Perşembe, Eylül 21, 2023

Saklandıkları Yer Şaşırtıcıydı: Mersin’de 28 Kaçak Göçmen Yakalandı

0
Yenisehir Belediyesi zabitasi isyerinde 28 kacak gocmen tespit etti 5
Yenisehir Belediyesi zabitasi isyerinde 28 kacak gocmen tespit etti 5

Mersin Yenişehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri Eğriçam Mahallesi’nde denetim yaptıkları bir iş yerinde 28 kaçak göçmenin olduğunu tespit etti.

DENETİM YAPILAN DÜKKANDA ŞAŞIRTICI TABLO

Yenişehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ardından durumu hemen 112 Acil Hattı’na bildirdi. Olay yerine gelen Mersin İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı polis ekipleri, oto yıkama hizmeti veren iş yerinde saklanan kaçak göçmenleri gözaltına aldı. Yenişehir Belediyesi yasal işlem başlattığı iş yerini mühürledi.

Alzheimer Vakalarında Korkunç Tablo: 2050’de Vaka Sayısı 130 Milyona Çıkacak

0
unnamed 1
unnamed 1

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nün gelmesiyle birlikte bu konuda farkındalık yaratmayı amaçlayan B2Press, yaptığı incelemeler sonucunda alzheimerin küresel karnesini açıkladı. Yapılan incelemelerde, akıllı cihaz kullanımının, alzheimer gibi bilişsel bozukluklara yol açan hastalıklara karşı unutkanlığı önleme potansiyeli dikkat çekti. 

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nün gelmesiyle birlikte bu konuda farkındalık yaratmak için çalışmalar sürdürülürken, B2Press incelediği araştırmalar doğrultusunda alzheimerin küresel çaptaki karnesini açıkladı. Online PR Servisi, en yaygın görülen demans türü olan ve beyin hücrelerinin yok olmasına yol açan nörolojik hastalık alzheimer vakalarının hızla arttığına dikkat çekti. Alzheimerin düşünce, hafıza ve davranış fonksiyonlarının işlevini kaybetmesine neden olduğu belirtilirken, Dünya Sağlık Örgütü’nün paylaştığı veriler, dünya çapında 55 milyondan fazla alzheimer hastası bulunduğunu ortaya koydu. Bu sayının 2050’ye kadar 139 milyona çıkması beklenirken, olası vakaların %5’i Avrupa ülkelerini işaret ediyor.

Alzheimer hastalarının %75’ine tanı konmadı

Online PR Servisi B2Press, vaka sayılarının artışının yanı sıra globalde alzheimer hastalarının %75’ine henüz tanı konulmadığının ve bu oranın orta gelirli ülkelerde %90’a kadar çıktığının altını çiziyor. Son dönemde hastalığın belirtilerini azaltmak için bireysel düzeyde alınacak önlemlerle zihinsel işlevlerin güçlendirilebileceğinin tartışıldığına dikkat çeken B2Press’in alzheimer hastalarıyla yapılan anketten edindiği bilgilere göre, neredeyse 3 kişiden ikisinin (%64) kişiselleştirilmiş bir yol haritaları bulunmuyor.

Akıllı telefonlar hafızayı geliştirmeye yardımcı olabilir

Online PR Servisi B2Press, incelediği araştırmalar neticesinde dijital cihaz kullanımının alzheimer gibi bilişsel bozukluklara yol açan hastalıklara karşın unutkanlığı önlediğini, insanların bilgileri depolamasına ve hatırlamasına yardımcı olabildiğini tespit etti. Londra Üniversitesi (UCL) Bilişsel Sinirbilim Enstitüsü’nün 158 kişiyle yürüttüğü bir çalışmanın raporunda, sinirbilimcilerin teknolojinin aşırı kullanımının bilişsel yeteneklerin bozulmasına ve “dijital bunamaya” neden olabileceği yönündeki endişelerinden bahsedildi. Oysa yapılan çalışmanın bulguları, dijital bir cihazı harici bellek olarak kullanmanın, insanların yalnızca cihaza kayıtlı bilgileri hatırlamasına yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda kaydedilmemiş bilgileri de hatırlamalarını desteklediğini gösterdi.

Teknolojik cihazlar bilişsel bozuklukları önlemeye yardımcı oluyor

Online PR Servisi B2Press, alzheimere karşı bireysel olarak alınabilecek önlemlere ilişkin yaptığı incelemelerden hareketle, akıllı cihazların unutkanlık üzerindeki olumlu etkisini vurgulayarak bunların bilişsel bozukluklara karşın çok yönlü destekleyici araçlar olarak gösterildiğini belirtti. Önlem alınmadığı takdirde ilerleyecek alzheimer hastalığının belirtileri eşyaları kaybetme, konulan yeri unutma, herhangi bir mekanda ya da yolda kaybolma, kafa karışıklığı, nesnelerin ismini unutma, diyalogları takip etmekte zorlanma, rutin işleri yerine getirmede güçlük çekmek olarak açıklandı.

Yapay Zeka, Yapay Zekayla İçerik Üreten Makale Botu Geliştirdi!

0
pexels cottonbro studio 6153354 min scaled
pexels cottonbro studio 6153354 min scaled

100 milyon kullanıcı barajını diğer tüm uygulamalardan daha hızlı aşan ChatGPT’nin duyurulmasından bu yana yapay zeka, şirketlerin ve özellikle pazarlama departmanlarının odağı haline geldi. Google Trends verileri, “içerik üretiminde yapay zeka” anlamına gelen İngilizce arama sorgusunun 2023’ün başından bu yana istikrarlı bir biçimde popülerleştiğini ortaya koydu. 

Lansmanının ardından haftalar içinde 100 milyonu aşkın kullanıcıya ulaşan ChatGPT’nin ortaya çıkışı, yapay zekanın farklı iş alanlarında kullanımlarına ilişkin senaryoları da beraberinde getirdi. Kısa sürede şirketlerin gündemine giren yapay zeka, özellikle pazarlama profesyonellerinin işini kolaylaştırdı. Insider Intelligence verileri, yapay zekayı içerik üretimi için kullanan 5 pazarlama profesyonelinden üçünün performans artışı gördüğünü tespit etti.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan yapay zeka destekli makale botu FatGPT’nin Ürün Yöneticisi Fatih Akan, “Hem zaman tasarrufu sağlayan, hem maliyetleri düşüren, hem de arama motorlarında iyi performans gösteren yapay zeka üretimi içerikler, düzenli makale ve içerik yazmak zorunda olan pazarlama profesyonellerini, küçük işletmeleri, bireysel girişimcileri dijital ortamda güçlendiriyor. Bu sebeple, geliştirdiğimiz yapay zeka destekli makale botu FatGPT de Türkiye’de içerik üreticileri ve şirketler tarafından kısa sürede benimsendi” dedi.

İşletmelerin %35’i yapay zekayı içerik üretimi için kullanıyor

Güncel Google Trends verileri, “AI content” aramalarının 2023 başından bu yana 50 puanın üzerinde seyrettiğini ve istikrarlı bir artış kaydettiğini gösterdi. Öte yandan Forbes Advisor tarafından yürütülen bir araştırma, işletmelerin yapay zekayı kullanma alanlarından birinin %35’lik bir oranla içerik üretimi olduğunu ortaya koydu.

Kendi ihtiyaçlarından yola çıkarak geliştirdikleri botun ChatGPT ve benzeri dil modelleriyle uygulama programlama arayüzleri (API) aracılığıyla çalıştığını kaydeden Fatih Akan, “İçerik üretmek için yapay zeka kullanımı giderek yaygınlaşırken, arama motorlarında iyi performans gösterebilecek nitelikli içerikleri yapay zekaya yazdırabilmek de güçleşiyor. FatGPT olarak prompt mühendisliği alanındaki iddiamızla, yerli ve küresel rakiplerimizden çok daha nitelikli çıktılar verebiliyoruz. Müşterilerimiz, doğru eğitilmiş yapay zeka dil modelleri sayesinde talep ettikleri her konu, anahtar kelime ve başlıkta, SEO uyumlu içerik üretimi yapabiliyor. Yapay zekanın potansiyeli o kadar yüksek ki, FatGPT’nin kodlarının tamamına yakını da yine eğittimiz dil modelleri tarafından yazıldı” ifadelerini kullandı.

Makale maliyetlerini 30 kuruşa kadar düşürüyor

Dijital dünyada arama motoru sonuçlarının rekabet avantajı açısından çok önemli olduğunu kaydeden Fatih Akan, “Arama motorunda iyi görünürlük elde etmek, nitelikli ve özgün içeriklerle mümkün oluyor. Bu içerikleri oluşturmak ise insan gücüyle çok zaman alıyor ve kelime başı fiyatlandırma gibi modellerle yüksek maliyetlere sebep oluyor. FatGPT, hem her ihtiyaca yönelik makale ve içeriği saatler yerine birkaç dakika içinde oluşturabiliyor, hem de içerik oluşturma maliyetlerini 30 kuruşa kadar düşürüyor. Sadece prompt’lar için aylarca çalıştığımız, müşteri desteği ve özellik geliştirme konularına önemli mesailer harcayarak geliştirdiğimiz FatGPT, yalnızca makale, blog yazısı, yazılı içerik için değil, gerçekçi kullanıcı yorumları oluşturmak için de kullanılabiliyor. Ayrıca FatGPT, WooCommerce e-ticaret platform altyapısına ürün yükleme desteği de sunuyor” diye konuştu.

Bin müşteriye ulaştı, 2 milyon makale yazdı

Kullanıcıların, arama motoru sorguları için optimize edilmiş, SEO uyumlu içerikler için farklı dil ve ton seçebildiklerini, içeriklerini internet sitelerine göre özelleştirebildiklerini hatırlatan FatGPT Ürün Yöneticisi Fatih Akan, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“Wordpress gibi içerik yönetim sistemleriyle entegre çalışan, tekli veya çoklu içerik yazma olanağı sunan, arka planda içerik üretimini sürdüren FatGPT, bugüne dek bini aşkın müşterinin 7.500’den fazla internet sitesi için 2 milyondan fazla makale üretti. %100 iade garantisi gibi müşteri memnuniyetini önceleyen uygulamalarla, tüm müşterilerimizin ihtiyaçlarına tam anlamıyla yanıt vermeyi başarıyor ve memnuniyeti en üst seviyeye çıkarıyoruz. Bugüne dek beş farklı sürümü yayımlanan ve her geçen gün geliştirdiğimiz FatGPT’yi müşteri ihtiyaçları doğrultusunda iyileştirmeyi sürdürüyoruz.”

Adana’da Yaşayanlar Dikkat: Yüreğir, Ceyhan, Çukurova, İmamoğlu, Seyhan, Sarıçam ve Pozantı Karanlıkta Kalacak

0
adana elektrik kesintisi min
adana elektrik kesintisi min

Adana’da 22 Eylül günü belirli ilçe ve mahallelerde uygulanacak elektrik kesintileri ile ilgili açıklama yapıldı. Adana merkez ilçeleri ve ikinci bölge olarak adlandırılan birçok ilçede saatlerce sürecek planlı elektrik kesintileri meydana gelecek.

 

Toroslar Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’ne ait web sitesinde planlı elektrik kesintileriyle ilgili duyuru yapıldı. Peki, Adana’da hangi ilçelerde ve nerede elektrikler kesilecek? Adana’da elektrik ne zaman gelecek? İşte kebabıyla ünlü Adana’da elektrik kesintilerinin yaşanacağı ilçeler ve mahallelerin listesi..

YÜREĞİR İLÇESİ ELEKTRİK KESİNTİSİ

Bakım Çalışması 22.09.2023 09:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

GELİNCİK,  ZAMBAK, SEZAİ KARAKOÇ, BADEM VE ÇAĞLA, EGE BAĞATUR, 2478, 2489, YAŞAR DOĞU, SARDUNYA, DADALOĞLU, ECZ. HAŞİM DALGIÇ, 2636, 2635 3984, İLİM YOLU, , ORHAN KEMAL, HACI SABANCI,

Bakım Çalışması 23.09.2023 13:00 – 16:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak İSMAİL SEFA ÖZLER, ATATÜRK_2, UĞUR MUMCU, 18_1, MAHMUT KİBAROĞLU, 15_2, ÇORAK YOLU, 9_2, 10_2, 12_3, 4_2, 6_2, 14_2, 1_3, 13_1, 3_2, 5_2, 8_2, MİSİS YOLU

Bakım Çalışması 24.09.2023 14:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak KARDELEN, 4746, 4745, 4753, 4750, 4734, 4748, MİHMANDAR, 4733, 4741, 4739, 4754, 4738, 4732, 4747, AKDENİZ_1, 4752, 4744, 4740, 4751, 4749, 4756, GAZİLER, KARATAŞ, 4648, 4650, 4649, 4641, KANAL_1, 4640, 5244, GÜL_1, PARK, FATİH SULTAN MEHMET, OKUL, 5190, 5191, KARDELEN_1, EĞİTİM, 5247, 5189, 5243, 5249, 5245, .KARDELEN, 5248

Bakım Çalışması 24.09.2023 09:00 – 16:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 295, 252, 240, 296, 297., 17, 4, 12, 152, HASAN TUĞAL, 150, 144, 151, 147, 149, 145, 146

CEYHAN İLÇESİ ELEKTRİK KESİNTİSİ

Bakım Çalışması 23.09.2023 01:00 – 03:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak NARLI DEDE, MISIS, DAĞ MEVKİ-, DR.DEVLET BAHÇELİ, 718, ÇOKÇAPINAR, 5301, 5304, 5305, 5307, KIZILDERE, 6801, 6802, 6803, 6804, 6806, 6807, 6811, 6813, 6817, 6818, 6819, 6830, TOKTAMIŞ, 8001, 8002, 8003, 8004, 8005, 8006, 8007, 8008, 8010, 8011, 8012, 8013, 8015, 8017, TOKTAMIŞ DR. DEVLET BAHÇELİ, MALAZ MEVKİ, BUCAK MEVKİİ, AĞAÇPINAR, 4501, ALTIKARA, 4605, KÜÇÜK BURHANİYE, 7201, 7202, 7203, SİRKELİ, 7801, 7802, 7803, 7804, 7805, 7811, TOKTAMIŞ, TOKTAMIŞ DR. DEVLET BAHÇELİ, YENİKÖYNAZIMBEY, 8202, 8204, YILANKALE, 8301, 8303, 8304, 8305

Bakım Çalışması 23.09.2023 13:00 – 15:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak AĞAÇLI, 9903, 9904, 9910, 9900, AVCILAR, AKDAM, 10000, 100000, 10002, 10003, 10004, 10008, 10010, 10019, 10013, 10012, 10016, 10018, 10009, 10005, 10001, YEŞİLDAM_1, 11401, 11414, 11403, 11402, 11406, 11405, 11411, 11412, 11400

Bakım Çalışması 24.09.2023 09:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak CAMUZAĞILI, AYVALI, 1020, 1022, 1018, 1021, 1024, 1039, 1031/2, ÜÇHÜYÜK-, SOKUTAŞ-, 1275, 1274/5, 1280/3, 1277/2, 1282/1

ÇUKUROVA İLÇESİ ELEKTRİK KESİNTİSİ

Bakım Çalışması 23.09.2023 09:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak SÖĞÜTLÜDERE, ÇETİREVLİ, MERKEZ_4, MERKEZ, FAKILAR, TÖMEK

Bakım Çalışması 23.09.2023 09:00 – 15:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 84307, 84329, 84323, 84319, 84303, 84287, KURTTEPE SINIR, 84277, 84283, 84309, 84330, 84268, 84284, 84288, 84294, 84298, 84304, 84308, 84310, TURGUT ÖZAL, SÜLEYMAN DEMİREL, 84249, 84286, 84285, 83090, 83082, 83084, 83088, 83092, 83100, 83104, SUNA KAN,

İMAMOĞLU İLÇESİ ELEKTRİK KESİNTİSİ

Bakım Çalışması 22.09.2023 09:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 814, SAYGEÇİT BİLİNMEYEN1, F.SULTAN MEHMET, 916, 919, 920, 928, 915, 917, ŞEHİT SELAMİ AKÇA, 922, 923, 924, 925, 926, 927, 953, 918, 927/1

Bakım Çalışması 24.09.2023 09:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak CAMUZAĞILI, AYVALI, 1020, 1022, 1018, 1021, 1024, 1039, 1031/2, ÜÇHÜYÜK-, SOKUTAŞ-, 1275, 1274/5, 1280/3, 1277/2, 1282/1

