Kategoriler Mersin Haber

Vahap Seçer 'Genç Beyinler' ile buluştu

vahap secer genx beyinlerle buluştu mersin odak haber mersin odak

Paylaş

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin 5 yıllık Stratejik Plan çalışmaları kapsamında düzenlenen Gençlik Çalıştayı’nda gençler ile bir araya geldi.

(Mersin Odak)- Çalıştayda Büyükşehir Belediyesi’nin projelerini anlatıp, gençlerin kendilerinden beklentilerini ve fikirlerini dinleyen Seçer, en büyük arzularının, Mersin’i herkes için daha çağdaş ve kalkınmış bir kent haline getirmek olduğundan söz etti.

Macit Özcan Spor Tesisleri’nde düzenlenen çalıştayda, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin gençlere yönelik faaliyetlerinin, mevcut durum tespitinin ve geniş kitlelere ulaşabilecek gençlik projelerinin hayata geçirilebilmesine ölçü olabilecek verilerin elde edilmesi ve gençlerin yerel yönetimlerden beklentilerini belirleyebilmek hedeflendi. Gençlik Çalıştayı’nda, ‘Spor’, ‘Eğitim’, ‘Kültür ve Sanat’, ‘Madde Bağımlılığı’ ve ‘İnovasyon’ gibi konular ele alındı ve çözüm önerileri sunuldu.

“Biz bu çalıştayları yönetim anlayışımıza kılavuzluk etsin diye yapıyoruz”

Gençlik Çalıştayı’nı gerçekleştirme nedenlerini gençlerle paylaşan Başkan Seçer, “Biz bu çalıştayı iki nedenle yaptık. Birincisi katılımcı demokrasi gereği toplumun sesine kulak vermeniz gerekiyor. Demokrasiyi kağıt üzerinde değil, fiiliyatta gerçekleştirelim istedik. İkincisi bu yaşıma kadar dinlemeye çok önem verdim. Mutlaka sizden farklı bir düşünce ortaya koyacak olan vardır. Bu çalışma sistemimiz devam edecek. Bizim yaptığımız çalıştaylar Stratejik Plan çerçevesinde yapıldı. Bunları gerçekten şekil şartını yerine getirmek için yapmadık. Edinimleri alıyoruz,  Stratejik Plan içerisine koyuyoruz. Biz bu çalıştayları yönetim anlayışımıza kılavuzluk etsin diye yapıyoruz. Her şeyi biz bilemeyiz. Biz paylaşmak, bazı değerlerde ortaklaşmak, beraber acı çekmek, sevinmek, beraber koşmak zorundayız” dedi.

Çalıştaya her siyasi görüşten insanların gelmesini istediklerini ve herkesi davet ettiklerini ifade eden Seçer, “Çalıştaya, her siyasi görüşten insanları çağıralım istedim. Çağırırken nezaketli bir ortam olacağının, herkesin düşüncelerini söyleyeceğinin güvenini verelim istedim. Orada birbirimizi incitecek, rencide edecek, mensup olduğumuz dünya görüşüne saldırı niteliğinde bir konuşma olmayacak diye garanti verelim istedim” şeklinde konuştu.

“Sizin taleplerinizden yeni projeler üreteceğiz”

Çalıştaydan çıkacak rapor ışığında, gençlerin fikirleri üzerinden yeni projeler üreteceklerini sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Gençlik bizim için önemli. Sizin talepleriniz, görüşleriniz bu çalıştaydan sonra rapor haline getirilecek ve biz onlardan yeni projeler üreteceğiz. Biz belediye olarak gençliğe ve eğitime çok ayrı bir yer ayırdık. Bütçeyi, anlayışı, mesaiyi ona göre ayırıyoruz” diye belirtti.

“Yaptığım iş popülist bir iş değil”

“Öğrenci kitlesi fiyat düzenlemesinin dışında tutulacak”

Göreve gelir gelmez öğrenciler için ulaşımda indirim yapan Başkan Seçer, toplu taşımada yeni ücretlendirmeler yaparken öğrenci kitlesini bunun dışında tutacaklarını sözlerine ekledi ve “Koşullara göre elbette fiyat düzenlemesi yapacağız ama öğrenci kitlesini bundan ayrı tutacağız. Öğrenciler mümkün olduğunca sembolik fiyatlarla toplu taşıma araçlarını kullanacak. 1 TL’yi değiştirme fikrinde değilim. Yaptığım iş popülist bir iş değil. Bunun mali bedelini biz karşılayacağız” diye belirtti.

