Mersin Haber

AFAD Acil Çağrı uygulaması hayat kurtarıyor

Deprem riski olan bölgelerde yaşayan herkes bu uygulamayı telefonuna indirmeli!

AFAD Acil Çağrı uygulaması hayat kurtarıyor
Yayınlama: 07.02.2023
A+
A-

AFAD, depremde enkaz altında kalan ve cep telefonuna erişimi olan kişilerin bulundukları konumları arama-kurtarma ekiplerine bildirebilmeleri için ‘Acil Çağrı’ adlı mobil uygulaması geliştirdi. İşte, AFAD Acil Çağrı mobil uygulaması indirme linki…

Kahramanmaraş’ta dün (6 Ocak 2023 Pazartesi günü) saat 04.17’de 7.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssü Pazarcık ilçesi olan depremde şu ana kadar 3 bin 549 kişi hayatını kaybetti, 22 bin 168 kişi yaralandı. Suriye’den Ankara’ya kadar birçok bölgede hissedilen zelzelenin ardından artçı sarsıntıların yanı sıra saat 13.25’te Ekinözü merkezli 7.5 büyüklüğünde bir deprem daha yaşandı.

Binlerce binanın yıkıldığı deprem bölgesinde arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Twitter üzerinden #enkazaltındayım ve #deprem etiketleri aracılığıyla enkaz altında kalan vatandaşlar için konum bilgisi paylaşılarak yardım çağrısı yapılıyor.

AFAD ACİL ÇAĞRI UYGULAMASI NEDİR?

AFAD Acil Çağrı mobil uygulamasından da acil yardım talepleri iletilebiliyor. Uygulama, internet üzerinden acil durum çağrısı yapma imkanı veriyor. Telefonunun şarjı bitse de konum bilgileri sisteme işlendiği için arama-kurtarma çalışmaları gerçekleştirilebiliyor. Afet ve deprem anında yardım ekiplerine cep telefonu üzerinden ulaşmasını sağlıyor.

AFAD ACİL ÇAĞRI UYGULAMASI NASIL KULLANILIR?

Uygulama, Türkiye Deprem Veri Merkezi’nden alınan verileri kullanılarak yapılan deprem çözümlerini kullanıcılara sunuyor. Uygulamanın kullanılabilmesi için AFAD Acil uygulamasının telefona indirilmesinin ardından, telefon numarasının girilmesi gerekiyor.

Kısa mesaj ile gelen şifrenin girilmesi ve telefon numarasının doğrulanmasının ardından uygulama, T.C. kimlik numarasının girilmesi ve konum yetkisinin verilmesiyle aktif hale geliyor.

AFAD Acil Çağrı uygulamasında, afet anında açıldığında kişiye en yakın toplanma alanı gösteriliyor ve afetzedenin buraya ulaşabilmesi için yol tarifi yapılıyor. Toplanma alanına gidemeyecek durumda olanlar ise gerektiğinde internet üzerinden acil çağrı başlatabiliyor.

Çağrı başlatıldığında 112 acil çağrı merkezine bağlanılıyor, bundan sonra afetzedenin durumunu kısaca anlatan butonlar kullanılabiliyor. Kişi konuşabilecek durumda değil ise uygulamadaki acil durum cümleleri kullanılarak mesaj yoluyla yardım alınabiliyor. (Kaynak: Karar)

AFAD ACİL ÇAĞRI iPHONE UYGULAMASI İNDİR

AFAD ACİL ÇAĞRI ANDROID UYGULAMASI İNDİR

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
error: Kopyalama!