POZANTI İLÇESİ ELEKTRİK KESİNTİSİ

Bakım Çalışması 22.09.2023 09:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 244, 209, 200, 204, 30, 37, 51, 65, 69, 79, 93, 16, 18, 19, 26, 39, 42, 48, 188, 217, 71, 285, 212, 53, 61, 40, 14, 27, 32, 220, 3, 139, 152, 180, 145, 185, 174, 210, 219, 208, 203-, 198, 216, 205, 214, 202, 206, 221, 218, 263, 237, 259, 232, 223, 239, 245, 236, 265, 252, 207, 241, 243, 261, 247, 249, 255, 250, 234, 233, 215, 248, 295, 213, 283, 268, 187, 195, 246, GAFFAR OKAN, 393, 415, ŞIHLI BÜYÜKTEKİR, 211, 607, 790, 49, 251, 368, 38, 257, 266, 217/2, 249/1, 252/1, 174/2

SARIÇAM İLÇESİ ELEKTRİK KESİNTİSİ

Bakım Çalışması 22.09.2023 09:30 – 17:30

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN, SOFUDEDE, İMAMOĞLU, 3050, 3060, DİLEK ATLIĞ, 3063, 3061, 3062, 3051, 3053, 3058, 3076, 3056, 3075, 3078, 3065, 3074, 3070, 3059, 3071, 3067, 3069, 3046, 3052, 3057, 3066, 3054, 3055, 3077, 3068, 2749, 2706, 2716, 2715, 2742, GÜL, NİLÜFER, 2796, 2882, M.FEVZİ ÇAKMAK, AHMET SARIKAYA, 2929, 2920, 2938, BOYNUYOĞUN YENİ YOL 1,PİLOT ÜSTEĞMEN AKİF PALALI, YOĞUN ALİ, 2416, AKKUYU, 2287, 2417, PROF.DR.CAN ÖZŞAHİNOĞLU, ÜNİVERSİTELER

SEYHAN İLÇESİ ELEKTRİK KESİNTİSİ

Bakım Çalışması 22.09.2023 10:15 – 17:30

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 5007, 5008, 5009, 5003, 5005, 5006, 5002, 5004, 5010, 5001, YENİGÖL, 6003, 6006, 6005, 6013-, 6007, 6009, 6008, 6019, 6001, 6015, 6004, 6021, 6011, 6012

Bakım Çalışması 23.09.2023 09:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 38055, 38057, 38059, 38065, 38067, 38069, 38047, 38061, 38063, 38011, 38045, 38071, OBALAR, 38103, 91001, 91010, 91007, 91015, 91011, 91009, 91013, 91012, 74010, 74030, 74016, 74012, 74006, MÜCAHİTLER, 74018, 74014, 74008, 74002, NAZIM HİKMET, 38081, 38087, 38093, 38101, 38011, 38083, 38085, 38031, 38029, DAĞLIOĞLU, 14112, 14098, 14158, 14148, 14152, 14154, 14144, 14146, 14150, 14156, 14190

Bakım Çalışması 22.09.2023 09:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 12036, DAĞLIOĞLU, ŞEHİT HAYDAR GÖZEL, 3, KAVAKLI MEVKİ, ŞIH CEMİL, 12254, 12173, AKKAPI, 12189, 12191, 12193, 12195, 12203

Bakım Çalışması 24.09.2023 09:00 – 15:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 10056, 10058, 10001, HADIRLI, DENEME, 10002, 10054, 10056, 10003, 10040, 10036, 10038, 10050, 10058, 10001, 10009, 10019, 10034, 10046, 10017, 10021, 10023, 10028, 10030, 10032, 10042, 10013, 10015, 10033, 10044, 10048, 10052, SINIR HADIRLI-MIDIK, HADIRLI, 10005, 10025, 10043, 10049, 10051, 10053-, 10027, 10039, 10060, 10041, DENEME, 10064, 10029

4 Yılda Mersin’e Kaç Kilometre Bisiklet Yolu Yapıldı?

0
‘10. ULUSLARARASI BISIKLET FESTIVALI BASLADI 4 min
‘10. ULUSLARARASI BISIKLET FESTIVALI BASLADI 4 min

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Mersin Bisiklet Derneği tarafından bu yıl 10.’su düzenlenen ‘Uluslararası Bisiklet Festivali’ kapsamında kendisini ziyaret eden dernek üyeleri ile bir araya geldi. Festival dolayısıyla Türkiye’nin 81 ilinden ve 8 ülkeden bisiklet tutkunları Mersin’i pedallayacak.

Mersin Bisiklet Derneği üyeleri, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla bu yıl 10.’su düzenlenen ‘Uluslararası Bisiklet Festivali’ kapsamında, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i ziyaret etti. Taş Bina önünde Başkan Vahap Seçer ile bir araya gelen bisikletliler, Başkan Seçer’e bisikletli ulaşıma verdiği önem ve bisiklet kullanımına teşvik edici projeler dolayısıyla teşekkür ettiler.

 

Seçer: “Bisiklet tutkusu ve bisiklet farkındalığı bizim için son derece önemli”

Bisikletlilerle bir araya gelen Başkan Seçer, 10. Uluslararası Bisiklet Festivali’nin bu yıl çok güzel bir atmosferde başladığını belirtti. Hem Türkiye’nin çeşitli illerinden hem de birçok ülkeden bisiklet tutkunlarını Mersin’de ağırlayacaklarını söyleyen Seçer, “Misafirlerimiz Mersin’imize renk katacak. Bisiklet tutkusu ve bisiklet farkındalığı bizim için son derece önemli. Hizmetlerimizi kurgularken, projeksiyonlarımızı yaparken, özellikle yol çalışmalarımızda araçlar ve yayalar kadar bisikletli yurttaşlarımızı da düşünüyoruz” dedi.

 

“Son 4 yılda Mersin’e 125 kilometre bisiklet yolu kazandırdık”

Son 4 yılda Mersin’e 125 kilometre bisiklet yolu kazandırdıklarını hatırlatan Seçer, “Önümüzdeki süreçte de şu anda planlamamız içerisinde olan ilave 275 kilometrelik bisiklet yollarımızı da zaman içerisinde hayata geçireceğiz” diye konuştu. Kendisinin de bisiklet kullanmaktan son derece  keyif aldığını vurgulayan Seçer, “İnsan sağlığından çevre sağlığına, iklim değişikliğiyle mücadeleden ekonomiye kadar birçok konuda yarar sağlayan bisiklet kullanımını artırma yolunda görevde kaldığım sürece çalışmalar yapacağız. Özellikle yeni düzenlediğimiz ve yeni açtığımız bulvarların tamamında bisiklet yolu olacak. Metrajlarının uygun olduğu bütün yollarımızı mutlaka bisiklet yoluyla yapacağız” ifadelerine yer vererek festivalin keyifli geçmesi dileğinde bulundu.

 

Uygun: “Başkanımız Vahap Seçer ile birlikte Mersin’e hareket kattık”

Mersin Bisiklet Derneği Başkanı Süleyman Uygun ise, “10. Uluslararası Bisiklet Festivali’ni gerçekleştirmekteyiz. Bizim için çok anlamlı bir etkinlik. 81 farklı şehirden ve 8 farklı ülkeden arkadaşlarımız burada. Festivalin, Avrupa Hareketlilik Haftası’nda gerçekleşmesi bizim için daha da önemli. Başkanımız Vahap Seçer ile birlikte Mersin’e hareket kattık. Kendisine çok teşekkür ediyoruz. Yaptığı hizmetlerden dolayı da kendisine minnettarız” dedi.

Mersin, Antalya, Adana ve Hatay’a Uyarı Üstüne Uyarı: 26 Eylül’de Kasırga Tehlikesi Kapıda

1
Adana Hatay Mersin ve Antalya icin 26 Eylul
Adana Hatay Mersin ve Antalya icin 26 Eylul

Akdeniz’e kıyısı olan iller uzmanlar tarafından uyarılıyor. Bu olay gelişirse Türkiye’de yeni bir felaket söz konusu. Akdeniz üzerinden ilerleyen büyük tehlike karşısında; Antalya, Adana, Mersin ve Hatay’a dikkatler çekildi. Uyarılar 26 Eylül tarihini işaret ediyor. Adana, Hatay, Mersin ve Antalya için 26 Eylül tarihi verildi. Pimi çekilmiş bomba gibi nereye gideceği belli değil.

26 Eylül dolaylarında Türkiye’nin güney kıyıları için kasırga ihtimali oluştu. Meteoroloji uzmanı Kerem Ökten sosyal medya hesabından Akdeniz bölgesindeki illerimiz Adana, Hatay, Mersin ve Antalya için 26 Eylül tarihini verdi. Kasırga tehdidi yeniden kapımızda.

ADIM ADIM YAKLAŞIYOR

Geçtiğimiz günlerde Akdeniz yönünden gelme tehlikesi olan kasırganın Libya’ya vurması ile ülke adeta kıyameti yaşamıştı. Bundan 8 gün önce karaya çıkan kasırga bütün Libya’yı adeta süpürmüş, binlerce insanın hayatına mal olmuş, milyarlara dolarlık zarar meydana gelmişti.

Bu kasırganın bir benzeri de 26 Eylül’de Adana, Hatay, Mersin ve Antalya için risk teşkil ediyor. Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten’e göre Akdeniz’de Kasırga ihtimali devam ediyor. 26 Eylül civarı oluşacağı tahmin edilen devasa siklonun nereye vuracağı henüz netlik kazanmazken, seçenekler arasında Türkiye’nin güney kıyıları da olduğu öğrenildi.

 

Meteoroloji uzmanı Kerem Ökten sosyal medya hesabından Akdeniz’le ilgili ürkütücü bir bilgi paylaştı.

Ökten, Akdeniz’de geçtiğimiz günlerde Libya’yı vuran kasırganın bir kez daha Akdeniz’deki ülkeleri hedef alabileceğini dile getirdi.

 

TÜRKİYE’YE YAKLAŞAN KIYAMET

Sosyal medya üzerinden paylaşımda bulunan Kerem Ökten, ikinci bir kasırga uyarısında bulundu. Geçtiğimi haftalarda Libya’ya uğrayan kasırgayı öngörmeyi başaran Kerem Ökten tahminlerinde haklı çıkmıştı. Bu kez ise yeniden Akdeniz’de bir kasırga oluşumunu inceleyen meteoroloji uzmanı, 26 Eylül tarihini işaret ederek, “Akdeniz’de Kasırga ihtimali devam ediyor. 26 Eylül civarı. Bu Kasırga nereyi vurur bilinmiyor…” paylaşımını yaptı.

 

Meteoroloji uzmanı, peş peşe yaptığı gönderilerden birinde ise, “Ay sonu Akdeniz’de yine Kasırga oluşma ihtimali var. Libya’yı tarumar etmişti. Her Ülke için sıkıntılı bir hava olayı. Takipteyim…” ifadelerini kullandı. Libya’da yaşanan kasırganın Türkiye’de yaşanma ihtimaline karşı vatandaşlar şimdiden tedbirini alsın.

Mersin’de Üreten Kadınlara Destek Sürüyor

0
MERAL SECER URETICI KADINLARI ATOLYELERINDE ZIYARET EDIYOR 3 min
MERAL SECER URETICI KADINLARI ATOLYELERINDE ZIYARET EDIYOR 3 min

Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği üretici kadınlardan olan Gülay Tatar’ı mum atölyesinde ziyaret etti. Seçer ve Tatar, Mersin’de kadına verilen değer ve kadınlara yönelik hizmetler hakkında sohbet etti.

 

Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği üretici kadınları, satış noktalarında ziyaret ediyor. O kadınlardan biri de, Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Üretici Kadın Stantları’ ile hayatı değişen Gülay Tatar oldu. Tatar’ı ‘No 3 Mum Atölyesi’ ismini verdiği atölyesinde ziyaret eden Seçer, Tatar’ın Mersin’e geliş öyküsünü dinledi. Meral Seçer, Mersin halkının Trafik Parkı’nda yer alan satış noktalarında Gülay Tatar’ın da ürünlerine ulaşabileceklerinin müjdesini vererek, diğer üretici kadınlara olduğu gibi Tatar’a da destek vermeyi sürdüreceklerini söyledi.

 

6 Şubat depreminin ardından birkaç il gezdikten sonra Mersin’e taşınan Gülay Tatar, Kahramanmaraş’taki evinin odasında ürettiği mumları, Mersin’de atölye açarak üretmeye devam etti. Yenişehir Cumhuriyet Mahallesi’ndeki mum atölyesinde üretimlerini sürdüren Tatar, daha sonra Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’nin ‘Üretici Kadın Stantları’ ile tanıştı. Bu sayede satışları ve müşterisi artan Tatar, hem Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hem de Mersinden Kadın Kooperatifi’nin desteğini hep hissetti. Bu destek sayesinde kendisini ‘evinde’ gibi hissettiğini söyleyen Tatar, Meral Seçer’in ziyaretiyle de yeniden moral buldu.

 

Cerebral Palsy (CP) rahatsızlığı olan 7 yaşındaki kızı Ece’nin tedavi masraflarına destek olmak için çıkış yolunun atölye açmaktan geçtiğini söyleyen Tatar, bu zorlu süreçte Mersin Büyükşehir Belediyesi sayesinde kendisini daha güçlü hissettiğini aktardı.

 

Meral Seçer: “Büyükşehir üretici kadın pazarları, kadınların içindeki cevherin ortaya çıktığı bir ortam”

Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, Gülay Tatar’la yaptığı sohbeti değerlendirerek, “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin üretici kadın pazarlarının, kadınların içindeki cevherin çıktığı bir ortam olduğunu gördüm. Şu anda, Maraş’taki depremden etkilenen bir kadınımız, Büyükşehir’in stantları sayesinde bizlerle ve birçok insanla tanışmış, tekrar hayata tutunmuş ve hayata umutla bakmaya başlamış. Sohbetimizde artık kendini Mersinli gibi hissettiğini söyledi” dedi.

 

“Kadın üreticilerimizi tanıtmak ve insanların destek vermesini istiyoruz”

Tatar’ın, kadınların hayatına ışık olacak bir hikayesi olduğunu kaydeden Seçer, “Yeni bir girişimde bulunmuş, daha önceki yaptığı girişimi geliştirmiş ve atölyesini açmış. Bizler de üretici kadınları tanıtmak istiyoruz. İnsanların da kadınlara destek vermesini istiyoruz. Çünkü her destek onların gelişimini sağlayacak, başka kadınlara üretime geçmek için cesaret verecek. Bu sayede kadınlar ürettikçe daha da güçlü olacaklar” diye konuştu.

 

“Üretici kadınların her aşamada yanlarındayız”

Mersinden Kadın Kooperatifi olarak üretici kadınlara destek verdiklerini ve sürekli irtibat halinde olduklarını kaydeden Seçer, kadınların ürünlerinin değerlenmesi konusunda izleyecekleri yol hakkında da bilgi verdiklerini söyledi. Mersin halkının Trafik Parkı’nda yer alan satış noktalarında Gülay Tatar’ın da ürünlerine ulaşabileceklerini belirten Seçer, “Üretici kadınlar, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairemiz tarafından belirli kriterler dahilinde belirlendi. Orada belirli bir sistem dâhilinde birçok kadınımızın bu alandan faydalanması sağlanacak. Sevdiklerimize hediyeler alabileceğimiz alanlar oluşturuldu. Çok yakında bu stantlar da hizmete girmiş olacak. Bu da kadınlarımızı çok heyecanlandırdığı gibi, bizi de heyecanlandırıyor. Bir anlamda Yaptığımız toplantılarda kendi aramızda bu alanları ‘açık hava kooperatifi diye nitelendirmiştik. Gerçekten de imecenin yaşanacağı bu alanlar için üreten kadınlarımız kadar bizler de heyecanlıyız” ifadelerini kullandı

 

Tatar: “Meral hanımın buraya gelmesi benim için çok kıymetli”

Meral Seçer’in ziyaretinin kendisini çok mutlu ettiğini söyleyen üretici Gülay Tatar ise duygularını, “Çok mutluyum. Daha önce de kendisinin bulunduğu bir programın içinde yer almıştım. Kendisine ne kadar minnet dolu olduğumu söylemiştim. Şimdi yanımda, çok heyecanlıyım. Buraya gelmesi benim için çok kıymetli. Büyükşehir Belediyesi’nin ve Meral Hanım’ın desteğini her zaman hissediyorum. Buraya gelmesi ayrıca benim için çok büyük bir şeref” şeklinde dile getirdi.

