Altın, Mayıs ayında ne kadar olacak? İslam Memiş’ten önemli açıklamalar

Altın, Mayıs ayında ne kadar olacak? İslam Memiş’ten önemli açıklamalar
Yayınlama: 12.04.2022

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, resmi sosyal medya hesabı dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Tahminleriyle dikkatleri üzerine çeken Finans Analisti İslam Memiş, mayıs ayında altının kaç lira olacağına ilişkin tahminini duyurdu.

“Dövizde, altında dip seviyeler görebiliriz Nisan ayında” şeklinde konuşan Memiş, “Bu seviyeler aşağıya doğru test edildikten sonra Haziran ayına kadar sürecek bir trendle bir fırsat vermeyeceğini tahmin ediyorum. Bu kısa vadeli agresif yukarı yönlü atakların da bir tuzak fiyatlama olacak. Büyük ihtimalle Haziran ayında” ifadelerini kullandı.

 

Euro ve dolar konusunda da değinen Memiş, “Euro dolar paritesi yine 1.09 seviyesinde ve yatay. Kişisel olarak kağıt paraya yatırım yapacak olsaydım bu sterlin ve euro olurdu. Çünkü dolar endeksi karşısında değer kaybettiler. Elimde dolarım var altın ya da gümüş almalı mıyım? Ben kişisel olarak almayı tercih etmiyorum. Yüksek gördüğüm için elimdeki dolarla altın ve gümüş tarafına girmem. Elimdeki dolarla euro ve sterlin almak daha ucuz” şeklinde konuştu.

 

Altın tahmini

Memiş ayrıca altının mayıs ayında kaç liraya çıkacağına ilişkin de yorumlarda bulundu.

“Gram altın TL fiyatı güne 920 liradan başladı. Nisan ayında 2 kez 880 lira test edildi. 900 lira seviyesinin üzerinde alım yapmam dedim.

 

Eğer 900 lira seviyesi ve altında gram altın alan yatırımcılar varsa benim mayıs ayında beklediğim seviye 960 lira. 980 lira seviyesi de muhtemelen mayıs ayında görülecek.

 

Eğer kâr satışı yapacaksınız ve uygun görüyorsanız 900 liranın üzerinden de alabilirsiniz ama ben alım işimi 630 lirayken bitirdim. Kişisel olarak alım yönünde bir pozisyonum yok, zirveleri bekliyorum, mesela gram altında 1450 lira.

 

Bu seviyeler görülünce satış olarak pozisyon alacağım. Ben yine de 900 lira altına sarkmasını beklerdim ama şu anki fiyattan alan da zarar etmeyecek. Ancak benim taktiğim her zaman alırken kazanmak.

 

Mesela gram altın fiyatının sert bir şekilde 890 liraya gerilediğini düşünün, ancak bu sefer size 890 liradan alım fırsatı vermeyecekler çünkü bankaların makas aralığında büyük bir açıklık var. Kimseyi takmıyorlar, fırsatçılık var, başıboşçuluk var.

 

40 lira 50 lira makas açan bankalar var. Makas aralığına dikkat edin. O yüzden uzun vadeli yatırımcı olun olabiliyorsanız. Tezgah kuruldu. Ekmek yedirmeyecekler bunu unutmayın.”