Mersin Haber

AFAD’dan ‘Depremzedelerin AFAD Kartı Almaları Gerek’ İddialarına Yalanlama

AFAD’dan ‘Depremzedelerin AFAD Kartı Almaları Gerek’ İddialarına Yalanlama
Yayınlama: 10.02.2023
Düzenleme: 23.05.2024 22:25
A+
A-

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı‘ndan yapılan son dakika açıklamasında (AFAD) “Bazı sosyal medya hesapları ve WhatsApp gruplarında “afetzede vatandaşlarımızın durumlarını gösterir bir AFAD kartı almaları gerektiğine” dair iddialar gerçeği yansıtmamaktadır denildi.

 

İşte AFAD’ın bütün vatandaşların kafasını karıştıran dezenformasyona karşılık verdiği 5 maddelik bilgilendirme…

Kahramanmaraş depreminin ardından sosyal medya hesaplarında ‘depremzedelerin AFAD kartı almaları gerek’ paylaşımlarına ilişkin AFAD yetkililerinden açıklama geldi. Sosyal mesajlaşma uygulaması Whatsapp ve diğer uygulamalar üzerinden dolaşan AFAD Kartı konusuyla ilgili önemli açıklama geldi.

Konuyla ilgili AFAD Başkanlığı tarafından 8 Şubat 2023 tarihinde kamuoyuna bilgilendirme yapılmış olup bu hususta; bulundukları illerden ayrılmak isteyen ve barınma ihtiyacı olan afetzedelerimizin gideceği iller, diğer illerin barınma kapasitesi de düşünülerek planlanmış olup, depremin etkili olduğu 10 ilimizde ilan edilen tahliye noktalarından yürütülmektedir.

Konuyla ilgili AFAD Başkanlığı tarafından 08/02/2023 tarihinde kamuoyuna bilgilendirme yapılmış olup bu hususta;

  1. Bulundukları illerden ayrılmak isteyen ve barınma ihtiyacı olan afetzedelerimizin gideceği iller, diğer illerin barınma kapasitesi de düşünülerek planlanmış olup, depremin etkili olduğu 10 ilimizde ilan edilen tahliye noktalarından yürütülmektedir.
  2. Kendi imkânları ile veya tahliye noktasında tahsis edilen araçlarla afet bölgesinden ayrılmak isteyen vatandaşlarımızın, gittikleri illerde barınma sıkıntısı çekmemesi için 10 ilimizde belirlenen tahliye noktalarına bildirim yapmaları gerekmektedir.
  3. Tahliye noktalarında, vatandaşlarımıza illerimizin barınma kapasitesi dikkate alınarak yönlendirmeler yapılacak ve gidecekleri illerde Valiliklerimizce oluşturulan komisyonlar tarafından barınma ihtiyaçları karşılanacaktır.
  4. Başvuru esnasında, afetzedelerin durumunu gösterir bir belge talep edilmesi söz konusu değildir; başvuru sonrasında da AFAD tarafından herhangi bir belge veya kart düzenlenmemektedir.
  5. 08/02/2023 tarihinde AFAD tarafından yapılan bilgilendirmeden önce kendi imkanlarıyla tahliye noktalarına başvuru yapmadan ayrılmış olanlar, gittikleri illerde valiliklere başvurmaları halinde, ikamet durumlarına bakılarak oluşturulan komisyon birimlerince belirlenen barınma alanlarına yönlendirileceklerdir.
  6. Tüm bu sürecin sağlıklı şekilde yürütülmesi, tahliye konusunda vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için, ilan edilen tahliye noktalarına başvuru yapmadan yola çıkılmaması; bu zorlu dönemde sadece resmi birimlerce yapılan açıklamalara itibar edilmesi önem arz etmektedir.

Afaddan Whatsapptan Yayilan Afetzedeler Durumlari Afad Deprem, Afad Kartı

 

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
error: Kopyalama!