“Dar gelirli ailelerin çocuklarının eğitime erişimini önceliyoruz”

“Kız çocuklarımıza pozitif ayrımcılık yapmak istiyoruz”

Başkan Seçer, hayata geçirmeyi planladıkları kız öğrenci yurtları için yeni bir adım daha attıklarını belirtti. Seçer, “Dar gelirli ailelerin çocuklarının eğitime erişimini önceliyoruz. Yani fırsat eşitliği istiyoruz. Dar gelirli ailelerin yaşadığı bölgelerde bunu başlatıyoruz. Merkezde belediyemize ait bir binamız var.  Dün bana aktarıldı ve karar verdik. Bu binayı da kız yurdu olarak düzenlemek istiyoruz. Önceliği kız çocuklarımıza vermek istiyoruz, onlara pozitif bir ayrımcılık olsun istiyoruz. Erkek çocukları bir şekilde başının çaresine bakabiliyor, bir şekilde kalacak yer buluyor ama kız çocuğu için durum daha farklı. Önceliği kız çocuklarımıza veriyoruz” ifadelerine yer verdi.  

“Mevcut statükoya her zaman karşı bir adamım”

“Bugünün gençleri olarak yarının yöneticileri olacaksınız”

Seçer, üniversite öğrencilerine eşitlik ve adalet duygusuyla, kimseyi ötekileştirmeden hizmet verdiklerini belirtti. Seçer, konuşmasını şu cümlelerle sürdürdü:

“Ramazan ayı boyunca öğrencilere iftar verdik. Ben itikat edenin etmeyene, etmeyenin de edene saygı duymasını isterim. Demokrasi budur. Demokrasi sizin gibi düşünmeyeni hor görme rejimi değildir. Ben sosyal demokrat, çağdaş, dönüşümcü, devrimci bir adamım. Durağan bir zihniyet yapısına sahip değilim. Siyasi jargonda bunun adı devrimcilik. Mevcut statükoya her zaman karşı bir adamım. Belediyeler sosyal yardımlar ve faaliyetler için var. Sizin paranız size dağılacak. Bugünün gençleri olarak yarının yöneticileri olacaksınız. Daima vizyonel bakın. Size sunulan ufak tefek hizmetler için birilerine biat etmeyin.”

“Mersin, benim derin bir aşkla sevdiğim bir kent”

Mersin’i genç, yaşlı herkesin mutlu olduğu, çağdaş, kalkınmış bir kent yapma arzusunda olduklarını sözlerine ekleyerek konuşmasını sonlandıran Seçer, “Mersin, benim derin bir aşkla sevdiğim bir kent. Beş aylık görev süremiz boyunca süratle yapılabilecek her şeyi yaptım. Mevcut koşulların altında yapılabilecek her şeyi yaptım. Kısa sürede önemli kararlar alıp uygulamaya koyduk. Bunlar yapacaklarımızın % 1’i bile değil. Çok daha büyük projeleri, yatırımları hak eden bir kent var. Kadına, gence, yaşlıya, canlıya, cansıza herkese dokunacağız. Burayı daha çağdaş, kalkınmış bir kent yapma arzumuz var. Herkes huzurlu olsun. Herkes gülsün. Herkes kendini güven içerisinde hissetsin” diye belirtti.

Seçer, gençlere yönelik hizmetleri anlattı

Başkan Seçer, konuşmasına ek olarak, üniversite öğrencilerine yönelik öğrenim yardımlarını, 8 ayrı merkezde yaklaşık 4 bin öğrenciye verilecek olan üniversiteye hazırlık kursunu, özellikle kırsalda başlatılacak olan ve yakın zamanda Gülnar’da açılacak kız öğrenci yurdunu anlatarak, eğitimde fırsat eşitliğini önemsediklerini vurguladı.

Mersin Üniversitesi çıkışındaki Çamaşır Cafe’nin ve üniversitenin giriş kapısındaki portatif mutfaklarda dağıtımı yapılacak plan çorba hizmetinin bilgisini veren Seçer, sahil boyunca kullanılabilen Wi-Fi hizmetinden bahsederek, bu hizmetin zamanla, özellikle kalabalık bölgelerde yaygınlaştırılacağını aktardı.

