Mersin Haber

10 milyon vatandaşın icralık borcu tek kalemde silinecek!

10 milyon vatandaşın icralık borcu tek kalemde silinecek!
Yayınlama: 18.09.2022
A+
A-

10 milyon vatandaşın borcu tek kalemde silinecek! Hükümet harekete geçti… İcralık olanlar ve icra borcu olanlar başvuruyu kaçırmayın…

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışına sayılı günler kala, gündem oldukça yoğun. AK Parti’nin ekonomi içerikli torba kanun teklifi meclise sunulacak. Dar gelirlilerin borçlarını silen düzenleme için adım atılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu icra takibindeki 10 milyon dosyanın temizleneceği ve 5.5 milyon vatandaşın borçlarının ödeneceği hakkında gelişmeler merak konusu olurken Ekim ayında TBMM’nin açılmasıyla harekete geçileceği söylendi.

İhtiyaç sahibi olan dar gelirlilerin yaşanan enflasyon artışından sonra ve gelen zamlardan olumsuz etkilendi. Bunun üzerine icralık olan borçlular hakkında hükümet harekete geçti. 10 milyon icra dosyasının temizlenmesi için yapılacak olan çalışmalar merak konusu olurken son durum araştırılmaya başlandı. Bunun üzerine vatandaşlar kimlerin icralık borçlarının silineceğine yanıt aramaktadır.

10 MİLYON İCRA DOSYASI TASFİYE EDİLECEK

Adli tatile giren Meclis’in açılışından hemen sonra Genel Kurulun masasında yer alacak ilk konu yasa teklifi ile 2 bin TL’nin altındaki borçları yakından ilgilendiren toplamda 10 milyon icralık dosyanın tasfiyesi.

icra borcu türkiye büyük millet meclisi

30 MİLYAR LİRA TUTARINDAKİ BORÇLAR SİLİNECEK!

Hazırlanan pakette yaklaşık 6 milyon dar gelirli vatandaşın 15 Ağustos öncesine ait icra ve haciz işlemi başlatılmış 30 milyar lira tutarındaki borçları silinecek. Aynı zamanda varlık denetim şirketleri tarafından yapılan icralarda da düzenlemeye gidilecek.

BORÇLAR KAMU MALİYESİNDEN KARŞILANACAK

Devlet tarafından borçlulara verilecek olan destek paketi iki aşamada gerçekleşecektir. 15 Ağustos 2022 tarihinden önce icra takibine girenlerin 2 bin ve altında alacaklar gider gösterilerek vergiden düşürülür. Bu sayede ise borçlularında tasfiyeleri gerçekleşir. Gerçek kişilerin varlık yönetim şirketleri ve işletme hesabı üzerinden defter tutulması durumunda kurumlara borçlar hesaplanır. Bu durumda borçlu olan kişilerin ise borcunun maliyesi kamu tarafından karşılanacaktır.

İCRA TAKİBİNDEKİ O BORÇLARI DEVLET ÜSTLENECEK

1 milyonu yakın vatandaşın varlık yönetim şirketlerine devredilmiş 2.500 liraya kadar icra takibindeki borçlarını devlet üstlenecek.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
error: Content is protected !!