Mersin’de Sivrisinekle Mücadelede Yeni Yöntem: 10 Bin Gölete Bırakıldı

0
BUYUKSEHIRDEN SIVRISINEKLE MUCADELEDE ETKILI YONTEM 4
BUYUKSEHIRDEN SIVRISINEKLE MUCADELEDE ETKILI YONTEM 4

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 2020 yılında sivrisinekle mücadele için başlattığı lepistes balığı üretiminde, önemli aşama kaydetti. Bin havuzla başlayan proje genişleyerek, 10 bin havuza ulaştı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, 3 yıl önce sivrisinekle doğal mücadele kapsamında başlattığı lepistes balığı üretiminde, önemli aşama kaydetti. Bin havuzla başlayan proje ilerleyerek, 10 bin havuza ulaştı. Havuzlara bırakılan binlerce lepistes balığı, sivrisinek larvalarını yiyor. Lepistes balığı projesinden önce 5 ayda kullanılan 15 bin kilogram biyosidal ürün kullanılmamış oluyor.

 

Böylece hem çevre korunuyor, hem de sivrisinekle mücadele için harcanan ilaç parası Büyükşehir’in kasasında kalıyor. Proje kapsamında alınan geri dönüşlerde, projenin yüzde 80 oranında başarılı olduğu görüldü.

 

Lepistesler larvaları yiyor, ilaç parası Büyükşehir’in kasasında kalıyor

 

Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’ne bağlı uzman akademisyenlerden görüş alınarak geliştirilen projeyle, Mersin’de tarımsal amaçla kullanılan sulama göletlerine lepistes balıkları bırakılıyor. Balıklar, havuzlardaki sivrisinek larvalarını yiyerek yok olmasını sağlıyor ve sivrisineğin üremesinin önüne geçiyor. Hiçbir kimyasal kullanılmadan sivrisinek üremesinin önüne geçen uygulama sayesinde, ilaçlara harcanan para da Büyükşehir’in kasasında kalıyor.

 

Ünal: “Ekosisteme zarar vermeyen ve halk sağlığını düşünen bir proje”

 

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı olarak, sivrisinekle mücadele kapsamında bugüne kadar yaklaşık 40 bin gölete 15-20 günlük periyotlarla ilaçlama yaptıklarını belirtti. Lepistes balığı projesinin ana hedeflerini de paylaşan Ünal, “Proje ekosistemi bozmadan, biyolojik mücadele ve maliyetleri düşürerek, en önemlisi de halk sağlığını düşünerek hayata geçirildi. Amacımızın özellikle sıtmanın kontrol edilmesi ve sivrisinek aracılığıyla bulaşan hastalıkların önlenmesi olduğu düşünülürse, hedefe uygun adımlarla gitmenin mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

 

“Projede yüzde 80 oranında başarı sağladık”

 

Mersin’de tarımsal amaçla kullanılan yaklaşık 48 bin adet sulama göleti bulunduğunu kaydederek, bu göletlerin sayısının her geçen gün daha da arttığını sözlerine ekleyen Ünal, “Sivrisineklerin durgun sularda üremelerinin çok fazla olmasından dolayı, biz de bu projeye başladık. Elde edilen bulgulara bakarak, bu projenin yüzde 80 oranında başarı sağladığını görüyoruz. Şu ana kadar yaklaşık 10 bin sulama göletine lepistes balıkları bıraktık. Bu sayıyı artırmak adına da, düzenli olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Adana, Hatay ve Mersin’de Bazı İlçeler Karanlıkta Kalacak: İşte Elektrik Kesintisi Yaşayacak İlçeler

0
mersin adana elektrik kesintisi
mersin adana elektrik kesintisi

Adana, Hatay ve Mersin’de 21 Eylül günü uygulanacak elektrik kesintileri ile ilgili açıklama yapıldı. Adana, Hatay ve Mersin merkez ilçeleri ve ikinci bölge olarak adlandırılan birçok ilçede saatlerce sürecek planlı elektrik kesintileri meydana gelecektir.

 

Toroslar Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’ne ait web sitesinde planlı elektrik kesintileriyle ilgili duyuru yapıldı. Peki, Adana, Hatay ve Mersin’de nerede elektrikler kesilecek? Mersin’de elektrik ne zaman gelecek? İşte Adana, Hatay ve Mersin’de elektrik kesintilerinin yaşanacağı ilçeler…

Adana, Hatay ve Mersin’de 21 Eylül günü başlayıp 22-23 Eylül’ kadar sürecek planlı elektrik kesintileri listesini sizinle paylaşıyoruz. Daha ayrıntılı bilgileri Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin web sitesini ziyaret edebilirsiniz…

CEYHAN İLÇESİ ELEKTRİK KESİNTİSİ

Bakım Çalışması  21.09.2023 09:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak CAMUZAĞILI, AYVALI, 1020, 1022, 1018, 1021, 1024, 1039, 1031/2, ÜÇHÜYÜK-, SOKUTAŞ-, 1275, 1274/5, 1280/3, 1277/2, 1282/1

Bakım Çalışması 21.09.2023 09:30 – 17:30

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 3453, 3432, 3451, 3450, 3452, 3477, NARLIK, 7401, 7403, 7404, 7407, 7411, 7412, 7413, 7415, 7416, 7417, 7419, 7421

Bakım Çalışması 22.09.2023 09:30 – 13:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak D 400 KARAYOLU, 4023, 4024, 4032, RIFATİYE

Bakım Çalışması 23.09.2023 01:00 – 03:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak DR.DEVLET BAHÇELİ, 718, AĞAÇPINAR, 4501, ALTIKARA, 4605, ÇOKÇAPINAR, KÜÇÜK BURHANİYE, 7201, 7202, 7203, SİRKELİ, 7801, 7802, 7803, 7804, 7805, 7811, TOKTAMIŞ, TOKTAMIŞ DR. DEVLET BAHÇELİ, YENİKÖYNAZIMBEY, 8202, 8204, YILANKALE, 8301, 8303, 8304, 8305

Bakım Çalışması 23.09.2023 13:00 – 15:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak AĞAÇLI, 9903, 9904, 9910, 9900, AVCILAR, AKDAM, 10000, 100000, 10002, 10003, 10004, 10008, 10010, 10019, 10013, 10012, 10016, 10018, 10009, 10005, 10001, YEŞİLDAM_1, 11401, 11414, 11403, 11402, 11406, 11405, 11411, 11412, 11400

Bakım Çalışması 24.09.2023 09:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak CAMUZAĞILI, AYVALI, 1020, 1022, 1018, 1021, 1024, 1039, 1031/2, ÜÇHÜYÜK-, SOKUTAŞ-, 1275, 1274/5, 1280/3, 1277/2, 1282/1ANAMUR İLÇESİ ELEKTRİK KESİNTİSİ

Bakım Çalışması 22.09.2023 09:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak MERKEZ, İBİŞLER, İLİPINAR, GÖKHÜSEYİNLER, BOĞAZ, TOLTULAR, MERKEZ_11

SEYHAN İLÇESİ ELEKTRİK KESİNTİSİ

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak DAĞLIOĞLU, 14112, 14098, 14158, 14148, 14152, 14154, 14144, 14146, 14150, 14156, 14190

Bakım Çalışması 22.09.2023 09:30 – 17:30

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak ŞEHİT HAYDAR GÖZEL, 3, KAVAKLI MEVKİ MEZİTLİ İLÇESİ ELEKTRİK KESİNTİSİ

Bakım Çalışması  21.09.2023 09:30 – 13:30

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak KÜME5, KÜME2, KÜME4, KÜME 1, KÜME3, KÜME6, 32019, 32021

TARSUS İLÇESİ ELEKTRİK KESİNTİSİ

Bakım Çalışması 21.09.2023 10:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 20., GELGEZ, ARCA SİTESİ, ARACA

Bakım Çalışması 23.09.2023 09:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 2201., 2203., 2205., 2207., 2209., 2211., 2213., YAVUZ DONAT, 2202., KASIM EKENLER BLV., 4416., 4418., 4431., 4435., ZİYA GÖKALP, 4433.

Bakım Çalışması 23.09.2023 09:30 – 17:30

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 0155, 0167, 0173, 0180., 0153, 0171., ÖMER NAZMİ, 0111., 0113., 0117., 0119., 0122., 0124., 0126., 0130., 0132., ŞHT.J.ONB.M.SELÇUK KANDİLTAŞ (0157), 0159., 0163., 0176., 0182., PİRİ REİS, YÜZBAŞI YAŞAR, , DR.DEVLET BAHÇELİ, YAVUZ SULTAN SELİM, ŞHT.HALİL SARI, 1453, 1467.1, 1467, AKGEDİK, BOLATLI, DADALI

 

TOROSLAR İLÇESİ ELEKTRİK KESİNTİSİ

Bakım Çalışması: 22.09.2023 09:30 – 16:30

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak ATATÜRK, KİRAZLIPINAR, MERSİNLİ AHMET, APSUN GÜZLESİ, PURÇU, ÇOPURGEDİĞİ (MERKEZ), KİRAZLIPINAR (MERKEZ), DARKISIK, GEMRİK, MERSİNLİ AHMET (MERKEZ), , ATATÜRK (FETİLLİ), ÇOPURGEDİĞİ, CINCIK, SOĞUKPINAR, , AKARCA GÜZLESİ, ATATÜRK (MERKEZ), , DEMIRIŞIK MERKEZ SOKAK, SOĞUK PINAR, KOÇ YATAĞI, MİHRİCAN, YILDIRIM, MERKEZ_12, YARIKPINAR, KARAÇOBAN, KAFARLI, KARATEPE_1, SİNAP, VARLILAR, FATİH 2, YASTICA, 206_2, 158, 72, 73, 203, 61, KAYALAR, 165, 170, 169, 168, 150_1, 153, 161, ÜÇTEPELER, 92, YILMAZLAR, 91, 154, 159, YEŞİLYURT

HATAY- ANTAKYA İLÇESİ ELEKTRİK KESİNTİSİ

Bakım Çalışması 21.09.2023 09:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 3902., 3927., 3938., 9., İNÖNÜ 15, ZİYARET, 21, 3933., 3908., 3911., 3947., KARAALİ, ATATÜRK 18, 3920., 3909., BİRİNCİ, 3919., 3923., 3912., 3924., 3918., 22, 4, 3936., 3937., 3935., 3, 3934., 1029, 1032, 3941., İNÖNÜ 7, 3914., 3917., KARAALİ 9, 3948., BİRİNCİ 4, 3913., KARAALİ 8, CUMHURİYET 2, 3910., 3955., KARAALİ 7, 3916., KARAALİ 10, 3952.

Bakım Çalışması 22.09.2023 09:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak YAYLACIK, YAYLACIK 2, YAYLACIK 6, YAYLACIK 4, YAYLACIK 3, YAYLACIK 1, TABAKHANE 2, ÇEVRE YOLU, CEMİL MERİÇ, İPEKYOLU, AYDIN GÜNEŞ

Bakım Çalışması 23.09.2023 09:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 279., GÜLDEREN, ULUS 2, 287., 281., 278., 285., İNÖNÜ 18, YAVUZ SELİM, AVŞAR, ALİ CAN, DERVİŞ 1, DEĞİRMEN, AYDINLI, KÖSE, 2023, 9274., 2024., 2025., 2026., 2027., AYDINLI 1, YAVUZ SELİM 1, YAVUZ SELİM 5, AYDINLI 3, YAVUZ SELİM 3, AYDINLI 2, YAVUZ SELİM 2, ZİYARET 2, DİKMECE, ATATÜRK 3, YUKARI DİKMECE, YUKARI DİKMECE 3, YUKARI DIKMECE 9, YUKARI DİKMECE 6, YUKARI DİKMECE 10, DİKMECE 4, YUKARI DIKMECE 7, ATATÜRK 29, DİKMECE 5, YUKARI DİKMECE 2, DIKMECE 3, GÜLDAĞI YAYLA EVLERİ,

Mersin’de Kayıp Olan Kız Şanlıurfa’da Bulundu

0
1F7F001A 0D60 4E34 B97A A893F8F8BC4D
1F7F001A 0D60 4E34 B97A A893F8F8BC4D

Mersin’de, 4 gündür kendisinden haber alınamayan 12 yaşındaki kız çocuğu Şanlıurfa’da bulundu. Kızın yanında bulunduğu belirlenen bir kişi polis ekibini görünce kaçtı. Polis, kayıplara karışan kişiyi arıyor.

Mersin merkez Mezitli ilçesi Akdeniz Mahallesi’ndeki bir sitenin görevlisi Sabri T.’nin ortaokul öğrencisi kızı 12 yaşındaki İsnur T., 16 Eylül’de sabaha karşı evden ayrılarak ortadan kayboldu.

Ailenin ihbarı üzerine sitenin güvenlik kamerası görüntülerini inceleyen polis ekipleri, kız çocuğunu bulmak için çalışma başlattı.

Sözcü’de yer alan habere göre; arama çalışmaları sürdüğü sırada istihbarat ve asayiş şubesinin yaptığı çalışmada kayıp kız çocuğunun Şanlıurfa’da bir parkta yanında bir şahısla birlikte oturduğu bilgisine ulaşıldı.

ŞANLIURFA’DA BİR PARKTA BULUNDU

Arama çalışmaları sürdüğü sırada dün gece kayıp kız çocuğunun Şanlıurfa’da bir parkta yanında bir şahısla birlikte oturduğu bilgisine ulaşan Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, Şanlıurfa polisi ile irtibata geçti. Belirtilen adrese giden polisler kayıp kız çocuğunu parkta bulurken, yanında bulunan bir şahıs ise polise görünce kaçtı. İsnur T. polis merkezine götürülürken, olayla ilgili 1 kişinin arandığı bildirildi.

Türkiye Kripto Para Piyasası’nda O Ülkeleri Geçti

0
pexels david mcbee 730564 min scaled
pexels david mcbee 730564 min scaled

Kripto para piyasalarına ilişkin araştırmalara bir yenisi eklendi. Küresel kripto zenginliğine, toplam yatırımcı sayısına ve kripto para benimsenmesine ilişkin verilere yer verilen rapor, küresel kripto para yatırımcılarının sayısının 425 milyona ulaştığını ortaya koydu. Öte yandan 2 kripto yatırımcısından birinin Bitcoin’i tercih ettiği görüldü. 

Kripto para piyasalarının oluşturduğu değere ve küresel çapta kriptonun ne kadar benimsendiğine ilişkin yeni bir rapor yayımlandı. Küresel refah istihbaratı şirketi New World Wealth tarafından sunulan veriler üzerinden hazırlanan araştırma, dünya çapında toplam kripto para yatırımcısı sayısının 425 milyon olduğunu ortaya koydu. Öte yandan rapor, 2 kripto yatırımcısından yaklaşık birinin (%49,1), piyasa değeri açısından en büyük kripto para birimi sayılan Bitcoin’e portföyünde yer verdiğini gösterdi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Gate.io Küresel Büyüme Direktörü Kafkas Sönmez, “Dünya nüfusunun yakın zamanda 8 milyarı aştığını biliyoruz. Buna göre, küresel nüfusun %5’inin kripto yatırımcısı olduğunu görüyoruz. 14-15 yıllık bir enstrümanın ulaştığı bu oran oldukça dikkate değer” dedi.

88 bin 200 kişi milyon oldu

Araştırmada, 88 bin 200 kişinin kriptoyla milyoner olduğu, kripto milyonerlerin 40 bin 500’ünün ise servetini Bitcoin ticaretine borçlu olduğu görüldü. Kripto milyarderlerin sayısı 22 olarak açıklanırken, Bitcoin ticaretiyle milyarder olan kişilerin sayısı 6 olarak kaydedildi. 100 milyon doların üzerinde kripto varlık tutan kişi sayısının ise 182 olduğu belirtildi.

Kripto milyonerlerin toplam yatırımcıların on binde ikisine karşılık geldiğini belirten Kafkas Sönmez, “Benzer durumun hisse senetleri gibi geleneksel yatırım araçları için de geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Kripto varlıklar da, tıpkı diğer tüm varlıklar gibi, kısa yoldan milyoner olmayı değil, birikim ve tasarrufları değerlendirmeyi vaat eder. Hangi araca, ne kadar yatırım yapacağı yatırımcıların inisiyatifindedir ve yatırımcılar, tercih ettikleri araca göre risk alır” ifadelerini kullandı.