Kariyer Ofisi çalışmalarından ve belediye genelinde kadın çalışan istihdamına verdikleri önemden söz eden Seçer, 2 bin 500 öğrenciye uzmanlar tarafından verilen tercih ve danışmanlık hizmetini anlattı. Gündemlerinde olan Silikon Vadisi modelindeki İleri Teknoloji Ofisi’ni de dile getiren Seçer, Gençlik Merkezlerine ve sanata verdikleri önemden de bahsetti. 16 branşta hizmet veren bir kulüp kurduklarını ve amatör spora destek vermeyi hedeflediklerini aktaran Seçer, bu sayede Mersin’den her branşta Türkiye’ye, hatta dünyaya mal olmuş sporcular yetiştirmek için maddi-manevi her türlü altyapı desteğini vereceklerini ifade etti.

4 Temmuz 2021 01:48

mersinodak

Mersin Odak Haber yazı işleri ekibi topluma gerçekleri aktarmayı, değişik katmanların sesi olmayı amaç edinmiştir Mersin son dakika, gündem, haber, spor, ekonomi, asayiş, odak haber

Yorumunu Paylaş! Unutma, Yorumundan Sen Sorumlusun

Yeni Haberler

Deprem Bölgesinden Gelen Çocuklar Mersin Büyükşehir’in Çizim Atölyesi’nde Buluştu

Mersin Büyükşehir Belediyesi, deprem bölgelerinden gelen çocuklara yönelik Çizim Atölyesi gerçekleştirildi. Farklı şehirlerden gelen gönüllü sanatçılar tarafından gerçekleştirilen etkinlikte, çocuklar… Daha Fazla Oku

26 Mart 2023

MSK Mersin Büyükşehir Belediyesi Rakip Dinlemiyor: 82-95

Misli.com Türkiye Erkekler Basketbol Ligi'nde mücadele eden MSK Mersin Büyükşehir Belediyesi deplasmanda güçlü rakibi Ankaragücü Mamak Belediyesi'ni 82-95 mağlup ederek… Daha Fazla Oku

26 Mart 2023

Çiçek Üreticisi Kadınlar, Mersin Büyükşehir’in Çiçek Pazarı’nda Buluşuyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, farklı alanlarda üretim yapan kadın üreticilere desteğini sürdürüyor. Evde üretim yapan tüm kadınları açtığı stantlarla bir araya… Daha Fazla Oku

25 Mart 2023

İşte Partilerin Mersin'den Milletvekili Aday Adayları İsim Listesi

Türkiye, 14 Mayıs'ta yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Seçimlerine kilitlendi. Genel seçimlerde milletvekili adayı olmak isteyen isimler başvurularını yapmaya başladı.… Daha Fazla Oku

25 Mart 2023

Deprem Bölgesinden Gelen Aile, Bebeklerini Mersin’de Dünyaya Getirdi

Mersin Büyükşehir Belediyesi, deprem bölgesinden gelen Büyükşehir’in Erkek Öğrenci Yurdu’nda konaklayan Çolak ailesinin mutluluğuna ortak oldu. Deprem sırasında 35 haftalık… Daha Fazla Oku

24 Mart 2023

Toroslar’da Ramazan Etkinlikleri Başladı

Toroslar Belediyesi, her Ramazan olduğu gibi bu yıl da düzenlediği iftar programlarıyla binlerce kişiyi aynı sofrada buluşturuyor.   Ramazan ayı… Daha Fazla Oku

24 Mart 2023

Diş Macunu Tüplerinin Altındaki Renkler Ne Anlama Geliyor? Her Gördüğünüze İnanmayın!

Sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmak için ağız içinde oluşan bakteri plaklarına karşı rutin olarak diş fırçalama işleminin yapılması… Daha Fazla Oku

24 Mart 2023

Bitcoin Bankacılık Krizinin Etkisiyle 28 Bin Doların Üzerini Gördü

Silicon Valley Bank'in likidite problemleri sebebiyle iflasa sürüklenmesi sonucu ABD’de ortaya çıkan bankacılık krizi, kripto para birimlerine yaradı. Bitcoin, yalnızca… Daha Fazla Oku

24 Mart 2023