yapmak isteyen kişilerin ihtiyaç duyduğu vizelerin alınma süreçlerinde de adaylara profesyonel destek veriyoruz. Bunlar arasında yer alan E-2 vizesi göçmen olmayanlara hitap ederken, EB-5 ise Yeşil Kart veya Kalıcı İkamet olarak bilinen bir göçmen vizesi türü olara kabul görüyor” ifadelerini kullandı.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)