Mersin Haber

B12 Vitamini Eksikliği Neden Olur? B12 Eksikliği Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

B12 Vitamini Eksikliği Neden Olur? B12 Eksikliği Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
Yayınlama: 10.02.2022
Düzenleme: 25.05.2024 01:24
A+
A-

B12 vitamini insan vücudu için en önemli vitaminlerden biridir. İnsan DNA’sını ve kırmızı kan hücrelerini oluşturmaya yardımcı olan bu vitamin vücut tarafından üretilmediğinden, mutlaka çeşitli gıdalardan alınmalıdır. Vücudumuz için önemli olan B12 eksikliği nelere yol açar?

B12 EKSİKLİĞİ NEDEN OLUR?

Yaşla beraber, vücudun bu vitamini emmesi zorlaşabilir. B12 vitamini içeren besinleri düzenli olarak tüketmiyorsanız, kilo verme ameliyatı geçirmişseniz ya da midenizin bir kısmını çıkaran başka bir ameliyat geçirdiyseniz yine B12 eksikliği yaşamanız mümkün.

 

Aynı zamanda, aşağıdaki durumlarda B12 vitamini eksikliği geliştirme olasılığınız daha yüksek olabilir:
-Atrofik gastrit
-Vücudunuzun B12 vitamini emmesini zorlaştıran pernisiyöz anemi
-Graves hastalığı veya lupus gibi bağışıklık sistemi bozuklukları
-B12 emilimini engelleyen bazı ilaçlar alıyorsanız
-Crohn hastalığı , çölyak hastalığı , bakteri üremesi veya parazit gibi ince bağırsağınızı etkileyen durumlar
-Alkolün kötüye kullanılması veya aşırı alkol tüketimi, vücudunuzun besinleri emmesini zorlaştırabilir veya yeterli kalori almanızı engelleyebilir. Yeterli B12 eksikliğinizin bir işareti, glossit veya şişmiş, iltihaplı bir dil olabilir.

-Ayrıca vegan bir diyet uyguluyorsanız (yani et, süt, peynir ve yumurta dahil olmak üzere herhangi bir hayvansal ürün yemiyorsanız) veya yeterince yumurta ya da süt ürünü tüketmeyen bir vejeteryansanız B12 vitamini eksikliği sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

 

B12 EKSİKLİĞİ NELERE YOL AÇAR?

Nadir görülmekle beraber, B12 vitamini veya folat eksikliği (anemili veya anemisiz) , özellikle bir süredir B12 vitamini veya folat eksikliğiniz varsa çeşitli komplikasyonlara yol açabilir. Bunlardan bazıları şunlar olabilir: Sinir sistemi ile alakalı sorunlar, Geçici kısırlık, Kalp İşlevi, Şiddetli anemisi olan yetişkinler de kalp yetmezliği geliştirme riski altındadır. Gebelik komplikasyonları ve doğum kusurları, Bazı rahatsızlıklar uygun tedavi ile düzelir, ancak sinir sistemi ile ilgili sorunlar gibi diğerleri kalıcı olabilmektedir.

 

B12 EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ NELER?

B12 vitamini ve folat, vücutta yer alan sinir sistemini sağlıklı tutmak da dahil olmak üzere birçok önemli işlevi yerine getirmektedir. Bu vitaminlerden herhangi birinin eksikliği, bu gibi sorunlara neden olabilir:

Omurga tümörleri başka problemlere neden olabiliyor

  • Aşırı yorgunluk
  • Enerji eksikliği
  • Ağrılı ve kırmızı bir dil
  • Kas güçsüzlüğü
  • Ağız ülseri
  • Depresyon ya da kafa karışıklığını içerebilen bazı psikolojik sorunlar
  • Hafıza, anlama ve yargılama ile ilgili sorunlar
  • Dikkat eksikliği

Bu sorunlardan bazıları, B12 vitamini veya folat eksikliğiniz varsa, fakat aneminiz yoksa da ortaya çıkabilmektedir.

B12 EKSİKLİĞİ TEDAVİSİ NEDİR?

Öncelikle B12 vitamini seviyenizi kontrol etmek için kan testi yaptırmanız gerekip gerekmediğini doktorunuza sormalısınız. B12 vitamini ve folat eksikliği vakalarının çoğu, eksik vitaminleri düzeltmek için enjeksiyonlar ya dad tabletlerle kolayca tedavi edilebilmektedir.

 

B12 vitamini takviyeleri genellikle ilk başta enjeksiyon yoluyla verilmektedir. Sonrasında B12 eksikliğinizin diyetinizle ilgili olup olmadığına bağlı olarak, öğünler arasında veya düzenli enjeksiyonlar arasında B12 tabletlerine ihtiyacınız olacaktır. Bu vitamin et, balık, süt ürünleri, yumurta, maya özütü (Marmite gibi) ve özel olarak güçlendirilmiş gıdalarda bulunmaktadır. En iyi folat kaynakları arasında yine bezelye, brokoli ve brüksel lahanası gibi yeşil sebzeler bulunmaktadır.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)