Türkiye, inovasyon ve teknolojide 10; kripto benimsemesinde 12. sırada 

Raporda bir de küresel kripto benimseme endeksine yer verildiğini vurgulayan Kafkas Sönmez, “Henley & Partners tarafından 750 veri noktasının 6 ana parametre, 19 alt parametre ve 29 gösterge üzerinden değerlendirilmesiyle ulaşılan sonuçlarda Türkiye’deki kripto benimsenmesine ilişkin de çarpıcı bulgular var. Benimseme sıralamasında Türkiye, 3,3 puanla 12. sırada konumlanıyor. Bu rakam Türkiye’yi kripto benimsemesi açısından bölgesinin lider ülkesi yapıyor. İnovasyon ve teknoloji filtresi seçildiğinde ise Türkiye’nin 10. sırada yer aldığını görüyoruz.  Ülkemizin inovasyon parametresinde Hollanda, Avusturya, Lüksemburg gibi ülkelerden önce konumlanması Türkiye’deki kripto para borsalarının potansiyelini kanıtlıyor” diye konuştu.

“Regülasyon bağlamında gidecek yolumuz var”

Raporun regülasyon bağlamında da 26 ülkeyi kıyaslayan bir sıralama sunduğunu belirten Gate.io Gate.io Küresel Büyüme Direktörü Kafkas Sönmez, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“Türkiye, regülasyon bağlamında ise 26 ülke arasında sonuncu sırada konumlanıyor. Dünyanın en büyük 20 ekonomisini kapsayan G20 ülkelerinin dahi kripto ekosistemi için ortak düzenleyici çerçeve çalışmalarını 2027 sonuna kadar tamamlamayı planladığını düşündüğümüzde, bu ülkemizin konumunu çok da olumsuz değerlendirmemek gerekir. Kripto para ve blokzinciri, inovasyon ve teknolojiyle çok yol kat etse de, hâlâ oldukça yeni kategoriler. ‘Kriptoya açılan kapı’ mottosuyla 13 milyonu aşkın kullanıcıya 1.700’den fazla kripto para birimiyle işlem yapma olanağı sunan Gate.io Türkiye olarak, özellikle ABD’de yükselen kurumsal yatırımcı ilgisinin ve geleneksel finansal kuruluşların kripto odaklı adımlarının küresel çapta düzenleyiciler açısından da yol gösterici olacağını ve endüstrinin geleceğini güçlendireceğini düşünüyoruz.”

Mersin’in İsmi Değişti: İşte Sosyal Medyada Gündem Olan Mersin’in Yeni İsmi

0
mersin satilik konut fiyatlari freshblue
mersin satilik konut fiyatlari freshblue

Sosyal medya kullanıcılarından biri, yapay zekadan Türkiye’deki şehirlere yeni isimler vermesini istedi. Şehirlerin meşhur olduğu unsurlar üzerinden yeni isimler geliştiren teknoloji, İstanbul’a İstarmoni, Ankara’ya Atatürk, İzmir’e Azura, Mersin’e Akdeniz komşu şehir Adana’ya ise Mersin Civarı adını verdi.

Yapay zeka Türkiye’deki şehirlerin ismini değiştirdi. Şehirleri tarihi ve kültürel kodlarıyla yeniden isimlendiren yapay zekanın görseli sosyal medyada viral oldu. Mersin’in ismini Akdeniz olarak belirleyen yapay zeka komşu şehir Adana’yı ise Mersin Civarı olarak tanımladı.

Vatandaşlar, gelişen teknoloji ile beraber yapay zekayı hem işlerinde hem de eğlence sektöründe sıklıkla kullanmaya başladı. Gelişen teknolojiyle birlikte her geçen gün yeni ve şaşırtıcı şeyler sunan yapay zeka bu kez Türkiye’deki illeri yeniden isimlendirdi. Mersin’in ismini Akdeniz olarak belirleyen yapay zeka Adana’yı ise Mersin Civarı olarak isimlendirdi.

Mersin'in İsmi Değişti: İşte Sosyal Medyada Gündem Olan Mersin'in Yeni İsmi Mersin Haber

Ankara’nın adı Atatürk olurken, İzmir’in ise adı yardım eden ve gök mavisi anlamlarına gelen Azura oldu. Yapay zeka İstanbul için ise İstarmoni adını uygun görürken, Çanakkale’nin adı Troya, Manisa’nın adı Akhisarlılar, Adana’nın adı Mersin Civarı, Muğla’nın adı Marmaris, Uşak’ın adı Melodiye, Şanlıurfa’nın adı Şanver, Afyonkarahisar’ın ismini Terapetya, Aydın’ın adı Afrodisyas, Gaziantep’in adı Güneşşehir, Antalya’nın ise yeni adı Turkuaz oldu.

Tarsus, Toroslar, Mezitli, Akdeniz, Anamur ve Bozyazı’da Yaşayanlar Önleminizi Alın: Saatlerce Sürecek

0
MERSIN elektrik kesintisi
MERSIN elektrik kesintisi

Mersin’de 21 Eylül günü uygulanacak elektrik kesintileri ile ilgili açıklama yapıldı. Mersin merkez ilçeleri ve ikinci bölge olarak adlandırılan birçok ilçede saatlerce sürecek planlı elektrik kesintileri meydana gelecektir.

 

Toroslar Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’ne ait web sitesinde planlı elektrik kesintileriyle ilgili duyuru yapıldı. Peki, Mersin’de nerede elektrikler kesilecek? Mersin’de elektrik ne zaman gelecek? İşte Mersin’de elektrik kesintilerinin yaşanacağı ilçeler…

Mersin’de 21 Eylül günü başlayıp 22-23 Eylül’e kadar sürecek planlı elektrik kesintileri listesini sizinle paylaşıyoruz. Daha ayrıntılı bilgileri Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin web sitesini ziyaret edebilirsiniz…

AKDENİZ İLÇESİ ELEKTRİK KESİNTİSİ

Bakım Çalışması  23.09.2023 09:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak DÖNER, HAZİNE, SEÇKİN, ŞIH İBRAHİM HEKİM

ANAMUR İLÇESİ ELEKTRİK KESİNTİSİ

Bakım Çalışması 22.09.2023 09:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak MERKEZ, İBİŞLER, İLİPINAR, GÖKHÜSEYİNLER, BOĞAZ, TOLTULAR, MERKEZ_11

Bakım Çalışması 22.09.2023 09:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak HACI ADIGÜZELLER, OKUL, YAPRAK TEPE

Bakım Çalışması 22.09.2023 09:30 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 1506, 1508, TEKELİLER, 1511, RAUF DENKTAŞ, 1505, 1504, 1425, PİRİ REİS, 1426, 1441, 1423, 1433, 1435, 1429, 1431, 1428, HOCA AHMET YESEVİ, 1432, 1434, 1430, NECİP FAZIL KISAKÜREK

Bakım Çalışması 23.09.2023 09:30 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak DEGİRMEN DERESİ, ARAPLAR_1, DEĞİRMENDERE, GÖZ YOLU, ORTAKÖY, SİNAT, ÇEŞME ALANI, NASRETTİN, BUCAKLI, HAZNEDARLAR, DEMİRLER, SİNANLAR, SARILAR, SOLAKLAR, KARABUCAK, DOLULAR, ATATÜRK, ÜNÜVERSİTE, HACIALİBEYLER, GÜNEYLİLER, KARABIYIKLAR, KORKMAZLAR, ERİŞKİNLER, AFACAN, HACIALİBEYLER (ORTAKÖY), TORUNLAR, KAYRAK BELENİ, HAMDİ KADİROĞLU, KALEMÖZÜ, BAĞLA, KÖSE EVRAN

BOZYAZI İLÇESİ ELEKTRİK KESİNTİSİ

Bakım Çalışması  22.09.2023 10:30 – 15:30

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak ATATÜRK_2, OKUL, ORMAN DEPOSU, SİLİFKE-ANTALYA, BELEDİYE, ATATÜRK/3

Bakım Çalışması 23.09.2023 09:30 – 17:30

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak AHMET CEYLANİ TUĞRUL, NEBİ KİYA, 301, 302, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 311, 312, 319, BALLILAR, 313, 314, 316, 317, 318, 321, 322, 328-, 327, HAMDİ MERT, 403, 410, 411

Bakım Çalışması 23.09.2023 10:00 – 17:30

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak SUMAK, YÜKSELEN, BAĞLAMA, MERKEZ_1, ÇOKOLUK

MEZİTLİ İLÇESİ ELEKTRİK KESİNTİSİ

Bakım Çalışması  21.09.2023 09:30 – 13:30

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak KÜME5, KÜME2, KÜME4, KÜME 1, KÜME3, KÜME6, 32019, 32021

Bakım Çalışması 22.09.2023 09:30 – 16:30

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak ATATÜRK, KİRAZLIPINAR, MERSİNLİ AHMET, APSUN GÜZLESİ, PURÇU, ÇOPURGEDİĞİ (MERKEZ), KİRAZLIPINAR (MERKEZ), DARKISIK, GEMRİK, MERSİNLİ AHMET (MERKEZ), , ATATÜRK (FETİLLİ), ÇOPURGEDİĞİ, CINCIK, SOĞUKPINAR, AKARCA GÜZLESİ, ATATÜRK (MERKEZ), DEMIRIŞIK MERKEZ SOKAK, SOĞUK PINAR, KOÇ YATAĞI, MİHRİCAN, YILDIRIM, MERKEZ_12, YARIKPINAR, KARAÇOBAN

Bakım Çalışması 22.09.2023 09:30 – 17:30

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak KUZUCU

TARSUS İLÇESİ ELEKTRİK KESİNTİSİ

Bakım Çalışması 21.09.2023 10:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 20., GELGEZ, ARCA SİTESİ, ARACA

Bakım Çalışması 21.09.2023 09:30 – 17:30

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak BÜYÜKKÖSEBALCI, İBRİŞİM, KARADİRLİK MERKEZ, MUHAT KÖPRÜSÜ, KÖSEBALCI, ÇEVRELİ, PINAROĞLU, HİMMETLİ, HACIHAMZALI MERKEZ, FANAZLIK, MAMAT, TEKNECİK, ÖREN, PINARLI, TOSMURLU, KARABUCAK_2, İNBAŞI, SIRAKÖY MERKEZ, SAKIZÇUKURU

Bakım Çalışması 21.09.2023 10:00 – 18:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak ALİFAKI

Bakım Çalışması 22.09.2023 10:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak KARAKÜTÜK

Bakım Çalışması 22.09.2023 09:30 – 17:30

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak  REŞAT NURİ, SAİT POLAT, 3212, 3204., 3209., 3213., 3218., 3222., 3225., 3229., 3264., NAMIK KEMAL, , 4228 SK. 1.KÜME, 4228 SK. 2.KÜME

Bakım Çalışması 23.09.2023 09:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 2201., 2203., 2205., 2207., 2209., 2211., 2213., YAVUZ DONAT, 2202., KASIM EKENLER BLV., 4416., 4418., 4431., 4435., ZİYA GÖKALP, 4433.

Bakım Çalışması 23.09.2023 09:30 – 17:30

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 0155, 0167, 0173, 0180., 0153, 0171., ÖMER NAZMİ, 0111., 0113., 0117., 0119., 0122., 0124., 0126., 0130., 0132., ŞHT.J.ONB.M.SELÇUK KANDİLTAŞ (0157), 0159., 0163., 0176., 0182., PİRİ REİS, YÜZBAŞI YAŞAR, , DR.DEVLET BAHÇELİ, YAVUZ SULTAN SELİM, ŞHT.HALİL SARI

Bakım Çalışması: 23.09.2023 10:00 – 18:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 1453, 1467.1, 1467, AKGEDİK, BOLATLI, DADALI

 

TOROSLAR İLÇESİ ELEKTRİK KESİNTİSİ

Bakım Çalışması: 22.09.2023 09:30 – 16:30

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak ATATÜRK, KİRAZLIPINAR, MERSİNLİ AHMET, APSUN GÜZLESİ, PURÇU, ÇOPURGEDİĞİ (MERKEZ), KİRAZLIPINAR (MERKEZ), DARKISIK, GEMRİK, MERSİNLİ AHMET (MERKEZ), , ATATÜRK (FETİLLİ), ÇOPURGEDİĞİ, CINCIK, SOĞUKPINAR, , AKARCA GÜZLESİ, ATATÜRK (MERKEZ), , DEMIRIŞIK MERKEZ SOKAK, SOĞUK PINAR, KOÇ YATAĞI, MİHRİCAN, YILDIRIM, MERKEZ_12, YARIKPINAR, KARAÇOBAN

Bakım Çalışması: 22.09.2023 09:30 – 17:30

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak  SİNAP, YERLİ ARMUT, TEK ÇAM, DEMİRCİLER, NECATİ BEY, 1066, 1069, 1105, 1130, 1131, 1132, 1143, 1152, 1168, 1169, 1172, 1173, 1174, FATİH, TOPSAHASI, KAVAKLI, TAŞLIEKİNLİK, MUHTAR MEHMET ALİ, KOZLUOLUK, ÇANDIR, SOLAK EMMİ, CAMCILAR, ESKİ CAMİ, ŞANTİYE, AKTAŞ, ÖRTÜLÜ, CEVİZARASI, BOYACIOĞLU, ÇAPAR (MERKEZ), KÜÇÜK BOSTANLIK, UYUZLUK, ÇAPAR, ALPARSLAN TÜRKEŞ, 1001, YARIKTAŞ, 1201, 1202, TOP SAHASI, 1203, 1104, 1027, 1205, 1156, 1206, 1164, YARBAY, HAKKI İBRAHİM, 1107

Bakım Çalışması: 22.09.2023 09:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 94, 90, 106_1, 151, KAFARLI, KARATEPE_1, SİNAP, VARLILAR, FATİH 2, YASTICA, 206_2, 158, 72, 73, 203, 61, KAYALAR, 165, 170, 169, 168, 150_1, 153, 161, ÜÇTEPELER, 92, YILMAZLAR, 91, 154, 159, YEŞİLYURT, 109_1, 93, 2, 585-, 67, 96, 95

Mersin’de Toroslar’ın Bütün Caddeleri Yenileniyor

0
MERSINDE BUTUN YOLLAR MODERN STANDARTLARA KAVUSUYOR 4
MERSINDE BUTUN YOLLAR MODERN STANDARTLARA KAVUSUYOR 4

Mersin’in birçok noktasında eş zamanlı olarak yol yapım, bakım, onarım, genişletme ve asfaltlama çalışmasını sürdüren Mersin Büyükşehir Belediyesi, Toroslar’da Kuvayi Milliye Caddesi’nin Gazi Mustafa Kemal Bulvarı ile 87021. Sokak arasında kalan kısmında çalışma yaptı.

Caddede trafiği kısmi olarak kapatan ekipler, doğu ve batı şeritte yaptığı çalışmaları tamamlayarak yolu trafiğe açtı. Toroslar’da neredeyse her caddeyi yenileyen ekipler, ilçenin caddelerini modern standartlara kavuşturuyor.

Kent genelinde daha güvenli ve konforlu ulaşım için başlatılan yol asfaltlama ve iyileştirme çalışmaları da, bu kapsamda tüm hızıyla sürüyor. Planlanan program dahilinde yol çalışmalarını sürdüren yol yapım ekipleri, geçtiğimiz günlerde Toroslar ilçesi Kuvayi Milliye Caddesi’nde çalışma başlatmıştı.

 

Caddeler modern standartlara kavuşuyor

Toroslar İlçesine bağlı Sağlık ve Osmaniye Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Kuvayı Milliye Caddesi’nin, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı ile 87021. Sokak arasında kalan kısmında çalışma yapan ekipler, yol yenileme faaliyetlerini hızla tamamladı.

 

Ekipler, ilk olarak bozuk zemini freze makinesi ile kazıyarak deforme olan asfaltı kaldırdı. Trafik akışının yoğun olduğu caddede asfalt seriminin hızla tamamlanması için çalışmalarını aralıksız olarak sürdüren ekipler, yolu kısmi olarak kapatarak faaliyetlerine devam etti. Çalışmalara ilk olarak doğu şeritte başlayan ekipler, bu şeritte asfalt seriminin tamamlanmasının akabinde yolu trafiğe açarak batı şeritte çalışmalara devam etti. Batı şeritte asfalt çalışmalarının tamamlanması sonrası çizgi uygulaması yapılan yol vatandaşların hizmetine sunuldu.

