Kategoriler Yaşam

LGS Puanıyla Giriş Yapılabilecek 4 Nitelikli Okul

Paylaş

Geçen haftaki yazımda Ülkemizin değerli başarılı insanların eğitimine ve yaşamına katkıda bulunan kendimce belirlediğim 3 Nitelikli Okul hakkında bilgi verdim. Bu haftaki da yazımda da ülkemizde bulunan devlet ve özel okul olarak belirlediğim başarılı 4 tane eğitim veren Liseler hakkında bilgi vermek istedim. Bu okulların tarihçesi, eğitim süresi, burs imkânı, öğretmen kadrosu, mezunların sahip oldukları donanımlar, hangi yabancı dil eğitimlerin öğretildiği hakkında bilgi vereceğim.

 

ANKARA FEN LİSESİ

Ankara Fen Lisesi, Türkiye’nin ilk Fen Lisesidir. 1960´lı yılların başlarında TÜBİTAK ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesinde, Orta Avrupa´da eşi zor bulunan güçlü bir Fen ve Edebiyat Fakültesinin geliştirilmesine katkı sağlaması için kurulmuştur.

Ankara Fen Lisesi Türkiye’nin en başarılı bilim insanlarının yetiştiği, öğrenci olmanın bilim insanı olmakla eşdeğer olduğu bir lisedir. Ve üniversite sınav ve yerleştirme sonuçlarında hep ilk sıralarda yer alır.

 • ANKARA FEN Lisesi Özel Okul Mu? Devlet Okulu Mu? Ücretli Mi?

ANKARA FEN Lisesi FEN LİSESİ statüsünde bir resmi (devlet) lisedir. Ücretsizdir.

 • ANKARA FEN Lisesi Nasıl Öğrenci Kabul Eder?

ANKARA FEN LİSESİ LGS puanıyla merkezi yerleştirme sonucuna göre öğrenci kabul eder.

 • Eğitim Süresi Nedir?

Okul, 1 yıl hazırlık 4 yıl lise öğrenimi vermektedir.

 • ANKARA FEN Lisesinde Kaç Öğrenci Öğrenim Görmektedir?

Okulda 1000 öğrenci eğitim görmektedir.

 • ANKARA FEN Lisesi’nde yatılılık var mıdır?

Okulun  öğrencilerİ için pansiyonu vardır.

 • Hangi Yabancı Diller Öğretilir?

İngilizce, Almanca ve Fransızca dilleri öğretilir.

 

İZMİR FEN LİSESİ

1983 yılında Türkiye'nin 3. olarak açılan fen lisesidir. Ankara ve İstanbul Atatürk Fen Liseleriyle birlikte Türkiye'nin en başarılı 3 fen lisesinden biridir. Ortaöğretime geçiş sınavlarında ilk 1000 sıralamasından öğrenci alır.Ege Üniversitesi kampüsünde kendine özel bahçesi vardır.

Kız ve erkek yurtları mevcut.
Yemekhane (200 kişilik)
Kapalı Spor Salonu (300 kişilik)

Sınıflar 30 kişiliktir. Son teknoloji ile donatılmış Fizik-Kimya-Biyoloji-Bilgisayar laboratuvarları okul açık olduğu müddetçe öğrencilerin hizmetindedir. Her dönemi için 90 kişilik kontenjanı olan okulda öğrenciler 3 veya 4 kişilik odalarda kalmaktadır.

 • İZMİR FEN Lisesi Özel Okul Mu? Devlet Okulu Mu? Ücretli Mi?

İZMİR FEN Lisesi FEN LİSESİ statüsünde bir resmi (devlet) lisedir. Ücretsizdir.

 • İZMİR FEN Lisesi Nasıl Öğrenci Kabul Eder?

LGS puanıyla merkezi yerleştirme sonucuna göre öğrenci kabul eder.

 • İZMİR FEN LİSESİ Eğitim Süresi Nedir?

Okul, 1 yıl hazırlık 4 yıl lise öğrenimi vermektedir.

 • İZMİR FEN Lisesinde Kaç Öğrenci Öğrenim Görmektedir?

Okulda 850 öğrenci eğitim görmektedir.

 • İZMİR FEN Lisesi’nde yatılılık var mıdır?

Okulun  öğrencileri için pansiyonu vardır.

