Kategoriler Gündem

Akaryakıt fiyatlarında yapılan indirimlerin yerini zamlar aldı

Yılbaşından beri yüzde 130 artış yaşayan akaryakıt fiyatlarında yapılan büyük indirimlerin yerini tekrardan zamlar aldı.

Paylaş

Yılbaşından beri yüzde 130 artış yaşayan akaryakıt fiyatlarında yapılan büyük indirimlerin yerini tekrardan zamlar aldı.

Petrol fiyatlarında hafta içinde yükselişe geçmesiyle birlikte ilk önce motorine şimdi de benzine 1 lira 10 kuruşluk zam geldi.

13 Ağustos 2022 Cumartesi benzin ve motorin mazot fiyatları ne kadar? güncel akaryakıt fiyatları kaç TL? Benzin litre fiyatı ve motorin litre fiyatı ise kaç para? dizel yakıt ne kadar oldu?

Akaryakıt fiyatlarına yapılan indirim sonrasında petrol fiyatları hafta içinde tekrardan yükselmesi ve dolar/TL kurundaki yaşanan hareketlilik ile motorin fiyatına zam gelmişti.

Motorine geçtiğimiz gün gelen zam sonrası bu gece yarısından itibaren benzinin litre fiyatına 1 lira 10 kuruş zam geldi. Motorinde ise fiyat değişimi olmadı.

BENZİNİN LİTRESİ KAÇ LİRA OLDU?

Fiyat artışından sonra benzinin litresi İstanbul'da 21 lira 15 kuruşa, İzmir'de 21 lira 27 kuruşa, Ankara'da ise 21 lira 28 kuruşa yükseldi.

PETROL YÜZDE 60 ARTIDA

Akaryakıt fiyatları üzerinde etkili olan brent petrol bu yıl yüzde 60’tan daha çok değer kazandı. Mart ayında Rusya-Ukrayna arasında yaşanan savaş ile 135 dolara yükselen petrol fiyatları küresel büyüme endişelerin giderek artmasıyla birlikte düşüşe geçerek sene başı kazancı yüzde 25’e geriledi.

Fiyatları etkilemekte olan bir diğer bileşen dolar ve TL bu yıl yüzde 34 yükseldi. Kur, 18 seviyesinin hemen altında işlem gerçekleşiyor.

AKARYAKITTA FİYAT ARTIŞI YÜZDE 130’U GEÇTİ

Petrol ve kur etkisi ile Haziran ayında akaryakıt fiyatları rekor seviyelere çıktı. Benzin 27,50 TL’yi geçerken motorin 30 TL’yi buldu. Sene başından itibaren yüzde 130 üzerinde fiyat artışı gerçekleşti.

Haziran ayı sonrası indirimler ve bugünkü güncel fiyat göz önüne alındığında yüzde 80’e yakın bir fiyat artışı var. Yurt içinde enflasyon son 24 yıla çıkmasında akaryakıt maliyetleri en temel etken oldu.

BAKAN NEBATİ: İNDİRİMLER MANŞETLERDE NEDEN YOK?

Hazine Bakanı Nureddin Nebati, bu hafta içinde yaptığı önemli açıklamada fiyatlardaki artışın her gün manşetlerde ve haber bültenlerinde yer aldığını, ama indirimlerin sadece alt yazı olarak geçtiğini belirterek haksızlık yapıldığını söyledi.

Bakan Nureddin Nebati ayrıca Türkiye’nin Avrupa ülkeleri içinde akaryakıttan en az vergi alan ülke olduğunu belirtti.

GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

İSTANBUL

Benzin fiyatı: 21,15 TL

Motorin fiyatı: 23,18 TL

ANKARA

Benzin fiyatı: 21,28 TL

Motorin fiyatı: 23,27 TL

İZMİR

Benzin fiyatı: 21,27 TL

Motorin fiyatı: 23,28 TL

mersinodak

Mersin Odak Haber yazı işleri ekibi topluma gerçekleri aktarmayı, değişik katmanların sesi olmayı amaç edinmiştir Mersin son dakika, gündem, haber, spor, ekonomi, asayiş, odak haber

Yeni Haberler

Tarsuslu Öğrenciler Öğrendiklerini Eskişehirli Öğrencilere Öğretti

Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Tarsus Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyesi öğrencileri, ‘Mesafeler Bilime Engel Değil’ projesi ile Eskişehirli öğrencilerle buluştu. Düzenlenen… Daha Fazla Oku

28 Kasım 2022

Mersin Büyükşehir, Yol Trafik Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi’ne Sahip İlk Ve Tek Belediye

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ‘TS ISO 39001 Yol Trafik Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi’ yenilendi. Yol Trafik Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi, Büyükşehir Belediyesi bürokratları… Daha Fazla Oku

28 Kasım 2022

Yenişehir Belediyesi Tiyatro Festivalinde Binlerce Sanatseveri Ağırladı

Mersin Yenişehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2.Yenişehir Komedi Oyunları Festivali sona erdi. Binlerce sanatsever Türkiye’nin seçkin tiyatrolarını Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür… Daha Fazla Oku

28 Kasım 2022

MESKİ, Ağız ve Diş Sağlığı Haftası’nda Öğrencilere Eğitim Verdi

MESKİ, 21-27 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Haftası’nda anaokulu, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine su tasarrufunun yanı sıra, ağız ve diş… Daha Fazla Oku

28 Kasım 2022

Mersin Büyükşehir’in Gezici Kütüphanesi Çay Mahallesi’nde

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Gezici Kütüphane otobüsü ‘Kitobüs’ ile ilçe ilçe gezerek ilkokul öğrencileri ile buluşuyor. Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak ve farklı kitaplarla buluşmalarını… Daha Fazla Oku

27 Kasım 2022

Başkan Seçer Mezitli Esnafı ve Vatandaşlarla Buluştu

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mezitli ilçesinde bir iş yerinin açılışına katıldı. İstihdama katkı sunan iş yerlerinin ve işletmelerin… Daha Fazla Oku

27 Kasım 2022