 

Toroslar’ın neredeyse her caddesinde çalışma yapan ekipler, ilçenin caddelerini modern standartlara kavuşturuyor.

Mersin’de Çalışan Kadınlar İçin Krav Maga Kursu Açılıyor

0
KADINLAR KENDILERINI ‘KRAV MAGA ILE KORUYACAKLAR 2
KADINLAR KENDILERINI ‘KRAV MAGA ILE KORUYACAKLAR 2

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, kadınların kendilerini savunabilmeleri ve koruyabilmeleri adına, bir süre önce açtığı Krav Maga kursunu, ilgisi olan, ancak çalışma saatleri dolayısıyla gelemeyen kadınlar için akşam saatlerinde ayrıca verecek. Büyükşehir Belediyesi’ne ulaşarak, çalışanlar için de kurs talep eden kadınların talebi kısa sürede yerine getirildi.

 

Çalışan kadınlar için uygun saatler ayarlandı

Kadınların olası bir saldırı anında kendilerini nasıl savunacaklarını öğrendiği ve tamamen teknik odaklı bir savunma sanatı olan Krav Maga kursu, artık çalışan kadınları da bekliyor. Krav Maga kursuna katılmak isteyen, ancak mesai saatleri dolayısıyla sabah ve öğle seanslarına katılamayan kadınlar için, haftanın 2 günü akşam saatlerinde yeni gruplar açıldı. Kurs, Salı ve Perşembe günleri 17.30-18.30 saatleri arasında verilecek.

 

Etkinlik ve Sanat Merkezi’nde, Milli sporcu ve Milli antrenör Fatih Kaya tarafından verilen kursta kadınlar, olası saldırı durumunda neler yapmaları gerektiğini öğrenirken, olaydan en az zararla kurtulup karşı tarafı etkisiz hale getirmeyi de öğrenmiş oluyor.

 

Kaya: “Çalışan kadınlar talep etti, Büyükşehir yeni grup açtı”

Milli sporcu ve Milli antrenör Fatih Kaya, Krav Maga kursuna talebin çok fazla olduğunu belirterek, “Biz önce 30 kadınla başladık. Sonra bu sayı arttı ve çok yoğun bir talep olmaya başladı. Bu talebi karşılamak ve bu arada çalışan kadınların da katılımını sağlamak adına, Salı ve Perşembe günleri saat 17.30-18.30 arasında Krav Maga kursumuzu bir ileri seviyeye taşımaya karar verdik” dedi.

 

Çalışan kadınlardan çok fazla talep geldiğini ekleyen Kaya, “Akşam saatlerindeki kurs, çalışan kadınların talebi doğrultusunda oldu. Çalışan kadınlar ‘Saat 5’ten sonra gelmek istiyoruz, böyle bir imkan sunulabilir mi?’ dediler. Böylece bu seansın açılmasına karar verildi” diye konuştu.

 

Kaya, Krav Maga’nın ne olduğuna dair kısa bir bilgi de vererek, “Kadınların dışarıda başlarına gelebilecek herhangi bir probleme karşı; bu gasp olur, hırsızlık olur, birinin silah doğrultması ya da bıçak çekmesi gibi; kendisini korumayı öğretiyoruz” dedi.

 

“Kursiyerlerden mükemmel geri dönüşler alıyoruz”

Son olarak daha önce kursa gelen kadınlardan çok güzel geri dönüşler aldıklarını da sözlerine ekleyen Kaya, “Geri dönüşler muhteşem. Merak edenlerin, gelip buradaki kadınlarla konuşmalarını istiyorum. Hem duygusal, hem bilişsel anlamda gelişimlerini mutlaka gelip yerinde incelemeleri lazım. O yüzden tüm Mersin halkını buraya davet ediyorum. Mutlaka uğrasınlar. Dersimizi izlesinler ve kadınların neleri başardıklarını görsünler” ifadelerini kullandı.

 

Bilgi ve kayıt için

Kadınlar, Krav Maga kursuna kayıt yaptırmak ve bilgi almak için, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’nin 0 324 533 19 51 numaralı telefonunu arayabilirler.

Mersin’in Trafik Yoğunluğu Azalıyor! Şehir Trafiğini Bitirecek Proje Başladı

0
mersin satılık konut fiyatları
mersin satılık konut fiyatları

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin nakliye komisyoncularının tüm ihtiyacını karşılamak için Mayıs ayında başladığı ‘Lojistik Merkezi’ projesinde çalışmalar aralıksız devam ediyor.

Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından, Akdeniz İlçesi Nacarlı Bölgesi’nde 77 bin metrekare alan üzerinde inşaatı devam eden Lojistik Merkezi ve Tır Parkı’nın, 2024 Mart ayında tamamlanması ve hizmete sunulması planlanıyor. İdari ve ofis binalarının kaba inşaatının tamamlandığı projenin, önümüzdeki günlerde ince inşaat ve çevre düzenlemesi yapılarak bitirilmesi hedefleniyor.

 

Projenin hayata geçmesiyle birlikte tüm lojistik süreçler tek bir merkezden yürütülecek

Projenin tamamlanmasıyla birlikte yeni konumuna taşınacak olan Nakliyeciler Sitesi ve Tır Parkı’nın, şehir içinde yaratmış olduğu trafik ve çevre sorunlarının ortadan kaldırılması ile tüm lojistik süreçlerin tek bir merkezden yürütülmesi hedefleniyor. Lojistik firmaları için önemli bir merkez olan Nakliyeciler Sitesi ve Tır Parkı’nın; şehir içindeki sıkışmışlığın önüne geçmesinin yanı sıra, dur-kalk maliyeti ile yapılan ekonomik kayıpları da ortadan kaldırması hedefleniyor.

 

Mersin’de nakliye komisyoncularının bütün ihtiyacını karşılayacak nitelikte olan Lojistik Merkezi içerisinde 100 firmanın yer alacağı ofisler, ortak kullanıma ait idari ve sosyal tesislerin yanı sıra, servis bakım atölyeleri ve 181 araçlık tır parkı yer alacak.

 

Aydın: “Şehrin içinde sıkışıp kalan Nakliyeciler Sitesi’ni yeni yerine taşıyacağız”

‘Lojistik Merkezi’ projesinin tamamlanması ile ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’nda Yapım Bakım Onarım Şube Müdürü Yusuf Aydın, “Akdeniz İlçesinin Nacarlı Bölgesi’nde 77 bin metrekare alan üzerinde, Lojistik Merkezi ve Tır Parkı’nın yapımına Mayıs ayında başlandı. Proje kapsamında; nakliye komisyonculuğu yapan 100 firmanın ofisleri, ortak kullanıma ait idari ve sosyal tesisler, servis bakım atölyeleri ve 181 araçlık Tır Parkı’nın yer alması planlanıyor” dedi.

 

Projenin tamamlanmasıyla birlikte, şehrin içinde kalan ve trafik sıkışıklığına neden olan Nakliyeciler Sitesi ile Tır Parkı sorununun da ortadan kalkacağını vurgulayan Aydın, “Projemizin tamamlanmasıyla; şehir içerisinde kalmış olan Nakliyeciler Sitesi ve Tır Parkı’nı yeni konumuna taşıyarak, trafik ve çevre sorunlarının ortadan kalkmasını amaçlıyoruz. Projede, idari ve ofis binalarının kaba inşaatı devam etmekte olup, akabinde ince ve çevre düzenlemelerini hızla tamamlayarak, Lojistik Merkezimizi 2024 yılı Mart ayında tamamlamayı planlıyoruz” şeklinde konuştu

İstanbul’dan Kocaeli, Mersin’e kadar talan edecek! 46 gün bitsin diye dua edeceksiniz… Felaket kapıda

0
IMG 5633
IMG 5633

Türkiye’nin aşırı sıcaklarla mücadele ettiği bu dönemde, herkes havaların ne zaman serinleyeceğini merak ediyor. Meteoroloji uzmanı Kerem Ökten, sosyal medya hesabından Türkiye’nin önümüzdeki 46 günü hakkında önemli bir uyarıda bulundu.

İstanbul’dan Kocaeli, Mersin’e kadar talan edecek! 46 gün bitsin diye dua edeceksiniz… Felaket kapıda Mersin Haber
KARA KIŞ FENA GELİYOR

Yaz aylarının kurak geçmesiyle birlikte, insanlar yağış durumuna odaklandı. Meteoroloji uzmanları da Türkiye’nin yağış durumu hakkında bilgilendirme yapmaya başladı.

Kerem Ökten, sosyal medya hesabında Türkiye’nin önümüzdeki 46 gününde beklenen toplam yağış miktarını paylaştı ve “Kırmızı bölgelerde bol miktarda yağış bekleniyor…” ifadelerini kullandı.

3 İL İÇİN SAĞANAK UYARISI

İstanbul, Kocaeli ve İzmir gibi illerde şiddetli yağışlar bekleniyor. Meteorologlar, vatandaşların ani ve şiddetli yağışlar nedeniyle su baskınlarıyla karşılaşabileceğini belirtiyor.

Mersin, Burdur, Adana, Hatay, Kilis, Osmaniye ve 18 il kabus geri döndü! Uykularını haram olacak… Son 1 gün

0
IMG 5627
IMG 5627

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün (MGM) tahminlerine göre, yeni haftanın ilk günü olan 18 Eylül Pazartesi, Türkiye genelinde güneşli bir hava bekleniyor. Ancak 24 ilde hava sıcaklığının 30 derecenin üzerine çıkması bekleniyor. Bu nedenle, bu illerde ise yaşayan vatandaşların güneş çarpmasına karşı dikkatli olmaları gerekiyor.

24 İL İÇİN KIRMIZI ALARM! KABUS GERİ DÖNÜYOR

Bazı illerde ise yağış bekleniyor, bunlar Rize, Artvin, Kars ve Ağrı illeri. İşte beklenen yüksek sıcaklıklar:

• Manisa: 33 derece
• İzmir: 31 derece
• Aydın: 36 derece
• Denizli: 35 derece
• Muğla: 33 derece
• Burdur: 31 derece
• Antalya: 33 derece
• Mersin: 33 derece
• Adana: 35 derece
• Osmaniye: 33 derece
• Hatay: 31 derece
• Kilis: 35 derece
• Gaziantep: 34 derece
• Kahramanmaraş: 36 derece
• Adıyaman: 34 derece
• Şanlıurfa: 35 derece
• Elazığ: 30 derece
• Tunceli: 31 derece
• Bingöl: 30 derece
• Diyarbakır: 35 derece
• Mardin: 33 derece
• Batman: 35 derece
• Siirt: 33 derece
• Şırnak: 31 derece

Vatandaşların bu yüksek sıcaklıklara karşı önlem almaları ve güneşin zararlı etkilerinden korunmaları önemlidir.

Mersin’de Bazı İlçeler Susuz Kalacak: Mersin Su Kesintisi Yaşayacak Mahalleler

0
mersin satılık konut fiyatları
mersin satılık konut fiyatları

Mersin’de yaşayan vatandaşlar için Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan MESKİ tarafından yapılan açıklamaya göre, su kesintisi yaşanacak ilçeler ve saat aralıkları belirlendi. 16 saatlik su kesintisi yaşanacak. Mersin’de Su Kesinti yapılacak ilçeler ve saat aralıkları MESKİ tarafından duyuruldu.

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) tarafından yapılan duyuruya göre, 17 Eylül tarihinde bazı ilçelerde planlı su kesintileri uygulanacak. Bu kesintiler, bakım ve onarım çalışmalarının verimli bir şekilde tamamlanabilmesi amacıyla gerçekleştirilecektir.

İşte Mersin’de su kesintisi yaşanacak ilçeler ve saat aralıkları haberimizde.

SilifkeYENİ MAHALLESİSilifke Yenimahalle şebeke arizasindan dolayı saat 12:00 a kadar su kesintisi yaşanacaktır17.09.2023 09:53 – 17.09.2023 12:00
ToroslarYALINAYAK MAHALLESİToroslar Yalınayak MH 102099 sokakta oluşan arıza nedeniyle saat 12:00’a kadar su kesintisi yaşanacaktır17.09.2023 09:54 – 17.09.2023 12:00
ToroslarSOĞUCAK MAHALLESİToroslar Soğucak mahallesi arıza kaynaklı su kesintisi yaşanacaktır tahmini süre 3 saattir.Suların tahmini:12:56 verilmesi planlanmaktadır17.09.2023 09:56 – 17.09.2023 12:56
AnamurGÜZELYURT MAHALLESİAnamur ilçesi Güzelyurt mahallesi arızadan kaynaklı saat 14.00 a kadar Güzelyurt ve Akdeniz mahallesinde kesinti olacaktır17.09.2023 10:25 – 17.09.2023 14:00
TarsusALTAYLILAR MAHALLESİTarsus Altaylılar mahallesi arızadan dolayı bir kısmında kesinti uygulanmaktadır saat 13:00’te su verilmesi planlanmaktadır17.09.2023 10:31 – 17.09.2023 13:00

 

Ankaragücü’ne Soğuk Duş! Carettalar Yeni Sezona Hızlı Başladı

0

Mersin Büyükşehir Belediyesi 109 – 87 MKE Ankaragücü Edip Buran Spor Salonunda oynanan maç başından sonuna kadar Mersin ekibinin üstünlüğü ile geçti.  Başkent ekibi maç boyunca bir türlü farkı kapatıp maça ortak olamadı ve sahadan farklı mağlup ayrıldı.

Sezona iyi bir şekilde hazırlanan ve yenilenen kadrosuyla sahalara inen MSK, ligdeki ilk maçında MKE Ankaragücü’nü konuk etti.

 

Edip Buran Spor Salonu’nu dolduran Mersinli taraftarlarla birlikte maçı izleyen Başkan Seçer, temsilcimize tribünden destek verdi.

 

Maçı Başkan Seçer ile birlikte Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi Emre Yılmaz, Mersin Milletvekili Gülcan Kış, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hamit İzol, MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Ali Üngün ve Büyükşehir Belediyesi bürokratları izledi.

 

Maç boyunca rakibine karşı üstün bir oyun sergileyen Carettalar, 109-87 skorla sezona galibiyetle başlamanın sevincini yaşadı.

Mersin’de Bazı İlçeler Karanlıkta Kalacak: İşte Elektrik Kesintisi Yaşayacak Mahalleler

0
ELEKTRIK KESINTISI
ELEKTRIK KESINTISI

Mersin’de faaliyet yürüten Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, uzun bir süredir kentte planlı ve bakım çalışması kapsamında 17-18-19 Eylül 2023 tarihlerinde planlı ve bakım çalışması amaçlı elektrik kesintilerinin yapılacağı ilçe ve mahalleleri açıkladı.

Mersin’de elektrik kesintisi olan ilçeler listesi en çok araştırılan konuları arasında bulunuyor. Vatandaşlar arama motorlarında elektrik kesintisi ile ilgili yaptıkları sorgulamalara hız verdi. Peki, elektrikler ne zaman gelecek? Elektrik kesintisi ne kadar sürecek, Mersin’de elektrik kesintisi olan ilçeler hangileri?

