Mersin Haber

2024 Asgari Ücret Tahminleri Şimdiden Yapıldı: İşte İşçileri Sevindirecek Zam Oranı..

2024 Asgari Ücret Tahminleri Şimdiden Yapıldı: İşte İşçileri Sevindirecek Zam Oranı..
Yayınlama: 07.09.2023
Düzenleme: 07.09.2023 11:02
A+
A-

2023 yılı bitmeye az kalırken en çok merak edilen konulardan birisi de 2024 yılı asgari ücretinin ne kadar olacağı. 2024 yılı asgari ücretin akıbeti merak ediliyor. Yeni yılda yapılacak olan asgari ücrete gelecek zam netleşti. Nitekim bu durum son enflasyon rakamlarıyla da netleşmiş durumda. İşte yeni yıl asgari ücreti ile ilgili detaylar.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından enflasyon verileri geldi. Bunun beraberinde yılsonunun yaklaşması ile birlikte asgari ücretle çalışanlar yapılacak olan zammı merak ediyor.  Yeni yılın gelmesi ile birlikte asgari ücretle çalışanların en çok merak ettiği konulardan birisi de asgari ücrete yapılacak olan zam konusu oluyor.

Asgari ücretli için yapılacak olan zamlar daima merak konusu olmaya devam ediyor. Peki, vatandaşlar için duyurusu yapılacak olan askeri zammın ne kadar olacağı netleşti mi? Türkiye istatistik kurumu tarafından yayınlanan enflasyon verileri ile birlikte yapılacak olan zamlarda netleşti.

SGK’nın Bilinmeyen Devlet Desteklerini Öğrenince Hemen Başvuracaksınız! Ödemeler PTT Aracılığıyla Yapılacak!

Açıklanan veriler içerisinde sigara ve akaryakıta gelen vergi ve kur zamlarının dışında depremden kaynaklı olan artan maliyet nedeniyle kurumlar vergisi getirilerek, kdv’de artışa gidilmiş tek seferlik ek MTV getirilmiş, bsmv ve harçlar da arttırılarak Temmuz ayındaki gelişmeler ile birlikte TÜFE yüzde 9,49 sert yükselişi geçti. Bunun yanı sıra TÜİK verilerine göre Ağustos ayında da böyle bir eğilme yöneltildi.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan rapor içerisinde bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 24,97 ile konut olduğu bildirildi. Bunun yanı sıra Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grubun ise %89,31 ile lokanta ve oteller olduğu bilgisi yer aldı.

7500 Emekli Maaşıyla Ne Yapılır?

Asgari ücret 16 bin

 

Bahsi geçen enflasyon rakamları ile birlikte tahmini olarak gelecek olan zam oranı da belirtiliyor. Asgari ücrete sene başında yüzde 40 civarında zam yapılması bekleniyor. Yapılan tahminler içerisinde yeni yılın gelmesi ile birlikte asgari ücretin 16 bin TL civarında olması bilgisi yer alıyor. Nitekim enflasyonun bu şekilde devam etmesine kesin gözüyle bakılıyor. Yani asgari ücrete yaklaşık olarak 5 bin TL’lik zam geleceğini söyleyebiliriz.

Enflasyon rakamları, asgari ücretli çalışanların maaşının şimdiden 13 bin 618 liraya çıkabileceğini gösteriyor. Yapılacak yüzde 40’lık artışla bir sonraki asgari ücret 15 bin 962 liraya yükselirken, refah payının da eklenmesiyle yüzde 45 zamla asgari ücret 16 bin liranın üzerine çıkabilir.

Almanya’ya, Avrupa’ya Göç Etmek İsteyenler Dikkat! Sonra Mağdur Olmayın…

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

error: Kopyalama!