Mersin Haber

AK Parti’den Merakla Beklenen ‘Genel Af’ Açıklaması Geldi

AK Parti’den Merakla Beklenen ‘Genel Af’ Açıklaması Geldi
Yayınlama: 24.09.2022
A+
A-

Son günlerde binlerce ailenin merakla beklediği Genel Af ile ilgili AK Parti’den MHP’nin gündeme getirdiği genel afla ilgili açıklama geldi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı “Bir af ya da infaz düzenlemesi söz konusu değil, net” dedi. Musa Anter davasının zaman aşımından düşürülmesiyle ilgili de konuşan Yazıcı “Mahkeme dosyadaki koşullara bağlı karar vermiştir. Doğrudur, yanlıştır diye bir şey demem mümkün değil ama beklentim şu: İnşallah doğru yapmışlardır” ifadesini kullandı.

 

AK Parti Cumhur İttifakı’ndan iktidar ortağı olan MHP’nin gündeme getirdiği genel affa kapıyı kapattı. Söz konusu konuyla ilişkin açıklama AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’dan geldi. Yazıcı, partisinin Diyarbakır İl Başkanlığı’nda düzenlediği basında ‘genel af ya da infaz düzenlemesi’, ‘Musa Anter davasındaki zaman aşımı’ ve ‘Tahir Elçi davasında Davutoğlu’nun dinlenmekten vazgeçilmesi’ ile ilgili sorularını yanıtladı.

 

AK Partili Yazıcı gündemlerinde genel af ve infaz düzenlemesinin bulunmadığını söyledi. Medyascope’tan Ferit Aslan’ın sorularını yanıtlayan Yazıcı “Bir af ya da infaz düzenlemesi söz konusu değil, net” derken Tahir Elçi davasında dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun mahkeme tarafından dinlenmekten vazgeçilmesi ve gösterilen tepkiler için ise şunları söyledi:

 

“Yargılaması devam eden dosyalar üzerinde beni izliyorsanız ve takip ediyorsanız mümkün ölçüde özenle konuşmaktan kaçınırım. Çünkü yargılaması devam eden davalarla ilgili lehte olsun aleyhte olsun konuşmak yargıyı etkilemek sonucu doğurabilir.”

 

‘İNŞALLAH DOĞRU YAPMIŞLARDIR’

Yazıcı, Musa Anter davasının zaman aşımından düşürülmesi ile ilgili soruyu ise şöyle cevapladı: “Sözünü ettiğiniz dosya ile ilgili zaman aşımından düşme kararı verilmesi dosyadaki koşullara bağlıdır. Ben o koşullar hakkında bilgi sahibi değilim. Bu bakımdan doğrudur, yanlıştır bir şey demem mümkün değildir.

 

Ama beklentim şu: İnşallah doğru yapmışlardır. Yargılama bilimlerinin ve yargı erki içinde görev yapan hâkim ve savcılarımızın, istisnası olabilir, vicdanlarını bir yana bırakarak şu veya bu saikle karar verdikleri ya da verecekleri kanaatinde hiçbir zaman olmadım. Öyle bir şey olursa bu iş bitmiştir demektir.”

 

AF KONUSUNDA NE OLMUŞTU?

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile görüşeceğini belirterek “İnfaz hesaplamasının gözden geçirilmesi gerekliliğini Sayın Adalet Bakanımıza bugün anlatacağım” demişti.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)