AKDENİZ İLÇESİ ELEKTRİK KESİNTİSİ

Bakım Çalışması

17.09.2023 13:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 321015

Bakım Çalışması

17.09.2023 10:00 – 14:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak YÜZÜNCÜYIL, UMUT ÇIKMAZI, ATATÜRK_12

Bakım Çalışması

17.09.2023 09:30 – 13:30

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak MARMARA ÇIKMAZI, KUŞKONMAZ ÇIKMAZI, SEVİNÇ, KUĞU ÇIKMAZI, ANAFOR ÇIKMAZI, AYDIN, ATATÜRK_12, HARBİYE, YAKA, TOROSLAR_1, HURMA, GUDUBES, FABRİKALAR_1, EFE, ELMAS, DURU, KEKİK ÇIKMAZI, POYRAZ, NOĞAY ÇIKMAZI, NİL, BARIŞ, UĞUR, GÜRBÜZ, ÇAĞRI, IŞIK 3-

Bakım Çalışması

19.09.2023 09:00 – 13:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 21101, 21103, 21104, 21106, 21107, 21109, 21112, 21113, 21114, 21116, ATATÜRK-6, CUMHURİYET_9, HÜRRİYET-1, TAKRAN, ŞEHİT VEDAT, 21102, 21105, 21108, 21111, 21115, 21118, AKDAM YOLU, CUMHURİYET_5, CUMHURİYET_10-, 22202, 22203, 22205, 22206, 22208, 22209, 22210, 22212, 22213, 22215, 22216, ALPARSLAN, KAYALAR, 22201, 22204, 22207, 22211, 22214, 22217, 22221, 24415, 24412, ÇIKMAZ 1, 24407, 24403, 24405, 24402, 24416, 24107, 24406, 24401, 24408, 24409, 24410, 24411, 24413, 24414, KANAL YOLU ÇIKMAZI, 24418, 24416/5-

Bakım Çalışması

19.09.2023 09:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 6543, 6553, 6559, 6563, 6566, 6576, 6598, DUMLUPINAR, 6541, 6551, 6594, 65100, 65102

Bakım Çalışması

19.09.2023 09:30 – 17:30

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 65106, 6517, 6533, 6539, 6543, 6559, 6564, 6566, 6576, 6583, 6590, DUMLUPINAR, 6523, 6541, 6545, 6525, 6535, 6550

 

TOROSLAR ELEKTRİK KESİNTİSİ

18.09.2023 09:00 – 13:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak ZİYA GÖKALP, KIBRIS, MELTEM, KOCASİNAN, PLAJ, GAZİ PAŞA, DENİZ, UYGUR, ÜNİVERSİTE, 49286, 49308, 49300, 49279, 49313, 49305, 49311, 49293, 49310, 49284, 49283, 49275, 49290, 49282, 49322, 49314, 49281, 49278, SAHİL YOLU, 49289, 49294, 49292, 49280, 49323, 49319, GAZİ MUSTAFA KEMAL BULVARI, 48445, 48456, 48442, 48440, 48439, 48436

Bakım Çalışması

18.09.2023 14:00 – 18:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak GAZİ MUSTAFA KEMAL BULVARI, PORTAKAL, SEYMENLİ, 49339, 49260, 49364, TECE, FEVZİ ÇAKMAK, 46430, 46396, 46397, 46398, 46400, 46394, 46386, 46388, 46389, 46392, 46401, 46391

Bakım Çalışması

18.09.2023 09:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak BOZÖN MERKEZ SOKAK, KALFE BUCAĞI, 36001, 3620, 3614, 3607, 3610, 3621, 3604, 3616, 3611, 3612, 3601, 3619, 3615, 3723, 3709, 3740, 3702, 3719, 3726, 3711, 3710, 3734, 3714, 3707

Bakım Çalışması

20.09.2023 09:00 – 12:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 31061, 31039, 31045, 31082, 31078, 31066, 31074, 31072, 31067, 31086, 31055, 31092, 31035, VALİ ŞENOL ENGİN, GAZİ MUSTAFA KEMAL BULVARI

 

20.09.2023 09:00 – 12:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 31104, 31053, 31057, 31082, 31102, 31094, VALİ ŞENOL ENGİN, GAZİ MUSTAFA KEMAL BULVARI

20.09.2023 09:30 – 14:30

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak HALİL GİRAN, MEHMET KÖNTE, MELTEM, PLAJ, GAZİ PAŞA, SAHİL, DENİZ, ORHUN, KUMHARMANI, 49286, 49259, 49253, 49260, 49262, 49264, 49265, BALABAN, 49268, 49284, 49267, 49236, 49274, 49275, 49254, 49250, SAHİL YOLU, 49257

YENİŞEHİR ELEKTRİK KESİNTİSİ

9.09.2023 15:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak ADNAN MENDERES, 1303, 1305, 1307, 1314, 1316, 1321

Bakım Çalışması

18.09.2023 09:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak BOZÖN MERKEZ SOKAK, KALFE BUCAĞI, 36001, 3620, 3614, 3607, 3610, 3621, 3604, 3616, 3611, 3612, 3601, 3619, 3615, 3723, 3709, 3740, 3702, 3719, 3726, 3711, 3710, 3734, 3714, 3707

SİLİFKE ELEKTRİK KESİNTİSİ

Bakım Çalışması

18.09.2023 09:30 – 16:30

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak İSMET İNÖNÜ, ATATÜRK, SİNAN TOKMAR, ABDİ İPEKÇİ_1, PALMİYE_1, SAHİL, ÇAVUŞ BUCAĞI, TAŞUCU 1, ATATÜRK BULVARI, İSMET İNÖNÜ (REŞADİYE)-, ALİ KOÇAK, 196_1, 192_1, 190-, CAMİ, 191_1, HACI PAŞA, ATATÜRK_15, 64/1_1

Bakım Çalışması

19.09.2023 09:30 – 16:30

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak ALPARSLAN TÜRKEŞ, 2_2, ALPARSLAN TÜRKEŞ (SAZBAŞI)-, MURTLU, SANCI BUCAĞI, SAZLI, TUFAN, 5001, 5002, 5003, 5004, 5001/1

Bakım Çalışması

20.09.2023 09:00 – 12:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak ESEN, IŞIK, TÜRKMENLİ, DESTAN, ALPARSLAN TÜRKEŞ_2

Bakım Çalışması

20.09.2023 13:30 – 16:30

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 560, 620, 620/1, 631, 634, 637, 638, 639, 640, 642, KADIOĞLU KUYUSU, SABRİ ARSLAN, VADİ

Bakım Çalışması

20.09.2023 01:00 – 05:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 10 (MANSURİYE), 10_1, 12-, 13_4, 14/1, 140_1, 144-, 19 MAYIS (MANSURİYE)-, 19 MAYIS 3, 19 MAYIS 5, 19 MAYIS_1, 190-, 191_1, 192_1, 193_1, 194_1, 196_1, 197_1, 198, 2-, 201_1, 203_1, 205_1, 206, 207, 208_1, 210_1, 211, 218, 246_1, 247_1, 3_1, 35_1, 36_1, 37_1, 38_1, 39_1, 4-, 4/1, 40_1, 42_1, 44_1, 45_1, 48-, 5_1, 6_1, 64/1_1, 68_1, 7_1, 8_2, 9_1, ABDİ İPEKÇİ_1, ALAYALILAR, ALAYALILAR/1, ALİ KOÇAK, ATATÜRK, ATATÜRK BULVARI, ATATÜRK_15, ATATÜRK_18, BARBAROS, CAMİ, ÇAVUŞ BUCAĞI, EMİN DURSUN KAYA, EMİN KAHYA, FATİH, FATİH/1, FATİH/2, FEVZİ PAŞA, FEVZİ PAŞA (YENİ), GÜLÜM PAŞALI-, HACI PAŞA, İSMET İNÖNÜ, İSMET İNÖNÜ (REŞADİYE)-, İSMET İNÖNÜ/2, İSMET İNÖNÜ/3, KUMLULAR, ÖZCAN SEYHAN_1, PALMİYE_1, PROF.DR.HALİL CİN, PROF.DR.HALİL CİN/1, SAHİL, SİNAN TOKMAR, SİVRİ KUYU, TAŞUCU 1, YENİ KENT, YENİKENT, ZİYA GÖKALP, ZİYA GÖKALP/1, 1_6, 17_3, 2_6, 2/7, 3_7, 4_6, 7_6, 7/7, 8_6, ADALAR, AKDENİZ, AKDENİZ (OVACIK), AKDENİZ (SELÇUKLAR)-, AKDENİZ_5, AKDENİZ_7, AKDENİZ-, AKDENİZ(SELÇUKLAR), ALTIN ORKİDE SİT., ALTINAY SİT., ALTINKUM SİT., ANDIÇ SİT., BEYAZEVLER, CAMKIRANEVLERİ, CANER, ÇAĞLAYAN_1, DEMET EVLER, DİBEKLİ, FEVZİ ÇAKMAK_2, GÜNAY SİTESİ ÖZGEN, HACI BEKİR, HACI BEKİR/1, HAKAN, İRFAN TAN-, KIRÇİÇEĞİ, LALEGÜL, LODOS TATİL SİT., MEHMET CURA, MEHMET CURA/1, MENDERES_1, MESA-, OĞUZLAR, OĞUZLAR (SELÇUKLAR)-, OĞUZLAR/1, OĞUZLAR/5, OĞUZLAR/6, ÖMER ATICI, PROF.DR.FAİK ENDER ERGUN, ŞAHİKA YAPI KOP., ŞEHİT MEHMET GÖNAY, ŞEHİT MEHMET GÖNAY/1, ŞHT. MEHMET GÜNAY, ŞHT. MEHMET GÜNAY/1, ŞHT. MEHMET GÜNAY/2, ŞHT.MEHMET GÜNAY1, ŞHT.MEHMET KALAK, TOLU, TRTCİLER, YAPAL DEDE, YAYLA YOLU, YEŞİLOVACIK (ÇANKAYA)-, YEŞİLOVACIK/1

Bakım Çalışması

18.09.2023 09:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak GÖKBURÇ

Bakım Çalışması

18.09.2023 09:30 – 17:30

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak BOZKOYAK_2, HOTAMIŞ, TIKILITAŞ, FEVZİ ÇAKMAK_1, YENİ_3, KARAPINAR, ÖZ, KAVAK_1, BAĞCAĞIZ

Bakım Çalışması

19.09.2023 09:30 – 17:30

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak AYAŞTÜRKMENLİ, SÖĞÜT_1, YENİMAHALLE, MERKEZ_5, ÖZBOYNUİNCELİ, AŞAĞISALAN, BELVEREN

Bakım Çalışması

19.09.2023 09:30 – 17:30

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 557, 558, 543, 556, 544, 555, 545, İNANÇ, AYIŞIĞI, 558/1

Bakım Çalışması

19.09.2023 09:45 – 17:45

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 518, 528, 529, 542, 538, 540, DENİZLİ, 530, 539, 527, ŞANLI MEHMETCİK, FULYA, PAMUKKALE, ÜMİT

Bakım Çalışması

20.09.2023 09:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak GÖKBURÇ

Bakım Çalışması

20.09.2023 09:30 – 17:30

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 361_1, 362_1, 367, 368_1, 370_1, 372_2, 372/1, 374_2, 382_1, 438_2, 439_1, 440_1, 445_1, 466_1, 516-

Bakım Çalışması

20.09.2023 09:00 – 17:00

Kesinti Nedeni: ŞEBEKE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Etkilenen Cadde / Sokak 301_1, 350_1, 351, 352, 352/3, 353, 353/1, 353/2, 354, 355, 356, 357, 358_2, 359_1, 360_1, 364_2, 385_2, STADT BERGKAMEN, YUSUF ÖZLEN

 

Mersin’de Eğitimde Fırsat Eşitliği: Turgutreis Mahallesi LGS Kurs Merkezi Açıldı

0

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezleri’ne bir yenisini daha ekledi. 2023- 2024 Eğitim ve Öğretim yılının başlamasıyla birlikte kurs merkezinin yeni şubesi, Akdeniz ilçesine bağlı Turgutreis Mahallesi’nde açıldı.

Kent genelinde eğitime yaptığı yatırımlarla fırsat eşitliğini önceleyen Mersin Büyükşehir Belediyesi, özellikle dezavantajlı bölgelerde yaşayan öğrencilerin faydalandığı Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezleri’ne yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda yeni şubesini Akdeniz ilçesine bağlı Turgutreis Mahallesi’nde açan Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, kurs merkezinde LGS öğrencilerine yönelik hizmet veriyor.

 

2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılının başlamasıyla birlikte kurs merkezinden hem okulda sorumlu oldukları dersleri destekleyici, hem de LGS’ye yönelik eğitim alan çocuklar, haftanın beş günü sabah 08.00 ile akşam 17.00 saatleri arasında kurstan faydalanabiliyor. Ücretsiz kaynak kitap, soru bankaları, öğretmenlerle birebir etütlerin yanı sıra denemelerle birlikte öğrencilerin desteklendiği kurs merkezinde, öğrencilerin öğle yemekleri de Büyükşehir tarafından karşılanıyor.

 

Vurucu: “Eğitimde fırsat eşitliğini önceliyoruz”

Dezavantajlı mahallelerde her geçen gün kurs merkezi sayısını artırdıklarını belirten Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Turgutreis Kurs Merkezi Sorumlusu Yahya Vurucu, kayıtlar esnasında öğrencinin ailesinin gelir durumuna bakarak eğitimde fırsat eşitliğini öncelediklerini söyledi.

 

Kurs merkezinde, alanında uzman öğretmenler eşliğinde öğrencilere hizmet verdiklerini ifade eden Vurucu, “Her biri kendi alanında deneyimli öğretmen ve rehberlik kadromuzla hizmete başladık. Bununla birlikte çocuklara ücretsiz kaynak kitap ve deneme sınavları sağlıyoruz. Aynı zamanda kurumlar arası bilgi yarışmaları ve geziler de düzenleyeceğiz. Öğrencilerimize ücretsiz öğle yemeği hizmeti de sağlıyoruz” dedi.

 

“Öğrencilerimizi ücretsiz kaynak kitap, denemeler ve birebir etütlerle destekliyoruz”

Turgutreis Mahallesi’nin dezavantajı mahallelerden biri olduğunu ve mahallede yaşayan çocukların ciddi eğitim problemleri olduğuna dikkat çeken Vurucu, “Çocuklarımız ciddi eğitim sorunlarıyla karşı karşıyalar. Çünkü gittikleri okullarda sınıflar oldukça kalabalık. Bizim sınıf mevcudumuz 12 ve 15 kişi arasında değişiyor. Öğrencilerin anlamadığı konularda birebir etütlerle ve kaynak kitaplarla destek veriyoruz. Öğleden önce kursa gelen öğrencilerimiz burada yemeklerini yiyip okula gidiyor. Öğleden sonra gelen öğrencilerimiz ise önce yemeklerini yiyip sonra derslerine başlıyor” diye konuştu.

 

Kurs merkezinde hafta içi her gün 7 ve 8. sınıf öğrencilerine hizmet verdiklerini kaydeden Vurucu, “7. sınıflarımız haftada 3 gün geliyorlar, ama 2 gün de gelip anlamadıkları konularla ilgili öğretmenlerimizden etüt alabiliyorlar. 8. sınıflar ise kurs merkezine haftanın 5 günü geliyorlar. Öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere gruplarımız değişiyor. Şu anda toplam 115 öğrencimiz var” ifadelerine yer verdi.

 

Aileler, mahallelerinde açılan kurstan oldukça memnun

Özel kurs merkezlerinde ücretlerin çok pahalı olmasından dolayı, kendisinin sürekli bir arayış içerisinde olduğunu dile getiren velilerden Tuğba Kılıçaslan, “Çocuğum bu sene 7. sınıfa başladı. Büyükşehir’in kurs merkezlerinden daha önce haberim yoktu. Kurs merkezine gelir gelmez, çocuğumun hemen kaydı yapıldı. Öğretmenlerimiz çok ilgili. Başkanımız Vahap Seçer’e, bu imkânı bizlere tanıdığı için teşekkür ediyorum. Evimiz çok yakın olduğu için, çocuğum kursa çok rahat gidip gelebilecek” şeklinde konuştu.

 

Öğrenciler kurs merkezinde hem okullarına, hem de LGS’ye yönelik eğitim alıyor

Haftanın 3 günü kursa gelen öğrencilerden Zeynep Eda Başkurt, “Burada Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler ve Fen derslerinin hepsini görüyorum. Buraya geldikten sonra, okulda hocalarımın sorduğu sorulara rahatlıkla cevap verebiliyorum. Kurs merkezindeki hocalarımın anlatımlarını da çok beğeniyorum” dedi.

 

Kurs merkezinin açılışını sosyal medyada gördüklerini belirten öğrencilerden Murat Dağ, “Buraya gelmeyi ben istedim. Öğretmenlerimi çok seviyorum” derken, kurs merkezinde aldığı eğitimin okuldaki derslerine çok faydalı olduğunu belirten öğrencilerden Salkım Sayar, “Okuldan çıkınca direkt buraya geliyorum. Öğretmenlerimizin bize karşı davranışı ve tutumları, ders anlatışları çok güzel. Ücretsiz yemek de veriyorlar, yemek sorunumuz olmuyor” ifadelerini kullandı.