 • Hangi Yabancı Diller Öğretilir?

İngilizce, Almanca ve Fransızca dilleri öğretilir.

ROBERT KOLEJİ

Robert Kolej, ABD sınırları dışında kurulmuş olan en eski Amerikan eğitim kurumudur. 1863 yılında erkek öğrencilere hizmet vermek amacıyla Bebek’te kurulan okulu, 1871 tarihinde kız öğrencilere eğitim veren Amerikan Kız Koleji takip etmiştir. 1971 yılında bu iki okulun birleşmesiyle Robert Kolej’de karma ortaöğretim verilmeye başlanmıştır. Robert Kolej, kuruluşundan günümüze, 150 yılı aşkın bir süredir çeşitli evrelerden geçerek Türkiye’nin en köklü ve önde gelen eğitim kurumlarından biri olma niteliğini sürdürmüştür.

2022-2023 Eğitim Senesi için Robert Kolej Kayıt Puanları nelerdir?

Robert Kolej'e, Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan merkezi Liseye Geçiş Sınavı (LGS) verilerine göre oluşturulan Kayıt Kabul Puanı esas alınarak öğrenci kaydı yapılır. Okulumuza kabul edilen son kız ve son erkek öğrencinin bașarı durumu așağıdaki gibidir:

KIZLAR: 477 PUAN
ERKEKLER: 482 PUAN

İngilizce hazırlık senesi zorunlu mu?
Kurum yönetmeliğimiz gereği, Robert Kolej'de bütün öğrenciler hazırlık sınıfını okumak zorundadırlar. Bu sınıfta amaç onlara sadece İngilizce öğretmek değil, aynı zamanda Robert Kolej öğrencilerinden beklenen gerek öğretim, gerekse davranış hedeflerini kazandırmak olduğundan hazırlık sınıfını okumak büyük bir önem taşımaktadır.

Mali yardım koşulları nelerdir?
Robert Kolej'de yalnızca ihtiyaca yönelik burs verilmekte, başarıya dayalı burs sistemi bulunmamaktadır. Kayıt sırasında başvurular değerlendirilerek, burs bütçesinin elverdiği ölçüde belirli sayıda öğrenciye tam veya kısmi mali destek sağlanmaktadır. Şu anda öğrencilerimizin %26'sı burslu okumaktadır. Her dört öğrenciden biri tam veya kısmi olarak mali destek almaktadır.

Robert Kolej'in yatılı bölümü var mıdır ve öğrenci profili nasıldır?
2020-21 akademik yılında 58 ​farklı ilden gelen 1041 öğrenci Robert Kolej'de eğitim almaktadır. Okulumuzun yatılı bölümü vardır. İstanbul dışından 90​ kız ve 97 erkek öğrenciye yatılılık imkanı sağlanmaktadır.

2020-2021  Yılında Mersin’den  17 Öğrenci Robert Kolejine yerleşmiştir.

TARSUS AMERİKAN KOLEJİ

Türkiye'nin en köklü okullarından olan Özel Tarsus Amerikan Koleji, ülkemizde ve dünyada, çalıştıkları alanda başarılı olan birçok kişinin eğitim gördüğü bir okuldur. Kuruluş yılından bu yana bu özelliğini geliştirerek sürdüren ve her dönemde bu açıdan büyük ilgi görüp takdir edilen bir eğitim kurumudur. TAC, 133 yıl içinde, aralarında politikacı, hukukçu, mühendis, doktor, iktisatçı, sanatçı, sporcu, bilim adamı, sanayici, diplomat ve medya mensuplarının bulunduğu binlerce kişiyi mezun etmiştir.

 TAC, Sağlık ve Eğitim Vakfına (SEV) bağlı bir eğitim kurumudur.

Okuldaki Sınıf Seviyeler: Hazırlık - Lise 4 olmak üzere 5 yıl eğitim verir.

Ortalama Sınıf Mevcudu:Hazırlık sınıfında: 20 ( Sınıf mevcudu seviyeye göre 20 ile 22 arasında değişir.)

Okuldaki Yatılı Öğrenci Sayısı: Kız Yatılı : 59 Erkek Yatılı : 69 olmak üzere toplam 128 öğrenci.

