Mersin Haber

Metaverse Nedir? Metaverse’nin Eğitim Üzerindeki Etkisi Nasıl Olacak?

Metaverse Nedir? Metaverse’nin Eğitim Üzerindeki Etkisi Nasıl Olacak?
Yayınlama: 28.04.2022

Değerli okurlarım, sizlere bu haftaki yazımda konu olarak son yıllarda çok sıklıkla işittiğimiz ve hemen hemen her gün bu konu hakkında yeni gelişmelerin yaşandığı  ‘METAVERSE’ yi seçtim. Bu konu, çok güncel olmakla birlikte sürekli gelişmektedir. Kendi araştırmalarım sonucunda edindiğim bilgileri sizler için yazmaya çalışacağım.

Metaverse Nedir?       

Öncelikle METAVERSE nedir ? Kavramı oluşturan kelimelerin anlamını inceleyelim. META(öte) ve VERSE(evren) anlamlarını taşır. Bu kavram internet ve teknolojiyle bağlantılı gelişmektedir. METAVERSE , şimdi ve gelecekteki yaşantımızın olmasa olmaz bir parçası olacağı öngörülmektedir. METAVERSE ile oluşturulan sanal dünyada en büyük sorunsallık olarak karşımıza çıkan durum ise ‘DUYGULARIMIZ’dır. Gerçek dünyayla kıyasla METAVERSE’de duygularımızın nasıl yaşanacağı ve bizler üzerindeki etkisinin nasıl olacağıdır. Muhtemelen ilerleyen zamanlarda gerçek dünyadaki hemen hemen bütün faaliyetlerimizi, METAVERSE üzerinden oluşan sanal dünyada gerçekleştirme olanağını bulacağız. Fakat örneğin şu anda zaten dev teknoloji şirketlerinde attığı adımlarla birlikte evde bilgisayarımızın başında otururken bir AVM’ de alışveriş yapıyor gibi kıyafet veya diğer alışverişlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. İş toplantılarımızı ise oluşturulan sanal dünyada AVATAR’larımızla (kişilerin 3 boyutlu görselleri) yapmamız gibi.( Liv Hospital dünyada bir ilke imza atarak Metaverse evreninde ilk bilimsel toplantıyı gerçekleştirdi. Japonya, İngiltere, Mısır, Azerbaycan, Kazakistan ve Türkiye gibi pek çok farklı ülkeden sanal evrende buluşan hekimler Gastroenteroloji alanındaki gelişmeleri paylaşarak kolorektal kanser ve poliplerin tanı ve tedavisinde güncel gelişmeleri tartıştı.)

Metaverse’nin Eğitim Üzerindeki Etkisi Nasıl Olacak?

          METAVERSE’nin eğitim üzerindeki etkisi nasıl olacak ? Sorusu üzerine yoğunlaştığımızda ise pandemiyle birlikte eğitimin bir parçası olan canlı ders anlatımı ve internet üzerinden etkileşimde bulunduğumuz öğrencilerimize ve hatta ailelerine, sanal dünya üzerinde misafir olmamız, bunun sonucunda gerçekleştirilen eylemin öğrenciye, akademik katkısı ve eğitim alanındaki gelişiminin nasıl olacağıdır. 2010 yıllarında çıkan eğitimde kullanılan SECOND LİFE, istenilen etkiyi yaratmadı. METAVERSE’nin eğitimde etki ve fark yaratması için önemli olan durumun canlı ders anlatımlarında öğrencilerimizin dönütlerini incelediğimizde genel eleştiri bazı derslerin anlatımı tek taraflı öğretmen tarafından anlatıldığı ve öğrencilerin okulda olduğu gibi sürecin içerisine aktif giremediği ve bundan dolayı tam öğrenmenin gerçekleşmediğidir. İşte buradan hareketle eğer METAVERSE, düşündüğümüz gibi eğitimde öğrencileri aktif bir şekilde sürecin içerisine dahil edip öğrencilerin, kitaplarda gördüklerini ve anlatılanları zihninde tasarladıkları gibi sanal dünyada da oluşturdukları materyaller ile deneyimle fırsatı bulabilirseler işte METAVERSE, eğitimde etkisini gösterip ve büyük fark yaratabilecektir.

Rehber Öğretmeni İbrahim Şimşek