 

Evinin çok yakın olmasından dolayı kurs merkezine gidip gelirken ulaşım sıkıntısı çekmediğini söyleyen öğrencilerden Çınar Özsayar ise, “Burayı ilk başta sevmem diye düşünmüştüm, ama gelmeye başladıkça fikrim değişti. Çünkü evde çok çalışamıyordum. Kurs merkezinin, zaman geçtikçe çalışmama destek olduğunu anlayınca sevmeye başladım. Evime de çok yakın, yürüyerek rahatça gidip geliyorum” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri Gazimağusa’yı Ziyaret Etti

0
BASKAN SECER VE BUYUKSEHIR BELEDIYE MECLIS UYELERI KARDES SEHIR GAZIMAGUSAYI ZIYARET ETTI 2
BASKAN SECER VE BUYUKSEHIR BELEDIYE MECLIS UYELERI KARDES SEHIR GAZIMAGUSAYI ZIYARET ETTI 2

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri ve beraberindeki heyet ile Mersin’in Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) kardeş şehri Gazimağusa’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

Mersin Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ bürokratlarının da yer aldığı ziyarette Başkan Seçer, KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Gazimağusa Kaymakamı Özden Keser ve Gazimağusa Belediye Başkanı Dr. Süleyman Uluçay ve Gazimağusa Belediye Meclis üyeleri ile bir araya geldi. Görüşmede, kentler arasındaki iş birliğini artırmak konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

 

Ziyarette konuşan KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu,“Yavru Vatan’a hoş geldiniz. İki yakanın birer evladıyız. Mersin’e çok kez gitmiş ve bölgeyi de seven bir kişi olarak burada olmanızdan dolayı çok mutluyum” dedi.

 

Seçer: “Biz Kıbrıs’ı Türkiye’den ayrı bir ülke olarak görmüyoruz”

Ziyarette gerçekleştirdiği konuşmasında Gazimağusa ile her konuda iş birliğine açık olduklarını kaydeden Başkan Vahap Seçer, “Samimi bir yaklaşım içerisinde bunu söylüyorum. Sadece ekonomik değil, kültürel, sosyal, siyasal her anlamda; kardeşlik tanımına ve kavramına uygun, içini dolduracak hangi eylemler, işlemler varsa bunu da yapmaya hazırız. Bunun ötesinde bizim Kıbrıs Türk toplumuyla farklı bir ilişkimiz var. Biz Kıbrıs’ı Türkiye’den ayrı bir ülke olarak görmüyoruz. Mutlaka resmi olarak sınırları ayrı, farklı bir Cumhuriyet, ancak Yavru Vatan bizim gönlümüzde kardeş toplum ve bizim için olmazsa olmaz. Sizleri her zaman yanlarında duracağımız ailemizin bir mensubu olarak görüyoruz” dedi.

 

“Buradaki mutlulukları, acıları en önce hisseden biziz”

Başkan Seçer, Mersin’de Kıbrıs’a karşı ayrı bir sevgi olduğuna da değinerek, “Çünkü karşı kıyıdan geliyoruz, çok yakınız. Buradaki mutlulukları, acıları en önce hisseden illerden bir tanesi Mersin’dir. Ben öncelikle sizlere görevinizde başarılar diliyorum. Aralık seçiminden sonra yeni çalışma arkadaşlarınızla, Meclis üyelerinizle Gazimağusa’ya hizmet etmeye çalışıyorsunuz” diye konuştu.

 

“Gönül bağımız çok yakın”

Başkan Seçer, kardeş Gazimağusa Belediyesi’ne kendilerini ağırladıkları için teşekkürlerini ileterek, “Zaten mesafe olarak birbirimize yakınız ama asıl gönül bağımız çok yakın ve yakınlıktan ziyade iç içe. Kıbrıs’ın bizim gönlümüzde apayrı bir yeri var. Biz Kıbrıs’ı kendi parçamız olarak görürüz. Ayrıca Mersin coğrafyasında yaşayanların Kıbrıs’a ilişkin başka bir gönül, başka bir bağlılığı var” ifadelerini kullanarak, çocukluğunda Kıbrıs Barış Harekâtı döneminde yaşadığı bir anısını paylaştı.

 

“Ülkemiz her zaman Kıbrıs halkımızın yanındadır, yanında olmaya da devam edecektir”

Kıbrıs sorununu yakından takip ettiğine değinen Başkan Seçer, “Umut ediyoruz burada her iki toplum için kalıcı bir uzlaşı sağlanır. Özellikle kendi toplumumuz için burada özgürce, hiç kimsenin boyunduruğu altında olmadan, kendi ayakları üzerinde durabilen, hakların verilerek bunun nihayetlenmesi. Ama elbette ki buradaki Türk toplumunun bu haklara kavuşması için yaptığı mücadelede ülkemiz her zaman Kıbrıs halkımızın yanındadır, yanında olmaya da devam edecektir. Hangi siyasi anlayış gelirse gelsin Türkiye’de biz bunu gördük. Nihayetinde Kıbrıs Barış Harekâtı’nı yapan o dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’ti, Başbakan Yardımcısı da milli görüş geleneğinin kurucusu Necmettin Erbakan’dı. Bugün farklı bir Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye yönetiliyor. Farklı bir bakış açısına sahip bir siyasetçi ama herkesin Kıbrıs konusundaki, buradaki bakışı ortaktır. Bu da sizin için önemli bir zenginlik diye düşünüyorum” dedi.

 

Uluçay: “Birlik, beraberlik ve dayanışmanın sözde olmadığını bir kez daha yaşadık”

Gazimağusa Belediye Başkanı Dr. Süleyman Uluçay Türkiye’nin kendileri için bir bütün olduğunu ve Türkiye’ye siyasi olarak hiçbir zaman farklı renklerde bakmadıklarını ifade ederek, 6 Şubat depreminde hayatlarını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet diledi. Uluçay, “Orada bölge finalleri için bulunan KKTC kız ve erkek voleybol takımlarının her ikisi de Mağusa’mızın takımlarıydı. Maalesef orada bütün çocuklarımızı kaybettik. Ben ilk günden itibaren Adıyaman’da bulundum. Adıyaman halkı bize kendi acısına rağmen büyük bir dayanışma gösterdi. Biz o birlik, beraberlik ve dayanışmanın sözde olmadığını bir kez daha yaşadık. Biz o olayla büyük bir acı yaşadık ama Türkiye’mizin en zor durumda bile bizimle gösterdiği birlik, beraberlik ve dayanışmayı capcanlı gördük” diye konuştu. Konuşmaların ardından Başkan Seçer ve Başkan Uluçay birbirlerine hediye takdim ettiler.

Meteoroloji Sağanak Yağış Beklediği Şehirleri Açıkladı: Ağrı, Van, Samsun, Rize, Artvin, Ardahan Hazırlıklı Olun

0
meteoroloji yagmur
meteoroloji yagmur

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından az önce 16 Eylül Cumartesi gününün hava durumu tahmini yayımlandı. Hava sıcaklıklarında ise önemli bir değişiklik olmayacağı, mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun Samsun, Rize, Artvin ve Ardahan çevreleri, Ordu, Giresun ve Trabzon’un iç kesimleri ile Ağrı’nın doğu, Van’ın kuzeydoğu ilçelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Türkiye yeniden sıcak havaların etkisi altına girdi. Yurdun neredeyse tamamında güneş etkili olurken bazı illerde yağmurlar görülüyor. Ayrıca hava sıcaklıkları bazı illerde artış göstermeye başladı.

Meteoroloji Gene Müdürlüğü, günlük hava durumu tahmin raporunu yayımladı. Buna göre, ülkenin kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Samsun, Rize, Artvin ve Ardahan çevreleri, Ordu, Giresun ve Trabzon’un iç kesimleri ile Ağrı’nın doğu, Van’ın kuzeydoğu ilçelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI

Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacağı, mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR

Rüzgarın genellikle kuzey, Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu’da güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor. Genellikle kuzey, Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu’da güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor. 

[penci_recent_posts build_query=”post_type:post|size:2|order_by:popular_month|order:DESC” heading_block_title_1=”En Çok Okunanlar” heading=”Trend Haberler” penci_separator1=”” block_title_color=”#dd4444″]

Mersin’de Avrupa Hareketlilik Haftası, Sportif ve Çevreci Etkinliklerle Dolu Dolu Geçecek

0
Toroslarda Avrupa Harekelilik Haftasi basliyor 1
Toroslarda Avrupa Harekelilik Haftasi basliyor 1

Mersin’in merkez ilçesi Toroslar Belediyesi, her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında tüm dünyada gerçekleştirilen Avrupa Hareketlilik Haftası’nı, çeşitli etkinliklerle coşkuyla kutlayacak.

2019 yılında aktif katılımıyla “Avrupa Hareketlilik Haftası Ulusal Ödülünü” alan Toroslar Belediyesi; spor yapmayı, yürümeyi, bisiklete binmeyi ve yüzmeyi özendirici etkinlikleriyle bu yıl da Mersin’de farkındalık yaratacak.

Türkiye Belediyeler Birliği’nin ulusal koordinatörlüğünde ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun desteğiyle sürdürülen Avrupa Hareketlilik Haftası’nın bu yılki teması; “Şehrini Keşfet, Gelecek Enerjini Koru” olarak belirlendi.

Toroslar Belediyesi de hafta kapsamında dolu dolu bir program hazırladı.  Doğa yürüyüşü, Sabah Sporu, Yüzme, Bisikletli Sürüş, Arabasız Gün Etkinliği, Soli Antik Kent Kazı çalışması ve yerinde inceleme aktiviteleri ile herkes hareketli bir hafta geçirecek.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz da 22 Eylül tarihine kadar sürecek etkinliklere katılarak hareketliliğe dikkat çekecek.

 

“İLK ETKİNLİK, 16 EYLÜL CUMARTESİ GÜNÜ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ İLE BAŞLAYACAK”

Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri, 16 Eylül Cumartesi günü saat 15.30’da Güzelyayla Mahallesi’nde yapılacak “Doğa Yürüyüşü” ile başlayacak. Vatandaşlar, Güzelyayla Mahallesi Orman deposu önünde buluşarak Toroslar’ın eşsiz doğası ve güzel manzarası eşliğinde yürüyecek.

Doğa Sporu Kulüpleri, spor kursiyerleri ve AKUT temsilcilerinin de yer alacağı yürüyüş için saat 14.00’da Toroslar Belediyesi ana binası önü, Toroslar Kaymakamlığı ve K. Aydın Stadı önünden servis kaldırılacak.

“SABAH SPORU, YÜZME, BİSİKLETLİ SÜRÜŞ VE ARABASIZ GÜN ETKİNLİĞİ DÜZENLENECEK”

 

Tüm dünyada sıfır karbon, daha yeşil, daha temiz, sürdürülebilir ulaşım ve şehirler yaratmak amacıyla her yıl farklı bir temayla gerçekleşen kampanyada bu yıl da yerini alan Toroslar Belediyesi, hafta boyunca sportif ve çevreci aktivitelerini sürdürecek.

18 Eylül Pazartesi günü saat 07.00’da Akbelen Mahallesi’nde bulunan Koray Aydın Stadı’nda Sabah Sporu, 19 Eylül Salı günü 09.00 ile 17.00 saatleri arasında Çukurova Mahallesi Toroslar Belediyesi Olimpik Yüzme Havuzu’nda 18 yaş üstü vatandaşların katılabileceği Yüzme Etkinliği yapılacak.

Program; 19 Eylül Salı günü 15.00 ile 16.00 saatleri arasında Halkkent Mahallesi Yunus Emre Kültür Merkezi önünden İlçe protokolü, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve bisikletli grupların da katılacağı Bisikletli Sürüş Etkinliği ile devam edecek.

“ARABASIZ GÜN ETKİNLİĞİ’NDE SAĞLIK, AKBELEN VE ÇAVUŞLU MAHALLELERİ TRAFİĞE KAPATILACAK”

Belediye, 19 Eylül Salı günü Sağlık Mahallesi’nde, 20 Eylül Çarşamba günü Akbelen Mahallesi’nde, 22 Eylül Cuma günü Çavuşlu Mahallesi’nde 16.00-19.00 saatleri arasında gerçekleştireceği “Arabasız Gün Etkinliği” için bu mahalleleri trafiğe kapatacak.

Programda, çocuklar ve mahalle sakinleri birçok sportif ve eğlenceli aktivitelerle buluşacak. Etkinlik ile bireysel araçlar yerine çevre dostu ulaşım ve enerji tasarrufu için alternatif ulaşım metotlarının kullanılmasına teşvik edilecek.

“SOLİ ANTİK KENT KAZI ÇALIŞMASI VE YERİNDE İNCELEME YAPILACAK”

Toroslar Belediyesinin Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde, Kilikya tarihinin önemli hazinelerinden biri olan Soli Pompeiopolis Antik Kent’te Kazı Çalışması ve Yerinde İnceleme de gerçekleştirilecek. Kazı çalışması, 22 Eylül Perşembe günü 13.30 ile 15.30 saatleri arasında yapılacak.

BAŞKAN YILMAZ: “SPORU VE HAREKETİ HAYATIMIZDAN EKSİK ETMEYELİM”

Toroslar Belediye Başkan Atsız Afşın Yılmaz, 4 yıldır katılım gösterdikleri Avrupa Hareketlilik Haftası’nın bu yıl da Toroslar’da dolu dolu geçeceğini söyleyerek, tüm hemşehrilerini etkinliklere davet etti.

Başkan Yılmaz; “Her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında dünyanın her yerinde kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Toroslar Belediyesi olarak bu yıl da dolu dolu etkinlikler hazırladık. Etkinliklerimize katılacak 7’den 70’e herkes hem eğlenceli hem de sağlıklı bir hafta geçirecek. Bu organizasyonda yer almaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Tüm Türkiye’ye ve Mersin’e birlikte spor yapalım, birlikte yürüyelim, birlikte bisiklet sürelim diyorum” şeklinde konuştu.

Mersin’de Evde Bakım Hizmeti Yaşlı Vatandaşların Yaşamını Kolaylaştırıyor

0
evde bakim ve temizlik hizmeti 4 scaled
evde bakim ve temizlik hizmeti 4 scaled

Mersin’in Merkez Akdeniz ilçesinde, yaklaşık 10 yıldır yalnız yaşayan 75 yaşındaki Naciye Ateş, yalnız yaşamanın çok zor olduğunu ifade ederek, “Yalnızlıktan bazen duvardaki saatle bile konuştuğum oluyordu. Öyle dönemler geçirdim ki bir çift kelime konuşacak kimseyi bulamadım. Şimdi ise Akdeniz Belediyesi personeli her zaman yanımda oluyor. Bana adeta terapi gibi geldiler” dedi.

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak’ın göreve gelir gelmez verdiği talimatla başlayan ‘Evde Kişisel Bakım ve Temizlik Hizmetinden bakıma muhtaç yüzlerce vatandaş ücretsiz yararlanıyor. Sunulan hizmet ile yaşlı, engelli, hasta ve kimsesiz vatandaşlara ihtiyaç duydukları çeşitli hizmetler veriliyor. Akdeniz Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü personelleri tarafından ilçe genelinde yaklaşık 900 vatandaşa, periyodik olarak kişisel bakım ve temizlik hizmeti sunuluyor.

“Terapi gibi geldiler”

Hizmetten faydalanan ve çok memnun olan 75 yaşındaki Naciye Ateş, eşinin vefatından sonra yaklaşık 10 yıldır yalnız yaşadığını söyledi. Üç çocuğu olduğunu ancak çocuklarının başka şehirlerde yaşadığını anlatan Ateş, yalnızlığın zorluklarını anlattı. Özellikle pandemi döneminde bir çift kelime konuşacak kimseyi dahi bulamadığını aktaran Ateş; “Bazen saat ile konuşuyordum. ‘Sen daha şanslısın, en azından dönüyorsun. Ben onu da yapamıyorum’ diyerek adeta duvardaki saatle diyaloğa giriyordum. Çok şükür 1 ay önce Akdeniz Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü personeli ile tanıştım. Düzenli olarak evime temizliğe gelmeye başladılar. Onlar bana terapi gibi geldi. Sağ olsunlar her işime koşturuyorlar” ifadelerini kullandı.

“Tepeden tırnağa hizmet ettiler”

Yaklaşık 1 ay önce perde asarken düşüp kolunun kırıldığını kaydeden Ateş, “Kolum bu duruma geldikten sonra ev işleri yapmakta zorlanmaya başlamıştım. Akdeniz Belediyesi personellerinin komşumun evinde temizlik yaptığını, kendisine bakım yaptığını gördükten sonra ‘Acaba ben de bu hizmetten faydalanabilir miyim?’ diye sordum.

