Mersin Haber

Eren Türker’den Gazeteciler Günü Mesajı

Eren Türker’den Gazeteciler Günü Mesajı
Yayınlama: 09.01.2022
Düzenleme: 09.05.2024 23:03
A+
A-

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün bir mücadelenin ürünü olduğunu dile getiren Meclis Üyesi Eren Türker mesajında, “Gazetecilerin hapiste tutulduğu bir 10 Ocak yaşıyoruz. İktidar yandaşı olmayan gazetecilerin işten atıldığı ya da daha kötüsü tutuklandığı günleri yaşıyoruz.

Gazetecilerin gazete sahibi olduğu bir medyadan, holding sahipliği olan medyaya evrilen süreç tüm baskıya boyun eğmelerin de temelidir. İktidarın hoşuna gitmeyen gazetecileri kov baskısına direnmeyen/direnemeyen holdingleşen medya yüzünden gazeteciler gazeteciliklerini yapmaktan alıkonmaktadır. Cumhurbaşkanının bir sözü ile gazetecilik yapmak isteyen onurlu gazeteciler hapsediliyor ya da işten atılıyor. Günümüzde işsizlik oranlarında gazetecilerin yeri maalesef çok üstlerdedir. 10 Ocak’ta tutuklu gazeteciler gibi, çalışamayan gazeteciler de hatırlanmalıdır. Gazeteci geçinen iktidar ve Cumhurbaşkanı yalakaları gazeteleri boşuna işgal etmektedir. Çalışan gazetecilerin de sendikasızlaştırılması ve çok kötü koşullarda çalışması 10 Ocak’ta bir kez daha dikkat çekilmesi gerekilen önemli konulardan biridir’’ diye belirtti.

Eren Türker “Basındaki tekelleşme, şirketleşme ve holdingleşme yerel basının gelişmesi önünde de büyük engel teşkil etmektir. Yerel basın, yurttaşın tüm sorunlarının dile getirilmesini, kamuoyu yaratmasını sağlayan, vatandaşın sorunlarının çözümünde büyüt etkisi olan bir yapıdır. Bu yapını korunması tüm yurttaşların yararına bir uygulamadır. İşsiz bırakılan, doğruları yazan, gazetecilik yapan gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazetecileri Gününü kutlar, basın özgürlüğünün önündeki engellerin kalkması ve gazetecilerin özlük haklarının düzeltilmesi ile 10 Ocakların yine bayram olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)