Mersin Haber

BAŞKAN SEÇER, AZERBAYCAN’DAN GELEN GAZİLERİ AĞIRLADI

BAŞKAN SEÇER, AZERBAYCAN’DAN GELEN GAZİLERİ AĞIRLADI
Yayınlama: 04.01.2022
Düzenleme: 29.05.2024 01:55
A+
A-

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 3 Ocak Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı dolayısıyla Azerbaycan’dan gelen Karabağ Savaşı’nda mücadele etmiş gazileri Mersin’de misafir etti. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, kurtuluş törenlerinin ardından Azerbaycan’dan gelen gazileri makamında ağırladı. Başkan Seçer, “Biz gazilerimizden razıyız, umarım onlar da bizden razıdır” dedi.

“Bizim kültürümüzde şehidine, gazisine sahip çıkmak vardır”

Ziyarette gazilerin yanı sıra; Azerbaycan Askeri Dernekler Başkanı Emin Hasanlı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Beyazıt Yumuk, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Mersin Şube Başkanı Kemal Cındız, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Serdal Gökayaz ile Şehit Aileleri ve Gazi Hizmetleri Şube Müdürü Cengiz Sevinç de yer aldı.

Başkan Seçer; şehit ailelerine, gazilere ve gazi ailelerine önem verdiklerini belirterek, şunları söyledi: “2 yıl önce biz özel bir birim kurduk. Özel bir şube müdürlüğümüz var. Bu konularla ilgili Cengiz Bey de müdürümüzdür, bütün arkadaşlarımızla ilgilenir. Önemsiyoruz. Gazilerimizi seviyoruz. Şehit ailelerimize aynı şekilde saygı duyuyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun vatan toprağını öyle masa üzerinde oturduğunuz yerde birileri getirip size bağışlamıyor. Mutlaka mücadele etmeniz, bir bedel ödemeniz lazım. Canınızla, kanınızla, bedeninizle. Bunu yapan yurttaşlarımıza da bizim devlet olarak mutlaka sahip çıkmamız lazım. Kimseye muhtaç etmememiz lazım. Bu toplumların özünde olan bir durumdur. Onların geninde, kültüründe olan bir durumdur. Bizim kültürümüzde de şehidine, gazisine sahip çıkmak vardır. Onun için her cümlemizde Mustafa Kemal’i anıyoruz. Gazi diyoruz, Gazi Mustafa Kemal diyoruz.”

Şehitleri minnetle andıklarının altını çizen Başkan Seçer, gazilerle ilişkilerinin de iyi olduğunu vurgulayarak, “Retorikte güzel ama uygulamada da onların yaşam koşullarını düzelterek, onlara imkanlar sunarak, onları kimseye muhtaç etmeyerek hayatlarını idame ettirmelerini sağlamamız lazım. İlişkilerimiz iyi. Biz gazilerimizden razıyız, Allah da onlardan razı olsun. Umarım onlar da bizden razıdır” dedi.

Allah bir daha bize 3 Ocak’ları yaşatmasın”

“Azerbaycan halkını seviyoruz” ifadesi ile sözlerini sürdüren Başkan Seçer, “Zaman zaman Bakü’ye de gitmişliğim vardır. Çok önemli, değerli bir kent. Özellikle sanat yönünden çok takdir ettiğim bir halktır. Azerbaycan’daki kardeşlerimiz gerçekten bu anlamda da farklı bir yapıdadır. Çok teşekkür ediyorum ziyaretlerinizden dolayı. İnşallah her zaman birlikteliğimiz, beraberliğimiz böyle güzel duygularla devam etsin. Allah bir daha bize 3 Ocak’ları yaşatmasın. Ne gelsin düşman bizi işgal etsin, ne de biz böyle bir ulusal kurtuluş mücadelesi vermek zorunda kalalım. Tüm dünyada barış, huzur, kardeşlik içerisinde yaşayalım” diye konuştu.

Mersin’de eksiksiz bir şekilde ağırlanmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını belirten heyet, Başkan Seçer’e misafirperverliklerinden dolayı teşekkür etti. Ziyaretin sonunda heyete ‘Pegasus’ figürlü tablo hediye eden Başkan Seçer’e heyet tarafından da üzerinde ‘Gazi’ yazılı kravat takdim edildi.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)