Onlar da ‘Tabii ki’ cevabını verdi. Yapılan değerlendirmeden sonra evime geldiler. Yerleri, kapıları, pencereleri sildiler. Etrafı toparladılar, el ve ayak tırnaklarımı, saçımı kestiler. Hani derler ya ‘tepeden tırnağa’ diye… Öyle hizmet ettiler bana. Keşke tüm belediyeler bu hizmeti verse. Gittiğim her yerde de bunu anlatıyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Belediye olmasa ben evimi nasıl temizlerdim?”

Akdeniz Belediyesi’nden 4 yıldır evde kişisel bakım ve temizlik hizmeti aldığını söyleyen yüzde 71 engelli Sümeyra Eker ise; “Ben kuaför hizmeti, temizlik hizmetinin yanı sıra, manevi rehberlik ve psikolojik destek de alıyorum. Akdeniz Belediyesi her türlü ve her zaman yanımda oluyor. İyi ki bu kızlarımız var.

Yoksa ben kendime nasıl bakardım, evimi nasıl temizlerdim? Akdeniz Belediyesi ve Akdeniz Belediye Başkanımız Mustafa Gültak iyi ki var… O olmasaydı ve bu hizmetler sunulmasaydı ben ne yapardım? Gültak Başkanımız, bizim koruyucu meleğimiz. O’nu da gerçek melekler korusun” ifadelerini kullandı.

N Kolay Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu’nda Üst Düzey Atama

0
unnamed scaled
unnamed scaled

N Kolay Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu, üst düzey atama haberini paylaştı. Fatura tahsilatı, yurt içi ve yurt dışı para transferi başta olmak üzere pek çok ödeme hizmetine aracılık eden şirket, faaliyetlerini büyütmek için Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcılığı görevini Erkut Zöngür’e verdi. 

Fatura tahsilatı, yurt içi ve yurt dışı para transferi başta olmak üzere pek çok ödeme hizmetine aracılık eden elektronik para ve ödeme hizmetleri kuruluşu paynkolay, üst düzey atama haberini paylaştı. Şirket, PSP (Payment Service Provider) hizmetlerindeki faaliyetlerini büyütmek için Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcılığı görevine Erkut Zöngür’ü atadı.

Erkut Zöngür, Anadolu Üniversitesi’nde İşletme alanında eğitim aldıktan sonraki 20 yıllık kariyeri boyunca TEB, Aktifbank, Finansbank, Denizbank ve Anadolu Bank’ın yanı sıra Arkas Holding’de görev yaptı. Süreç boyunca üye işyeri anlaşmaları ve ödeme sistemleri alanında uzmanlaşan Erkut Zöngür, N Kolay Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu A.Ş.’de satış ve pazarlama stratejilerinin belirlenmesi, geliştirilmesi ve uygulamasından sorumlu olacak.

paynkolay Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Erkut Zöngür, konuya dair şu açıklamada bulundu: “Kariyerim boyunca edindiğim bilgi birikimi ve deneyimi paynkolay çatısı altında faydaya dönüştüreceğim için mutluyum. 81 ilde yaklaşık 14 bin noktada hizmet veren paynkolay’ın faaliyetlerini büyütmesine destek olacağım. paynkolay ekibi ile birlikte, KOBİ Fintechh’i olma stratejisini büyüterek sürdürecek ve ödeme işlemlerini hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmesini sağlayacağız.”

İhracatçılar Kur ve Maliyet Baskısından Dolayı Kan Kaybediyor

0

Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Tekin, döviz kuru ve maliyet baskısı nedeniyle ihracat pazarlarında çok ciddi kayıplar yaşayan Türk hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün ihracata yönelik devlet yardımları kapsamında vergi iadesi ve benzeri uygulamalarla desteklenmesini istedi. 

Enerji ve işçilik maliyetlerindeki artışlarla birlikte iplik, kumaş ve aksesuar fiyatlarının da sürekli yükselmesinden dolayı Türk hazır giyim firmalarının ihracat pazarlarındaki rekabetçiliğinin zayıfladığını vurgulayan AHKİB Başkanı Gürkan Tekin, “Dünya pazarlarında resesyondan kaynaklı daralma yaşanırken azalan siparişleri de fiyat rekabetinden dolayı Uzak Doğu başta olmak üzere yakın coğrafyamızdaki rakip ülkelere kaptırıyoruz. Kazanımlarımızı koruyabilmemiz için bu geçiş döneminde devlet destekleri bizim için hayati önem taşıyor.” diye konuştu.

“1 milyar dolar hacimli kredi paketinin genişletilmesini bekliyoruz”

İhracatçı firmaların finansman ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) öncülüğünde 11 bankanın bir araya gelmesiyle 1 milyar dolar hacimli kredi paketinin devreye alınmasının piyasalara olumlu yansımaya başladığını dile getiren Başkan Gürkan Tekin, “Kredi paketinde ihracatçı firmalar azami 5 milyon dolar veya 100 milyon TL’ye kadar uygun maliyetli ihracat kredisinden yararlanabiliyor. Rotatif veya taksitli kredi seçenekleri bulunan paketin şartlara göre genişletilmesini umuyoruz. Sürdürülebilir üretimi devam ettirebilmemiz ve küresel pazarlardaki kazanımlarımızı koruyabilmemiz için finansman ihtiyacı başta olmak üzere ihracatı geliştirici ve destekleyici mekanizmaların artarak devam etmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

Merkez Bankası’nın ihracatı teşvik eden reeskont kredilerinde beklenen kararı aldığını da kaydeden Başkan Gürkan Tekin, “Merkez Bankası, temmuz ayında yaptığı değişikliklerle yüzde 30 ilave döviz satış şartı ve önden döviz satış şartı gibi koşulları kaldırarak reeskont kredilerinde 300 milyon lira olan günlük limiti 1,5 milyar liraya çıkarmıştı. Banka, son olarak 12 Eylül’de aldığı kararla günlük limiti iki katı artırarak 3 milyar liraya çıkardı. İhracatçılara sağlanan finansman desteği 1,5 aylık süreçte 10 kat artmış oldu. Bu önemli adımın finansmana erişimde yaşanan sıkıntıları hafifleteceğini umuyoruz. İhracatçıların daha çok üretime ve ihracata odaklanmasına imkân sağlayacak hamlelerin devamını bekliyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

“AB ve ABD pazarlarında siparişlerde yüzde 20 daralma yaşanıyor”

Başkan Gürkan Tekin, finansmana erişimde istikrar sağlayacak iyileştirici adımlarla birlikte yatırım teşvikleri, inovasyon ve tasarım desteklerinin de yeniden gündeme getirilmesinin Türk hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe yaşanan endişelerin giderilmesini sağlayacağını dile getirdi. Başta Avrupa Birliği (AB) ve ABD pazarları olmak üzere küresel pazarlarda resesyon kaynaklı yeni siparişlerde yüzde 20’lere varan oranlarda daralma yaşandığını belirten Başkan Gürkan Tekin, şunları söyledi: “Hâlihazırda mevcut maliyetlerimizi karşılayamazken yurt dışındaki müşterilerimiz bizden fiyat indirimi istiyor. Daralan pazarlarda rekabet çok daha çetin hale geldi. Azalan siparişleri de rakip ülkelere kaptırıyoruz. Eylül ayı ile başlayan yeni sezonu kaçırmamak için gündeme getirdiğimiz konularda teşviklerin ve desteklerin bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz.”

“Ağustos ayında AHKİB olarak 30,8 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik”


AHKİB’in ağustos ayındaki ihracat performansını da değerlendiren Başkan Gürkan Tekin, söz konusu dönemde 30,8 milyon dolar dış satım gerçekleştirdiklerini bildirdi. Başkan Gürkan Tekin, “Yılın sekizinci ayında 3 bin 577 ton ürünü uluslararası pazarlarda değerlendiren Birliğimiz, en yüksek değerlere bayan dış giyim, bay dış giyim ve diğer hazır eşya ürün gruplarında ulaştı. Bayan dış giyimde 15 milyon dolarlık, bay dış giyimde 7,5 milyon dolarlık, diğer hazır eşyada 3,6 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Bu üç ürün grubu bölge ihracatımızın yüzde 85’ini oluşturdu. En fazla ihracat yaptığımız ülkeler listesinde ise 9,6 milyon dolar değer ile Hollanda birinci, 5,8 milyon dolar değer ile İspanya ikinci, 2,9 milyon dolar değer ile Almanya üçüncü sırada yer aldı.” dedi.

Başkan Gürkan Tekin, AHKİB’in 2023 yılı Ocak-Ağustos ayları arasındaki ihracat performansının 237 milyon 733 bin dolar değere ulaştığını, son 12 aylık bölge ihracatının ise 344,3 milyon dolar düzeyinde gerçekleştiğini sözlerine ekledi.

Mersin’de İlan ve Reklam Vergilerindeki Sorunlar Tartışıldı

0
ILAN VE REKLAM VERGILERINDEKI SORUNLAR ELE ALINDI 1
ILAN VE REKLAM VERGILERINDEKI SORUNLAR ELE ALINDI 1

Mersin’de açık hava reklamları veren ve bu reklamları uygulayan sektör temsilcileri, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen ‘İlan ve Reklam Vergileri Bilgilendirme Toplantısı’nda bir araya geldi.

 

Mersin’de açık hava reklamları veren ve bu reklamları uygulayan sektör temsilcileri; MTSO 29 No’lu Kırtasiye, Matbaa, Reklam Ajansları ve Basın Yayın Hizmetleri, 10 No’lu Akaryakıt, LPG, Madeni Yağın İşlenmesi ve Ticareti, 12 No’lu Mobilya, Halı ve Ev Eşyası, 14 No’lu İkamet Amaçlı İnşaat Meslek Komitesi işbirliğinde, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda (MTSO) düzenlenen ‘İlan ve Reklam Vergileri Bilgilendirme Toplantısı’nda bir araya gelerek, açık hava ilan ve reklam vergilerinde yaşanan sıkıntılara çözüm olabilecek fikir alışverişinde bulundular.

 

Moderatörlüğünü sektör temsilcisi Hamdi Gökalp’in, 29 No’lu Meclis Üyesi Görkem Aksoy ve 29 No’lu Komite Üyesi Ali Gök ile birlikte yaptığı toplantıya, Mersin Büyükşehir Belediyesi adına, Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı İlan ve Reklam Şube Müdürü Tevfik Aydın katıldı.

 

Açık hava ilan ve reklam vergilerinde yeni çözüm yolları dile getirildi

Toplantıda, Büyükşehir Belediyesi Yasası çerçevesinde totem ve tabelalarda uygulanan vergiler, vergi istisnaları ve düzenlemeler hakkında bilgiler paylaşıldı. Katılımcılar, yaşadıkları sıkıntıları dile getirerek taleplerini aktardı. Toplantı sonunda gerek 29 No’lu komiteden, gerekse Büyükşehir Belediyesi’nden temsilcilerin bulunduğu bir çalışma grubu kurulup, sorunların ve taleplerin rapor haline getirilerek Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne sunulması kararlaştırıldı.

 

İnşaat izni alınmış arsalardaki totem ve tabelaların kullanım şartnamesi hakkında bilgi verilerek bu konuda sektörün taleplerinin de dile getirildiği toplantıda, kişilerin kendilerine ait boş arsalarda firmalarının reklamını yapamamasının getirdiği sıkıntılar aktarıldı.

 

Bulvar, ana arterler gibi kamu alanında bulunan totemlerle ilgili kamu alanı kullanım bedelinin yeniden gözden geçirilmesi gerekliliğinin üzerinde durulan toplantıda, kentin görsel estetiğinin sağlanması için tabelalara düzenleme talebi gündeme getirildi. Bunun için Mersin’deki bir ana bulvarın pilot bölge seçilmesi talep edilirken, bu bölgede tüm işyeri sahiplerine bir süre verilerek, tek tip cephe tabelası uygulamasına gidilmesi değerlendirildi. Yine bu bölgede çevre kirliliğini önlemek adına, kaldırım üzerindeki tüm totem ve reklam mecralarının kaldırılması gerekliliği ele alındı.

 

Toplantının sonunda, 2016 yılı sonrasında inşaatların çevresini saran vinil tabelalardan alınan reklam vergilerinin artmasıyla birlikte, inşaat firmalarının bu reklamlardan vazgeçmesinin getirdiği sıkıntılara dikkat çekildi. Bu durumun hem belediyelerin vergi geliri kaybetmesine, hem de vinil yerine inşaatların kullandığı sac tabelaların görüntü kirliliğine neden olduğu belirtilerek, bu vergi oranlarının yeniden değerlendirilmesi talep edildi.

21’inci Mersin Uluslararası Müzik Festivali ile Müziğe Doyacak

0
21. MERSIN ULUSLARARASI MUZIK FESTIVALININ TANITIM TOPLANTISI YAPILDI 4
21. MERSIN ULUSLARARASI MUZIK FESTIVALININ TANITIM TOPLANTISI YAPILDI 4

Bu yıl ‘Dayanışma, İyileşme ve Aydınlanma’ temasıyla düzenlenecek olan Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin tanıtım toplantısı, Yenişehir Divan Otel’de yapıldı.

Festival kapsamında verilecek ödüllerden biri olan ‘Nevit Kodallı Genç Yetenek Ödülü’ne layık görülen Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencilerinden Ecmel Neva Bildik’in keman eşliğinde müzik dinletisi sunduğu etkinlikte, organizasyonun tanıtım videosu da izletildi.

22-24 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek ve 3 gün sürecek olan festivalde, 7 konser verilecek. Festival, warner classic sanatçısı Lucienne Renaud Vary’nin açılış konseri ile perdelerini açacak. Genç yıldız, 22 Eylül saat 20.00’de Mersin Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle bir araya gelecek.

Özdülger: “Festivalleri önemli ve anlamlı kılan, sürdürülebilir olmasıdır”

 

Tanıtım toplantısında, Mersin Uluslararası Müzik Festivali’ne destek veren ve Yürütme Kurulu’nda da yer alan Mersin Büyükşehir Belediyesi adına bir konuşma yapan Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü ve Opera Sanatçısı Bengi İspir Özdülger,

“Festival yapmak çok kolay. Fakat, önemli ve anlamlı olan, festivalin sürdürülebilir olmasıdır. Dolayısıyla, Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin bu yıl 21.’sinin yapılıyor olması çok kıymetli” dedi.

Mersin’in kültürel ve sanatsal etkinlik anlamında çok zengin olduğunu ve insanının da bu etkinliklere çok ilgisi olduğunu vurgulayan Özdülger, “Türkiye’deki 6 adet operadan birisi Mersin’de olup, 4. olarak kurulan operadır. Mersin Devlet Opera ve Balesi, bu yıl 31. yaşını kutluyor. Ben de bu güzide kurumun kurucu sanatçılarından biriyim. Bu şehirde sanatımı icra etmiş olmaktan ve şu anda da Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kültür ve sanatla insanlarımızı buluşturuyor olmaktan da büyük mutluluk duyuyorum” diye konuştu.

“Mersin’in sanatla aydınlanan yüzünü, tüm Türkiye ve dünyaya yansıtmak istiyoruz”

Büyükşehir Belediyesi olarak sanatın iyileştirici ve birleştirici gücünün farkında olduklarını,  estetik hayatın gelişmesi ve hayal gücünün artmasını hedefledikleri için, kültürel ve sanatsal etkinliklerin kentin her yanına yayılmasını ve herkese ulaşmasını amaçladıklarını kaydeden Özdülger, “Aynı zamanda kültürel ve sanatsal etkinlik düzenlemek isteyen tüm kurum ve kuruluşlara da destek olmak istiyoruz. Çünkü bu destek sayesinde, kültürel ve sanatsal çalışmaların şehirdeki yankısının daha da büyüyeceğine inanıyoruz. Mersin’in sanatla aydınlanan yüzünü, tüm Türkiye ve dünyaya yansıtmak istiyoruz. Uluslararası düzeyde Mersin’in marka değerinin, kültür ve sanatla en iyi şekilde olacağından eminiz” ifadelerini kullandı.

Özdülger konuşmasının sonunda, 21. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin hayata geçmesinde ve seyirciyle buluşmasında emeği geçen herkese, destek veren tüm kurum ve kuruluşlara da ayrıca teşekkür etti.

Tanıtım toplantısı, 21. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’ne katkı sunanlara teşekkür belgesi verilmesiyle sona erdi.