Mersin Haber

‘Tarikat Yurtları Araştırılsın’ önergesi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi

‘Tarikat Yurtları Araştırılsın’ önergesi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi
Yayınlama: 13.01.2022
Düzenleme: 02.05.2024 00:34
A+
A-

Elazığ’da tıp fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın kaldığı cemaat yurdunda intiharı Meclis gündemine taşındı. HDP, tarikat ve cemaatlerin kontrolündeki yurtlarda yaşanan sorunların araştırılması önergesi verdi. HDP Grubu adına söz alan Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, “Cemaatin mantığı doğrultusunda o çocukların kafaları, beyinleri yıkanıyor. Aslında dini inancı da istismar ediyorlar. Her türlü desteği veriyorsunuz, her türlü imkânı sağlıyorsunuz ve olan gencecik çocuklarımıza oluyor” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın “Yıllarca bu evlerde kalıp AK Parti’den önce kırk yıldan beri devlete sızanları KHK’yla biz attıktan sonra siz ‘geri getireceğiz’ demiyor musunuz” sözleri üzerine KHK tartışması yaşandı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Diyorlardı inanmıyordum, herhâlde sen de ışık evleri rahle-i tedrisinden geçmişsin, öyle anlaşılıyor” dedi. HDP Grup Başkanvekili Meral Beştaş da “O evlerin hepsini siz organize ettiniz, cemaatleri de siz yerleştirdiniz, sonra da suçlu ilan ettiniz” diye konuştu.

Önerge, AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi.

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)