Akdeniz’de Manipülasyonla Dolu Belediye Meclisi Toplandı: Tablo Vahim

Akdeniz’de Manipülasyonla Dolu Belediye Meclisi Toplandı: Tablo Vahim
Yayınlama: 05.04.2022
Düzenleme: 05.04.2022 03:30

Bir gazeteci olarak belediye meclis toplantılarını izlemeyi ve yaşanan tartışmaları, söz konusu bilgilendirmeleri her zaman önemsemişimdir. Çünkü; vatandaş kendi geçim derdine düşmekten, kendi ile ilgili alınan kararlardan ve tartışmalardan hep habersiz kalırdı. Belediye basınının gazete ve internet sitelerine gönderdikleri bülten haberler zaten hep tek taraflı ve eksik bilgilerle dolu olurdu.

 

Mümkün olduğunca en çok ‘haber’ çıkan belediyelerden Büyükşehir, Toroslar, Akdeniz ve Tarsus belediye meclislerini izlemeye, takip etmeye çalışırım.

 

Bu belediyeler içerisinde en azından bir izleyici olarak takip ederken bile kasım kasım kasıldığım belediye meclisi Akdeniz Belediye Meclisidir.

 

Çünkü konuşmalar sırasında hiçbir belediye meclis üyesi konuşmasını veya söylemek istediğini söyleyemeden bir diğer meclis üyesi ‘yalancı, yalan söylüyorsun’ diyerek araya girer. Karşılıklı konuşmalar öyle uzun sürer ki izleyiciler ister istemez manipüle edilir.

 

Birbirini dinlemeyen meclis üyeleri ve başkanlar bir topluma ne kazandırabilir ki.

 

Birbirini dinlemeyen meclis üyeleri ve başkanlar halkı nasıl dinlesin.

 

Birbirini dinlemeyen meclis üyeleri ve başkanlar sadece ‘bir sonraki seçimde halk size cevabını verecek’ diyerek toplantıda nasıl bir karar alabilecek.

 

Akdeniz Belediye Meclis toplantısında 2021 yılı faaliyet raporu oylaması sırasında muhalefetin eleştirileri haliyle tansiyonun yükselmesine neden oldu.

 

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, çeşitli yatırımlar için İller Bankası’ndan talep ettiği 25 milyon TL borçlanma talebinin muhalefet tarafından reddedilmesine tepki gösterdi. Büyükşehir’de Vahap Seçer borçlanmasın, toplantıyı yürütemesin diye avaz avaz bağıran Gültak, Akdeniz’de en ufak eleştiride köpürüyor. Bütün meclis üyeleri de tartışmaya dahil olunca toplantı 6 saatten fazla sürdü mesela.

 

Muhalefet diyor ki: ‘’Gültak Başkan, sen bizden borçlanma istiyorsun ama harcamalarını azaltmıyorsun, kontrollü kullanmıyorsun.

Reklama yatırdığın para 16 Milyon TL. Sen bizden 25 milyon TL borçlanma istiyorsun.

Kırtasiye giderlerin 2020 yılında 266.683. 86 TL iken, 2021 yılında 892.728.24 TL çıkmış.

Taşıt kiralamaların 15 Milyon TL iken 43 Milyon TL’ye çıkmış.

Müteahhitlere borcun 20 Milyon TL iken, 42 Milyon TL’ye çıkmış’’ diyor. Tablo vahim.

 

Gerçi meclis üyelerinin birbirine bağırıp çağırmasından, birbirinin sözünü kesmesinden ancak bu kadarını duyabildik izleyici olarak. Eksik veya hatalı yer varsa sorumluluk tüm meclis üyelerindedir. Beni manipüle etmişler demek ki. Fakat vahim tablo bu şekilde.

 

Akdeniz Mersin’in kalbidir, Türkiye’nin mozaiğidir gibi güzellemelerden ziyade hizmeti, yatırımı en fazla hak eden ilçelerden biridir. Konumu, iş gücü, ekonomik potansiyeli olarak önemli bir ilçe olması da sadece güzellemelerde kalıyor.

 

Hala altyapısı 40-50 yıllık mahalleler var.

Hala yolları köstebek yuvasına dönen sokakları var.

Hala ekonomik açıdan zorda olanlar var.

Hala kentine ve kendine hizmet edecek yerel yönetimlere hasret insanlar var.

 

Mersin’de doğup büyüyen ve bu kentte yaşayan bir yurttaş olarak tartışma kültürünün öncelikle halkın temsilcilerinin öğrenmesini istiyorum. Halka hizmet havada kalacak bir laf olmaktan çıkmalı. İlkokul sıralarında iken konuşanları tahtaya yazan ve öğrencilerin sevmediği sınıf başkanları vardı. Emin olun ki artık halk var. Meclisteki konuşanları, gürültü çıkaranları, hizmetleri engelleyenleri, birbirine saygı duymayanları tek tek tahtaya yazmasalar da seçim günü yazacaklardır.

SABRİ BORAK
[email protected]

Gazetecilik eğitimini Gaziantep Üniversitesi İletişim Fakültesinde yapan Sabri Borak, çeşitli gazete ve internet haber sitelerinde çalıştı. Şuan Mersin Odak Haber'in Genel Yayın Yönetmenliği'ni yapıyor.