IB Diploma Programı: Tarsus  Amerikan Koleji, 2004 yılında ''IB Diploma Programı'’nı uygulamak üzere yetkilendirilmiştir. Böylece Akdeniz Bölgesi'nde IBDP veren ilk okul olma özelliğini elde etmiştir. Halen Akdeniz Bölgesi'nin tek IB okulu olarak Uluslararası Diploma Programı eğitimi vermeye devam etmektedir .

Yabancı Dilde Eğitim: TAC’de kültür dersleri Türkçe işlenir. İngilizce derslerinin yanı sıra, Fen ve Matematik dersleri ile bazı seçmeli dersler İngilizce verilir.

İkinci Yabancı Dil Seçenekleri: Almanca, Fransızca

Öğrenciler  Okula Nasıl Kabul Ediliyor? Hazırlık sınıfına, 8. Sınıfı bitiren öğrenciler arasından Merkezi Sınav Sistemi (LGS) ile öğrenci alır.
Adayın, yerleştirilme işlemlerine dahil edilebilmesi için, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan merkezi sınava (LGS) katılmış ve sınavının Bakanlıkça geçerli sayılmış olması gerekir.
Okulumuza, LGS’ye girmiş ve okulun açıkladığı taban puanı almış her aday başvuruda bulunabilir.
Okulumuz, ilan edilen kontenjanlar dâhilinde; okulun açıkladığı taban puan ve üzerinde puan almış öğrencileri puan sıralamasına göre kaydeder.

Reklamlar

18 Ocak 2022 18:43

Etiketler keywords

Yeni Haberler

En Ucuz Sigaranın Fiyatı Şok Edecek! 2 Haziran Sigara Fiyatları Zamlandı Mı? İşte Sigara Zamlı Fiyat Listesi

Seçim döneminde başlayan ve gündeme oturan sigara satışlarındaki sınırlamanın nedeni ortaya çıkıyor. Sigara zammıyla ilgili söylentiler yayıldı ve vatandaşlar sigara… Daha Fazla Oku

2 Haziran 2023

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden YKS Öğrencilerine Destek!

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezleri’nde Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlanan 4… Daha Fazla Oku

1 Haziran 2023

Mersin’de Yüzme Kursu Kayıtları Başlıyor: 5 Haziran’da Yerinizi Ayırtın!

Toroslar Belediyesinin, Yaz Spor Okulları kapsamında düzenlediği Yüzme Kurslarının 2023 dönemi kayıtları, 5 Haziran Pazartesi günü başlıyor. Çocukları ve gençleri… Daha Fazla Oku

1 Haziran 2023

Yenişehir Mercek’te Flutter İle Mobil Programlama Kursu Devam Ediyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yenişehir Mercek Meslek Edindirme ve Eğitim Merkezi’nde verilen Flutter ile Mobil Programlama kursları devam ediyor. Kursiyerler, dünyanın… Daha Fazla Oku

1 Haziran 2023

Mersinliler, 5-11 Haziran Çevre Haftası Etkinliklerinde Buluşacak

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla 5-11 Haziran Çevre Haftası’nda çevre, iklim ve ekosistemin önemine dikkat çekecek… Daha Fazla Oku

1 Haziran 2023

MSK Erkek Basketbol Takımı Balıkesir Büyükşehir Belediyespor’u 78-66 Skorla Yendi

Misli.com Türkiye Basketbol Ligi’nde şampiyonluk mücadelesi veren Mersin Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü (MSK), Play-off ilk tur karşılaşmasında deplasmanda karşılaştığı Balıkesir… Daha Fazla Oku

1 Haziran 2023

Mersin Büyükşehir Yaklaşık 4,5 Milyon Kutu Süt Dağıttı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 13 ilçede sürdürdüğü ‘Süt Senin Gurur Mersin’in’ ve ‘Hamile Bakım Sütü’ projeleriyle, anne karnındaki ve okul çağındaki… Daha Fazla Oku

1 Haziran 2023

DEVA Partisi’nde İstifa Depremi! İstanbul İl Başkanı’ndan Son Dakika Kararı!

Ali Babacan'ın Genel Başkanlığını yaptığı DEVA Partisi'nde son dakika istifa haberi gündeme düştü. Millet İttifakı DEVA Partisi'nin İstanbul İl Başkanı… Daha Fazla Oku

1 Haziran 2023